Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro franchisingowe BP ITAKA.
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
Letnie wyjazdy wciąż tańsze niż przed rokiem
Ceny letnich wyjazdów wciąż utrzymują się na niższym poziomie niż przed rokiem. Które kierunki najbardziej potaniały?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dziesiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 7 stycznia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 stycznia 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 4 złote. W ostatnich zestawieniach ceny wzrosły o 11 i spadły o 31 złotych, a w trzech jeszcze wcześniejszych średnie ceny wzrastały o 11, 16 i 19 złotych. W ostatnim tygodniu największe zwyżki cen wycieczek wystąpiły na Sycylii - o średnio 114 złotych oraz na greckiej wyspie Korfu (ponownie) i na półwyspie Chalcydyckim - o 51 i 35 złotych. W spadkach cen wyjazdów przodowała Malta (przed tygodniem ceny wzrosły tam najbardziej), na której obniżyły się one o średnio 160 złotych oraz podobnie jak przed tygodniem Sardynia i Cypr - o średnio 95 i 49 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły odpowiednio o 27 i 14 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły jedynie w przypadku wycieczek do Grecji i Turcji - o 16 i 7 złotych. Na pozostałych kierunkach odnotowano zniżki, przy czym stosunkowo nieduże miały miejsce dla wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o średnio 15 i 17 złotych, a nieco większe do Egiptu - o 22 złote.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 66 złotych. W poprzednich dwóch zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Malcie - o 297 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i w Maroku - o 231 i 221 złote. Najbardziej w skali rocznej i to trzeci raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii i na wyspę Kos - tym razem o średnio 147 i 77 złotych, a w niewiele mniejszej skali podniosły się ceny wycieczek do Albanii - o 52 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 184 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz trzeci od trzydziestu trzech tygodni nie była już korzystniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,13 zł/litr wobec 2,69 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 20,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 23,1 procent, a przed dwoma o 25,1 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz czternasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale tym razem w nieco większym stopniu (o około 4,9 procent) niż przed tygodniem (o 4,4 procent), a podobnym jak przed dwoma tygodniami (o 4,8 procent).
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nie sprzyjał tym razem (po raz trzeci od trzydziestu trzech tygodni) organizatorom i zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +15/+25 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +5/-5 oraz +10/0 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były o 150 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze były roczne przeceny na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji, w których ceny spadły o 74 i 49 złotych. Nieznacznie niższe ceny niż przed rokiem odnotowano w Turcji - o średnio 4 złote, a kolejny raz z rzędu jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria, gdzie średni wzrost cen wyniósł 16 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek odnotowano na Malcie, Majorce i w Maroku - o 297, 231 i 221 złotych. Mniejsze były roczne na Cyprze i w Tunezji - o 93 i 34 złote, a kierunkami wyższych cen niż przed rokiem były jedynie Albania i Portugalia - o średnio 52 i 147 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej podniosły się średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 185 złotych. W niewiele mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji, Bułgarii i Grecji - o odpowiednio 149, 136 i 124 złote, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o 45 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Portugalii i Tunezji - o średnio 293 i 173 złotych, zaś wyraźnie mniejsze były w tym ujęciu zwyżki średnich cen wyjazdów do Maroka i na Cypr - o średnio 71 i 70 złotych. W niewielkim stopniu podniosły się ceny imprez do Albanii - o 25 złotych, a jedynymi kierunkami o niższych cenach niż przed rokiem była Malta i Majorka - o odpowiednio 41 i 189 złotych.
W rocznych porównaniach wśród dużych i średnich organizatorów cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurze Rainbow - o około 345 złotych. Znaczne były też roczne zniżki cen w biurach Exim Tours i Coral Travel - o średnio około 285 i 270 złotych, a nieco mniejsze miały miejsce w biurach Grecos i Best Reisen - o średnio około 175 i 160 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 15 (biuro TUI Poland) do 220 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 54, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 42 oferty). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 38 takich ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 22 oferty) oraz biuro Exim Tours z liczbą 21 ofert (poprzednio 15 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 20 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow -11 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos - 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dziesiątym w tym sezonie letnim zestawieniu skład czołowej piątki nadal pozostawał dokładnie taki sam jak w ostatnich siedmiu zestawieniach, a korekcie uległa jedynie kolejność zajmowanych w nich pozycji. Jedyna zmianą była wymiana na pozycjach drugiej i trzeciej pomiędzy biurami Grecos i TUI Poland. To pierwsze biuro awansowało na pozycję wicelidera dzięki umiarkowanej obniżce cen w ostatnim tygodniu, podczas gdy w drugim biurze ceny nie uległy praktycznie zmianie.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Ryanair popiera politykę zerowej
Długie weekendy w 2025 zachęcają do
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Branża piwowarska liczy na
PIG: Miało być wsparcie dla turystyki i gastronomii, a jest miesiąc
Tajlandia dofinansuje leczenie
Wszystkie hotele należące do Clustra IHG Hotels and Resorts z certyfikatem Green
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Polacy jadą chętnie na kolejny długi weekend
Rozpoczęły się Targi TT Warsaw
Zainteresowanie podróżami na świecie rośnie?
Grupa eSky wchodzi na nowe rynki
Nastroje konsumenckie zepsują biznes organizatorom i agentom?
Nowe władze Tarnowskiej Organizacji Turystycznej
Chiny dają zielone światło dla wycieczek do Polski
Nowa funkcjonalność w Google zagrozi OTA?
Wakacje 2018 z Katowice Airport
Małopolska pobiła turystyczny rekord
Mniej Polaków niż przed rokiem chce wyjechać na wakacje
Linie Emirates będą promować hiszpańską turystykę
Coraz więcej osób spędzi święta z biurami podróży
Nowa dyrektor ibis Styles Warszawa Centrum
MEN: Ile dzieci wyjedzie na zorganizowany wypoczynek?
Thomas Cook rozpoczyna współpracę z Expedią
Booking docenił polską gościnność
Nałęczów - uzdrowiskowe miasto Bolesława Prusa