Zobacz także
Nowy międzynarodowy touroperator wchodzi do Polski
Promocja Polski podczas 75-lecia słynnych ogrodów Keukenhof
Rozpoczęto starania o nowy, polski wpis na listę UNESCO
Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku może znaleźć się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podpisy pod wnioskiem, który rozpoczyna oficjalną drogę w tym kierunku, złożyli we wtorek, 13 sierpnia marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Ciechocińskie tężnie i cały zespół solankowy są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. To wizytówka naszego regionu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej. Warto też przypomnieć, że w czerwcu sejmik województwa zdecydował o zakupie dwóch zabytkowych obiektów w Ciechocinku - nieczynnego od lat i niszczejącego basenu solankowego oraz łazienek uzdrowiskowych. To kolejne elementy, które odrestaurujemy i udostępnimy kuracjuszom i mieszkańcom - podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym zostały już wpisane na krajową listę Pomników Historii Prezydenta RP. Mam nadzieję, że tę rangę uda się podnieść. Naszym wspólnym priorytetem jest zachowanie tego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń -dodał burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Wśród obiektów tworzących zespół zabytkowej warzelni soli, które zostały wskazane we wniosku, są tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemna komora ujęcia solanki, nadziemna otwarta instalacja Grzybek i przepompownia. Ciechociński kompleks, działający w oparciu o technologie i urządzenia funkcjonujące od ubiegłego stulecia, jest jedynym historycznym zespołem nieprzerwanie warzącym sól w skali przemysłowej w Europie, a jego charakterystyczne elementy - tężnie solankowe - stanowią największy tego typu zespół na Starym Kontynencie. Ich modernizacja zakończyła się w ubiegłym roku.
Wpis obiektu na listę UNESCO jest wieloetapowym procesem. Przygotowany wniosek zostanie teraz poddany weryfikacji na poziomie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które następnie zgłasza wybrany obiekt do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Dalszej oceny dokonują eksperci z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (International Council on Monuments and Sites, ICOMOS) i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Decyzja o wpisie zapada podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Jak wypadają długie weekendy w
Rozpoczęto starania o nowy, polski wpis na listę
Kiwi chce zarobić na odwołanych
Letni wypoczynek: o czym należy
Nowy trend szansą dla
Czy Polacy przejmują się ekologią
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Małopolska rozpoczyna nowy projekt
Wieliczka osiąga już milion
Organizacja kongresów wpisana do Zintegrowanego Systemu
PARP rozszerza grupę odbiorców wsparcia w ramach
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problemy z lex
Znana hiszpańska bazylika musi zapłacić 41 mln. dolarów zaległych opłat
Dodatkowy 1 mld zł od rządu nie uratuje przedsiębiorców utrzymujących się w górach z turystyki
Poznaj lepiej rozwiązania Amadeus
Letnie wyjazdy wciąż tańsze niż przed rokiem
Linie Emirates będą promować hiszpańską turystykę
Coraz więcej osób spędzi święta z biurami podróży
Nowa dyrektor ibis Styles Warszawa Centrum
Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii
Nowe zasady klasyfikacji w Hotelstars Union
Polacy jadą chętnie na kolejny długi weekend
Rozpoczęły się Targi TT Warsaw
Zainteresowanie podróżami na świecie rośnie?
Grupa eSky wchodzi na nowe rynki