Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent w EXIMTOURS w TUNEZJI
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
WTTC: straciliśmy miliony miejsc pracy w turystyce
Jak wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Turystyki i Podróży (WTTC), Azja i Pacyfik były regionami najbardziej dotkniętymi przez pandemię wirusa COVID-19.
Raport pokazuje dramatyczny wpływ ograniczeń w podróżowaniu, mających na celu ograniczenie pandemii COVID-19 na światową gospodarkę, poszczególne regiony oraz utratę miejsc pracy na całym świecie.
Azja i Pacyfik były regionami, które odnotowały najgorsze wyniki, a wkład sektora w PKB spadł o 53,7%, w porównaniu do globalnego spadku o 49,1%. Wydatki turystów zagranicznych w regionie które o 74,4%, gdyż wiele krajów w tym regionie zamknęło swoje granice. Wydatki turystów krajowych odnotowały mniejszy, ale również dotkliwy spadek o 48,1%. Zatrudnienie w branży turystycznej w regionie spadło o 18,4%, co oznacza utratę 34,1 mln miejsc pracy.
Jednak pomimo tego spadku, Azja i Pacyfik pozostaną największym regionem pod względem zatrudnienia w tym sektorze w 2020 roku, odpowiadając za 55% (151 mln) wszystkich miejsc pracy w turystyce.
Dane WTTC obnażyły niszczycielski wpływ, jaki pandemia wywarła na branżę turystyczną na całym świecie, pozostawiając gospodarki sponiewierane, miliony osób bez pracy i wiele innych osób obawiających się o swoją przyszłość. Nasz coroczny raport trendów ekonomicznych pokazuje, jak bardzo każdy region ucierpiał z powodu ograniczeń w podróżowaniu, wprowadzonych w celu kontroli rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. WTTC uważa, że rządy na całym świecie powinny wdrażać szczepienia, które mogą znacznie złagodzić ograniczenia w podróżowaniu i pomóc wzmocnić ożywienie gospodarcze na całym świecie - przekonuje wiceprezes WTTC Virginia Messina.
Raport ujawnił również, że europejski sektor podróży i turystyki doznał drugiego, pod względem wielkości załamania gospodarczego w ubiegłym roku, spadając o 51,4%. Spadek ten był częściowo spowodowany utrzymującymi się ograniczeniami mobilności w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.
Raport wykazał, że wydatki turystów krajowych w Europie spadły o 48,4%, co zostało, w pewnym stopniu, zrekompensowane przez podróże międzyregionalne. Wydatki turystów międzynarodowych spadły w jeszcze szybszym tempie o 63,8%. Mimo to, Europa pozostała najważniejszym regionem pod względem wydatków na podróże zagraniczne. Zatrudnienie w turystyce spadło o 9,3%, co oznacza spadek o 3,6 miliona miejsc pracy na całym kontynencie. W 2020 roku PKB w turystyce spadł o 49,2%, co jest zgodne ze światową średnią.
Jeśli chodzi o spadek zatrudnienia, Afryka ucierpiała nieproporcjonalnie bardziej niż inne regiony. Spadek ten wyniósł 29,3%, co oznacza aż 7,2 mln miejsc pracy.
Wkład podróży i turystyki w PKB na Bliskim Wschodzie spadł znacząco w 2020 roku, zmniejszając się o 51,1%. Podczas gdy wydatki na podróże krajowe zmniejszyły się o 42,8%, to znacznie większy spadek, bo aż o 70,3%, odnotowano w odniesieniu do podróży międzynarodowych w tym regionie, co częściowo spowodowane było surowymi restrykcjami.
Region, który w 2019 roku był bardzo uzależniony od turystyki międzynarodowej, odnotował spadek udziału w całkowitych wydatkach na podróże i turystykę z 62% w 2019 roku do zaledwie 46% w 2020 roku. Jednak udział wydatków krajowych wzrósł, z 38% ogółu w 2019 roku do 54% w 2020 roku.
Pomimo spadku PKB w branży turystycznej o 42,4% w 2020 roku, obie Ameryki były najmniej dotkniętym tym problemem regionem na świecie. W rezultacie pozostał on największym regionem pod względem znaczenia gospodarczego, odpowiadając za 35% globalnego bezpośredniego PKB w branży turystycznej. Karaiby, które jako region są w dużym stopniu uzależnione od turystów zagranicznych, były najbardziej dotkniętym kryzysem podregionem na świecie. PKB w turystyce i podróżach spadło w zeszłym roku o 58%, z 14,1% w 2019 roku do zaledwie 6,4% w 2020 roku.
Raport WTTC Economic Trends Report pokazuje, w jaki sposób sektor podróży i turystyki umożliwia rozwój społeczno-gospodarczy, tworzenie miejsc pracy i znaczący pozytywny wpływ społeczny, w tym zapewnienie wyjątkowych możliwości dla kobiet, mniejszości i młodzieży. Sugeruje, że sektor będzie się zmieniał i dostosowywał, aby ostatecznie powrócić silniejszym po COVID-19, rozpoznając trendy, które już zyskują na znaczeniu i badając zmiany, które mogą być wymagane, aby utrzymać turystykę w przyszłości.
Jak wskazuje raport WTTC, COVID-19 zmienia skłonności i zachowania podróżnych w kierunku miejsc znanych, przewidywalnych, zaufanych i postrzeganych jako miejsca o niskim ryzyku. Zgodnie z raportem, w najbliższym czasie dominować będą wakacje regionalne, wymagające gruntownych badań i planowania, oraz wyjazdy na łono natury. Pandemia okazuje się być również katalizatorem w dążeniu do innowacji i integracji nowych technologii.
WTTC podkreśla, że w momencie, gdy światowa branża turystyczna zaczyna dostrzegać światełko w tunelu i pracuje nad przyspieszeniem wznowienia bezpiecznych podróży międzynarodowych, konieczne jest, aby sektor ten odbudował zaufanie do podróży. Mimo, że niewykorzystany popyt jest znaczny, ciągle zmieniające się ograniczenia w podróżowaniu wpływają na zaufanie konsumentów do rezerwacji.
Poniżej raport WTTC.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20210705_global_economic_impact_and_trends_2021.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział hotele, pensjonaty:
Listopad trochę rozczarował, a grudzień nie wygląda
Mobilne paczkomaty dla
Chcą ściągnąć młodych Niemców do
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Sąd UE: Pomoc dla Air France nieważna
Airbus wycofa się z produkcji największych samolotów pasażerskich
Ponad 50 nowości w letniej siatce połączeń Air France KLM
Zasady korzystania ze stref Kiss&Fly naruszają konkurencję?
Mutacja omikron krzyżuje plany otwierania granic
IATA: ożywienie ruchu lotniczego coraz bardziej widoczne
Grupa eSky rozpoczyna kolejny etap ekspansji
Tradycyjne modele sprzedaży zagrożone
Czy gospodarze zastąpią przewodników?
PPL mówi stop fałszywym alarmom bombowym
Władze Dubrownika wprowadzą podatek dla statków turystycznych
Samolot rozbił się podczas startu
Nowy przewoźnik w programie lojalnościowym Lufthansy dla firm w Polsce
Ponad 30% Polaków chce wyjechać już niedługo
Rozpoczął się konkurs na najlepszy produkt turystyczny województwa opolskiego
Białoruś wzmacnia kontrole nad obcokrajowcami
Obiekty niekategoryzowane podnosiły ceny noclegów
Hotelarze bawili się w Ostródzie
Wizz Air zwiększa obecność w Albanii