Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Stabilne wzrosty cen wyjazdów egzotycznych
W ubiegłym tygodniu, w terminie ferii zimowych, najmocniej podrożały wyjazdy do Portugalii. Ceny wyjazdów w kierunkach egzotycznych notują natomiast stabilne i mniejsze niż mogłoby się wydawać wzrosty.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 21 października i porównane z cenami dla tego samego tygodnia z 14 października, a w porównaniach rok do roku z cenami z 21 października 2020 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 18 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrost wyniósł 100 złotych. W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych najbardziej wzrosły w Portugalii - o 163 złote, a mniejsze zwyżki odnotowano na Teneryfie i Synaju - o 108 i 80 złotych.
Największe i bardzo zbliżone zniżki cen wystąpiły na kanaryjskich wyspach Lanzarote i Teneryfie - o średnio 177 i 173 złote, a jedynie nieznacznie od nich mniejsze w Maroku - o 167 złotych.
W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek spadały o odpowiednio 46 i 3 złote.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia - 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 263 złote (poprzednio były wyższe o 359 złotych). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Cypr - o średnio aż 837 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Teneryfę i Synaj - o średnio 614 i 519 złotych.
Największy roczny spadek cen imprez turystycznych odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 182 złote, a wyraźnie mniejsze w Maroku i na Fuerteventurze - o 69 i 54 złote.
W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 292 złotych, a zatem w podobnej skali do ich rocznych wzrostów w tygodniu obecnym.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty dziewiąty z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala ich negatywnego wpływu była rekordowo wysoka.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,19 zł/litr wobec 1,77 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 80,2 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 78,3 procent, a przed dwoma o 75,9 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta kolejny raz była istotnie słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 1,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 2,1 procent, a przed dwoma tygodniami o 2,9 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był w serii trzydziestu dziewięciu tygodni rekordowo negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +235/+245 złotych, czyli jeszcze bardziej niekorzystnym niż przed tygodniem i przed dwoma, gdy wyniósł dwukrotnie po +230/+240 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) znaczniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 403 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 178 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu na Synaju - o średnio 519 złotych, a wyraźnie mniejszą przecenę odnotowano w Marsa Alam i w Hurghadzie - o średnio 339 i 331 złotych.
Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł średnio 202 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny wycieczek spadły o 400 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku największą roczną zwyżkę cen odnotowano na Teneryfie - o 614 złote, znacznie mniejszą na Lanzarote - o średnio 229 złotych, jeszcze mniejszą na Gran Canarii - o 19 złotych, a na Fuerteventurze ceny w ujęciu rocznym nawet spadły - o średnio 54 złote.
Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze i w Portugalii - o średnio 837 i 474 złote, mniejsze na Tureckiej Riwierze i Malcie - o 184 i 152 złote, natomiast ceny w Maroku i na tunezyjskiej Dżerbie spadły - o 152 i 182 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 2022 na dwóch wiodących kierunkach zimowych zmiany średnich cen wycieczek były różnokierunkowe. Wzrost cen w tym ujęciu miał miejsce w Egipcie - o 225 złotych, a na kierunkach kanaryjskich ceny w podobnej skali spadły - o 198 złotych.
Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największe dwuletnie wzrosty cen pobytu miały miejsce na Cyprze - o 1179 złotych, a zdecydowanie mniejszy był wzrost średnich cen w Portugalii - o 152 złote. Na pozostałych kierunkach w ujęciu dwuletnim odnotowano przeceny, z których najmniejsza wystąpiła na Tureckiej Riwierze - o średnio 112 złotych, większe miały miejsce na tunezyjskiej Dżerbie i Malcie - o 257 i 484 złote, a zdecydowanie największa w Maroku - o średnio 750 złotych.
Systematyczne i znaczne zwyżki cen paliwa w znacznym stopniu przyczyniły się do rosnących cen tzw. egzotyki, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardziej istotną rolę. Wzrosty te były jednak relatywnie umiarkowane, zwłaszcza gdy uwzględnimy jeszcze dodatkowy negatywny wpływ spowodowany słabszym złotym. W okresie ostatniego tygodnia ceny wzrosły o średnio 110 złotych. Największe zwyżki miały miejsce ZEA i Meksyku - o 206 i 194 złote, nieco mniejsze na Kubie - o 144 złote, jeszcze mniejsze w Kenii - 32 złote, a spadły średnie ceny wycieczek na Dominikanę - o 28 złotych.
W ujęciu rocznym ceny wzrosły o 504 złote, zaś przed dwoma tygodniami roczna zwyżka wyniosła jedynie 106 złotych. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek do Meksyku - o średnio 997 złotych (z ubiegłym sezonie spadły o aż 1993 złote), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Dominikanę - o 712 i 523 złote (przed rokiem spadły o około 1400 złotych), a bardzo umiarkowany wzrost cen imprez miał miejsce w ZEA i na Kubie - o 170 i 116 złotych.
W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym średnie ceny u wszystkich dużych i średnich organizatorów wzrosły. Najskromniejszy wzrost średnich cen odnotowano w biurze Itaka -o około 100 złotych, zaś również dość umiarkowany w biurach Sun & Fun i Rainbow - o około 200 i 210 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 355 (biuro Coral Travel) do aż ponad 1700 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję liderów ex aequo zajmowały biura Itaka - 13 ofert (przed rokiem 8, a przed dwoma 12 ofert) oraz biuro Rainbow też 13 ofert (przed rokiem 13, a przed dwoma 12 ofert), które tym razem wyprzedziły bardzo częstego lidera tego typu zestawień, czyli biuro TUI Poland - 12 ofert (przed rokiem 16, a przed dwoma też 16 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Sun & Fun - 7 i 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland - po 7 ofert oraz Rainbow - 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i na kierunkach egzotycznych, a biuro TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
Ponieważ jest to drugie zestawienie dla sezonu zima 2020/21, to już można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele zestawienia nadal widnieje biuro Best Reisen, ale z już mniejszą przewagą nad następnymi biurami, którymi są Coral Travel i Sun & Fun. Biura te zamieniły się swoimi pozycjami (2 i 3) wobec poprzedniego zestawienia (sprzed dwóch tygodni). O jedną pozycję (z 5 na 4) awansowało biuro TUI Poland, o trzy z 8 (poza obrębem zestawiania) na 5, biuro Exim Tours, a pierwszą piątkę opuściło biuro Prima Holiday.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Włoscy restauratorzy protestowali przeciw restrykcjom
Pasażerowie samolotów pod lupą
UNWTO: Dziś zostań w domu, jutro podróżuj
W Grecji rośnie liczba szkół dla przewodników turystycznych
W Rzeszowie powstanie centrum serwisowe samolotów pasażerskich
TUI dostanie jeszcze większą pomoc?
Latanie po Polsce coraz popularniejsze
Królestwo Saudów chce turystów
Aktiv Tours Reisen kończy działalność
Mordaszow odchodzi z rady nadzorczej TUI, ale pozostaje akcjonariuszem
Hotele turystyczne zaczynają odrabiać straty, gorzej z biznesowymi
Przewoźnik lotniczy zmienia nazwę
Porozumienie code-share gigantów
Utrudnienia dla rowerzystów w centrum Pragi
Global Business Travel zwiększy zaangażowanie w Sabre
Hampton by Hilton Warsaw Mokotów powita gości
Będzie więcej turystów na Kasprowym Wierchu?
PKP SA przedstawia plany na przyszłość
Komisja Europejska z wnioskiem o łagodzenie ograniczeń podróży
Jaki hotel na Kubie, jaki na Domonikanie?
Kto zna jakieś multimedialne wyszukiwarka noclegów?