Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
MSiT: założenia nowej ustawy regulującej działalność hoteli, przewodników i pilotów wycieczek
Hotelarze, piloci wycieczek i przewodnicy mogą spodziewać się nowych regulacji. Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. "Rynek
Pracy w Sektorze Turystyki po pandemii - współpraca z Sektorem Edukacji w zakresie szkolnictwa zawodowego", zorganizowanej przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Turystyce, wspólnie z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, dr Dominik Borek przedstawił założenia reformy regulacji rynku usług hotelarskich, pilotażu i przewodnictwa.
Projekt nowej ustawy o rodzajach usług turystycznych, gdyż taki jest roboczy tytuł nowej regulacji jest na etapie prac w ministerstwie, pod roboczym tytułem. Projektowana ustawa ma zastąpić obowiązującą ustawę o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Jej głównym celem, jak przekonywał dr Borek, głównym celem przyświecającym MSiT, jest wzmocnienie ochrony konsumenta oraz wyeliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych w obszarze zakwaterowania.
Projektowana regulacja ma uspójnić podział usług turystycznych, z ustawą o imprezach turystycznych. Znajdzie się w niej podział usług na cztery kategorie, tak jak ma to miejsce w obowiązujące ustawie.
Dominik Borek zapowiedział, że projekt ustawy zakłada prowadzenie ewidencji obiektów hotelowych i campingów na poziomie wojewódzkim. Wykaz turystycznych obiektów noclegowych i pól biwakowych miałby być prowadzony na poziomie gminy. Obydwie ewidencje byłyby prowadzone w ramach Centralnego Wykazu Obiektów Zakwaterowania, który zostanie udostępniony przez ministerstwo.
W opracowywanej ustawie postuluje się aby każdy turystyczny obiekt zakwaterowania posiadał obowiązkowo regulamin porządkowy, a w szczególności przepisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim, przeciwdziałające wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Zgodnie z propozycjami, rada gminy mogłaby, w drodze uchwały, mogłaby określać dodatkowe warunki, jakie powinien zawierać regulamin porządkowy w obiektach noclegowych na jej terenie.
Ustawodawca planuje wprowadzenie kar administracyjnych za używanie używanie wprowadzających klienta w błąd oznaczeń dla świadczących usługi noclegowe, używanych w celach marketingowych oraz penalizację zachowań dotyczących świadczenia usług noclegowych dla podmiotów działających nielegalnie. Przedsiębiorcy, którzy działali nielegalnie mieli dość czasu na legalizację swojej działalności. Teraz nadejdą kary - zapowiadał dr Dominik Borek, dodając, że zostaną zwiększone kary za nielegalne używanie nazw chronionych, takich jak hotel, motel, czy pensjonat. Podkreślił, że dotychczas obowiązujące za to kary nie są ani dotkliwe, ani adekwatne.
Wśród korzyści, jakie będą płynąć z nowej ustawy, dr Borek wymienia uspójnienie praktyki rynkowej w zakresie nazewnictwa i ochrony prawnej, ujednolicenie nazewnictwa z tym występującym w innych przepisach, wzmocnienie prestiżu obiektów hotelowych i kempingów, ograniczenie rażących działań stosowanych przez OTA i zapewnienie swobody ustalania cen zakwaterowania, wyeliminowanie problemów interpretacyjnych, dotyczących krótkotrwałego najmu.
Zmiany w przepisach najmniej dotkną pilotów wycieczek. Ustawodawca uznał, że dotychczasowe, branżowe certyfikaty wystarczą, a zawód może pozostać zderegulowany. Dominik Borek zapowiedział natomiast powrót do pewnej regulacji zawodu przewodnika turystycznego. W przypadku przewodników miejskich i terenowych, określanie zasad tego, kto może oprowadzać mogłoby zostać określone w przepisach prawa lokalnego.
Utrzymane zostaną regulacje dla przewodników górskich (sudeckich, beskidzkich i tatrzańskich) i wysokogórskich. W przypadku tych drugich może zostać wprowadzony podział na międzynarodowych przewodników wysokogórskich i przewodników wysokogórskich tatrzańskich. Planowane są też zmiany w zakresie możliwości dojścia do zawodu przewodnika górskiego.
Ustawodawca, w opracowywanych przepisach postuluje także wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla przewodników górskich, a także wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla działanie bez uprawnień.
Prace nad nową ustawą są na razie na bardzo wstępnym etapie i jeszcze wiele może zmienić, zanim osiągnie ona swój ostateczny kształt. W najbliższym czasie na naszych łamach pojawi się dokładniejsza relacja z konferencji.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
MSiT pracuje nad nową regulacją
[2022-03-19 12:55 185.230.168.*]
Czy ktoś w końcu wyreguluje ustawodawców????
To już jest byt dla bytu.Zapomnieli, że mają służyć ludziom a nie nimi bez przerwy dyrygować. odpowiedz »MSiT pracuje nad nową regulacją
[2022-03-19 20:02 193.176.184.*]
Najpierw covid, teraz wojna a ci mędrcy z ministerstwa tylko wymyślają, jak do końca dorżnąć ledwo zipiącą branżę!!!
Trochę empatii i elementarnego wyczucia.
A może pomyślelibyście jak pomóc zdychającym przedsiębiorcom???!!! odpowiedz »MSiT pracuje nad nową regulacją
[2022-03-22 15:56 195.136.168.*]
Kolejne dzialania na pokaz, biurokracja i zajmowanie sie nie tym co dla branzy jest wazne. A branza ledwie zipie ! odpowiedz »
MSiT pracuje nad nową regulacją
[2022-03-22 16:26 83.17.160.*]
Może byście się zajęli szarą strefą, bo ciągle gnębicie tych co płacą podatki, a szara strefa ma się coraz lepiej.Kwatery prywatne, nauczycielki co wszystko wiedzą i same robią wycieczki, księża i pseudo pielgrzymki. Niech wszyscy się rozliczają i wystawiają faktury, niech będą dla nich zniżki ale faktura musi być.O tym pomycie, a to że udajecie że coś robicie dla branży to już było. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Współpraca hotelarzy i touroperatorów nie zawsze jest łatwa
Włoscy samorządowcy wściekli na decyzję o przedłużeniu zamknięcia stoków
Dynamika wzrostu wynagrodzeń nie napawa branży turystycznej optymizmem
Sri Lanka otworzy granice dla turystów
Czy to powrót do złotych lat turystyki wyjazdowej?
Czego lepiej nie robić w Rzymie? Nowe przepisy wchodzą w życie
Greccy przedsiębiorcy turystyczni mogą spodziewać się wzmożonych kontroli podatkowych
Ustawa o imprezach turystycznych do poprawki?
WTTC: 1,2 miliona miejsc pracy w turystyce w UE może pozostać nieobsadzonych
Bezpłatny wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego
Turystyka we Włoszech przyspiesza
Niewielkie wahania cen w biurach podróży
Młodych klientów trzeba zaskakiwać
TDS Trans - usługi transportowe