Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Nocowanie.pl: Seniorzy rzadziej szukają noclegów niż przed rokiem
Obecna sytuacja w kraju znacząco wpłynęła na podróżnicze plany turystów. Mimo otwarcia granic, większość decyduje się na pozostanie na miejscu i organizuje wyjazdy w obrębie Polski, co widać po oblężeniu, jakie przeżywają najpopularniejsze kurorty. Jest jednak grupa, która ogranicza plany wakacyjnych podróży. Z dostępnych danych wynika, że osoby w wieku 55+ mają mniejszy udział w grupie turystów szukających noclegów na Nocowanie.pl niż jeszcze rok temu.
Wiele tygodni społecznej izolacji spowodowało, że Polacy, którzy przeszli na pracę i nauczanie zdalne, zapragnęli odrobiny swobody. Kiedy tylko zdjęto większą część obostrzeń, dało się zauważyć duże rozluźnienie. Gdy 4 maja właściciele obiektów noclegowych otrzymali zielone światło na przyjmowanie rezerwacji noclegowych, turyści szybko skorzystali z szansy zaplanowania wakacyjnego wyjazdu. Liczba wysyłanych zapytań wyraźnie wzrosła, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się terminy wakacyjne.
Końcówka czerwca i pierwsze dni lipca jasno pokazują, że Polacy już nie chcą siedzieć w domu. Jeśli, z różnych względów, nie mogą wyjechać na urlop, często decydują się na weekendowy wypad na przykład na najbliższe pojezierze. Sprzyja temu wakacyjna pogoda - na plaży, w górach i nad jeziorami są prawdziwe tłumy. Rzadko kto zachowuje też wymagany dystans, co jest oczywiście nieodpowiedzialne i nie powinno mieć miejsca.
Podróże seniorów, jak wygląda sytuacja?
Zachorować może każdy, ale w grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby starsze. Ich układ odpornościowy jest bowiem osłabiony, często muszą się też zmagać z chorobami przewlekłymi. W przypadku seniorów zasłanianie nosa i ust, dezynfekowanie rąk oraz utrzymywanie dystansu społecznego wydaje się szczególnie ważne.
Na stronie rządowej, gdzie publikowane są bieżące zasady dotyczące koronawirusa, widnieje zalecenie dla osób starszych, by ograniczali przebywanie w miejscach publicznych. Ważne jest również utrzymywanie dwumetrowej odległości od innych, przestrzeganie zasad higieny oraz zasłanianie nosa i ust, jeżeli nie ma przeciwwskazań natury zdrowotnej. To wszystko sprawia, że seniorzy mogą odczuwać obawę przed podróżami, zwłaszcza jeżeli korzystają z transportu zbiorowego.
Do tej pory największym zainteresowaniem turystów z grupy 55+ cieszyły się kurorty i polskie uzdrowiska. Osoby starsze mogły tam przebywać w otoczeniu zieleni, a oprócz tego korzystać z bazy i zabiegów sanatoryjnych. Wyjazdy wypoczynkowe często łączyły się więc z pobytami zdrowotnymi. Najchętniej wybieranymi destynacjami były między innymi Kołobrzeg, Ciechocinek, Nałęczów czy Krynica-Zdrój. Uzdrowiska te słyną z czystego powietrza, więc leczy się tam także choroby układu oddechowego oraz krążenia - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.
Serwis Nocowanie.pl sprawdził, czy w te wakacje osoby w wieku 55+ nadal interesują się tymi kierunkami. Wszędzie jednak zauważalne są spadki - udział seniorów w grupie planującej wyjazd do Ciechocinka w tym roku wynosi tylko 3,7%, gdy rok temu było to 15,4%, do Kołobrzegu chce wyjechać jeszcze mniej starszych turystów - odsetek ten sanowi 0,6%, gdy rok temu było to 6,2%. Praktycznie nie odnotowujemy zainteresowania Nałęczowem, Krynicą-Zdrojem czy Rabką-Zdrój, które jeszcze w 2019 roku temu cieszyły się dużą popularnością wśród seniorów. - przekonuje Kamila Miciuła.
Większość kurortów i uzdrowisk odnotowuje wyraźny spadek zainteresowania wśród grupy wiekowej 55+. Jednak są miejsca, stanowiące wyjątek. Osoby starsze chętniej sprawdzają noclegi w Augustowie i Polańczyku, co wiąże się z trendem wypoczynku w zacisznych miejsca, z dala od tłumu. Podlasie i Bieszczady znakomicie wpisują się w ten klucz.
Udział turystów w wieku 55+, w wyjazdach do Augustowa wzrósł z 1,8% w roku 2019 do 3,6% w roku 2020. Jeszcze większy wzrost zainteresowania (z 0,8% do 3,3%) odnotował Polańczyk.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Nowa Zelandia zacznie pobierać podatek turystyczny
Wyniki hoteli poprawiają się, ale ciągle są niezadowalające
Dwie nowe marki na rynku hotelowym
Internetowi oszuści uderzają w tureckich hotelarzy
Tajlandia dofinansuje leczenie turystów
Kolejni przewoźnicy wystąpią o odszkodowanie
Hotele Deutsche Hospitality zapraszają do Berlina
Grecos nagradza zwycięzców Grywalizacji
Austria: przyjazdy turystyczne na razie niemożliwe
Kultowa, rzymska atrakcja turystyczna będzie płatna?
Cypr wprowadza dodatkowe środki bezpieczeństwa
Urząd Marszałkowski organizuje szkolenie z ustawy o imprezach turystycznych w Krakowie
Emirates rekrutuje w Warszawie
ULC: Zmiana procedury rozpatrywania skarg pasażerów
Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe obostrzenia
Ambasador apeluje o ostrożność w Izraelu
Nowe biuro podrozy www.BeeFree.pl