Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
Optymistyczne wyniki lotnisk regionalnych za trzy kwartały 2018 roku
Które lotnisko regionalne zanotowało największy wzrost liczby pasażerów w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku?
Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumował trzy kwartały 2018 roku na polskich lotniskach regionalnych pod kątem liczby pasażerów obsłużonych w ruchu ogółem. Od stycznia do września bieżącego roku w trzynastu polskich lotniskach funkcjonujących w regionach obsłużono rekordowe, prawie 21,9 mln podróżnych, to o 3,2 mln więcej (+17,1%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Po trzech kwartałach 2018 roku udział krajowych portów regionalnych w całości obsłużonego ruchu pasażerskiego w Polsce (35,4 mln pasażerów) wyniósł 62%. Pozostałe 38% ruchu pasażerskiego tj. 13,5 mln podróżnych, skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.
Wśród pięciu portów regionalnych z największą liczbą obsłużonych pasażerów znalazły się: Kraków - 5,06 mln, Katowice - 3,97 mln, Gdańsk - 3,88 mln, Wrocław - 2,59 mln i Modlin - 2,33 mln. Największy liczbowy wzrost pasażerów w okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku odnotowały lotniska w: Katowicach - 844 tys., Krakowie - 705 tys., Poznaniu - 588 tys., Wrocławiu - 389 tys. i Gdańsku - 317 tys.
W gronie regionalnych portów lotniczych z największym procentowym wzrostem ruchu pasażerskiego po trzech kwartałach bieżącego roku znalazły się: Zielona Góra - 52,9%, Poznań - 41,3%, Bydgoszcz - 27,3%, Katowice - 27% i Wrocław - 17,6%
Komentując statystyki lotnisk regionalnych Artur Tomasik prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych mówi: Rok 2018 będzie najlepszym w historii polskich portów regionalnych. Średni procentowy wzrost ruchu w regionach od początku roku kształtuje się na poziomie 17%. W tym samym okresie, według danych ACI Europe, średni procentowy wzrost ruchu pasażerskiego dla europejskich lotnisk wyniósł ok. 7%. Cieszy nas fakt, że po trzech kwartałach 2018 roku wszystkie trzynaście polskich portów regionalnych zanotowało wzrost liczby pasażerów.
Tomasik dodatkowo zaznaczył, że Jednak pomimo optymistycznych statystyk, na horyzoncie wyraźnie rysują się czynniki, które stanowić będą niewątpliwe zagrożenie dla dalszego utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu. Od kilku miesięcy jednym z nich jest rosnąca cena nafty lotniczej. Od września 2017 roku obserwujemy systematyczny wzrost ceny baryłki nafty lotniczej z poziomu około 60 dolarów do 95 dolarów w październiku bieżącego roku. W odpowiedzi na tę sytuację, największe na rynku linie niskokosztowe starają się maksymalizować przychody m.in. poprzez zmianę polityki bagażowej, co wiąże się ze wzrostem średniej ceny biletu. W konsekwencji, na wrażliwym cenowo rynku przewozów niskokosztowych, pasażerowie mogą zacząć ograniczać intensywność podróży lotniczych. Low-costy koncentrują też swoją działalność na większych lotniskach regionalnych, likwidując bazy w mniejszych portach. Niepokoi także sytuacja na rynku przewozów czarterowych. Przyspieszona restrukturyzacja jednego z największych krajowych przewoźników, co wiąże się m.in. z redukcją jego floty do jednego samolotu, powoduje niepewność, co do przyszłorocznego sezonu czarterowego.
W 2017 roku w polskich portach regionalnych obsłużono ponad 24,34 mln pasażerów, to o prawie 3 mln więcej (+14%) w porównaniu z rokiem 2016. Udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61%, pozostałe 39% (15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. Aktualnie ZRPL zakłada, że w 2018 roku w regionalnych portach lotniczych może zostać obsłużonych prawie
28 mln pasażerów, czyli o około 3,7 mln więcej niż przed rokiem.
Komentarze
Tagi:
Dział transport:
Skąd Polacy przylecą na
Dokąd polecą Polacy w okresie
Kolejny przewoźnik pod lupą
Starsze aktualności:
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Koleje Dolnośląskie kupują nowe pociągi
Sabre i Booking.com połączyły siły
Zdecydowana większość pracowników tureckich hoteli zaszczepiona
Hilton uznany za najlepsze miejsce do pracy
Norweski milioner kupi markę należącą do Thomasa Cooka
Paweł Niewiadomski ponownie w zarządzie ECTAA
Warszawa wprowadza nową politykę turystyczną
Bali wprowadzi opłatę dla turystów?
Zainaugurowano projekt Polskie Marki Turystyczne
Sieć luksusowych hoteli z nowym właścicielem
Niejasne przepisy dotyczące voucherów budzą kontrowersje
Lato 2019: Egipt i Turcja dużo droższe?
instruktor snowboardu, pilot wycieczek, wychowawca kolonijny
Nowi przewoźnicy z zakazem korzystania z unijnej przestrzeni powietrznej
Turyści i touroperator zarzucali sobie nawzajem niedbalstwo
Belgowie uznali Kraków za miasto roku
Inspekcja Handlowa skontrolowała nadmorskie lokale gastronomiczne
Świątynia Jowisza w Syrakuzach zostanie otwarta dla turystów
Europa Ubezpieczenia rozszerza zakres ubezpieczeń turystycznych o kwarantannę