Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Prognozy pogody mogą zmniejszyć zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi?
Ceny w Egipcie, zwłaszcza w Hurghadzie spadają. Prognozy pogody nad Bałtykiem mogą odciągnąć turystów od wyjazdów zagranicznych? Między innymi takie kwestie zostały poruszone w analizie cen Instytut Traveldata.
Najbardziej aktualny trzydziesty trzeci raport z systemu MerlinX dotyczący roku turystycznego 2016/2017, czyli wycieczek realizowanych w miesiącach listopad 2016 - październik 2017 obejmujący ostatni pełny tydzień maja przyniósł dynamikę wzrostu sprzedaży najważniejszych dla branży wycieczek lotniczych w wysokości 21,8 procent. Była to wskaźnik pozostający w granicach generalnego trendu w zakresie zmian sprzedaży wycieczek, który wynosi dwadzieścia kilka procent. Podana wielkość dynamiki sprzedaży była bardzo zbliżona do dotychczasowego wskaźnika jej skumulowanego wzrostu (czyli liczonego od początku first minute) i dlatego pozostał on (w zaokrągleniu) na tym samym poziomie, czyli 22,3 procent.
Po dwóch słabszych tygodniach oraz z powodu odniesienia do słabszej bazy związanej z tygodniem długiego weekendu przed rokiem można było jednak oczekiwać nieco lepszej dynamiki wzrostu bieżącej sprzedaży wycieczek, ale jak już zaznaczaliśmy w ostatnich tygodniach kilkakrotnie, raportowana dynamika wzrostu w systemie MerlinX pozostaje najprawdopodobniej nieco słabsza od ogólnorynkowej. Może to być skutkiem przejściowego spowolnienia sprzedaży wynikającego z istotnych różnic w kompozycji składu organizatorów sprzedających poprzez ten system, a rynkiem jako całością. Tak się akurat chwilowo złożyło, że ceny na wielu ważnych kierunkach (Grecja, Turcja) u sprzedających poprzez ten system uległy pewnym korektom w górę, a u sprzedających przez inne systemy pozostały generalnie na poprzednim poziomie, co powoduje, że czynnik ten obniża w ostatnim okresie dynamikę sprzedaży raportowaną przez system MerlinX.
Sytuację taką nadal zdaje się potwierdzać widoczne w raportach MerlinX osłabianie się pozycji Turcji i Grecji, podczas gdy w innych statystykach (na sezon lato 2017) pozycja obu tych kierunków, a zwłaszcza Turcji wyraźnie rośnie i w najbliższym czasie może ona nawet wyprzedzić Bułgarię, która w poprzednim sezonie górowała nad Turcją w ostatecznym rachunku o ponad 49 procent.
Innym interesującym zjawiskiem jest nieproporcjonalnie silny spadek cen wycieczek do Hurghady, który może być nieco otrzeźwiającym przedsmakiem tego, co może się wydarzyć na większej liczbie kierunków w przyszłym sezonie, gdy podaż ofert zbyt mocno wysforuje się ponad rzeczywisty popyt na wycieczki ze strony klientów. Sytuacja bardzo już niskich cen Hurghady na różnych terminach, w tym last minute nie zagraża na szczęście na razie organizatorom, gdyż marżowość na kierunkach egipskich jest w tym roku ponadprzeciętnie wysoka.
Zdaniem analityków instytutu w zdecydowanie lepszej sytuacji są ci z polskich organizatorów, którzy w dużym stopniu postawili w tym roku na Turcję, która na razie sprzedaje się całkiem dobrze i to przy cenach średnio o 7 procent wyższych niż przed rokiem. Dla porównania, na rynku niemieckim ceny Turcji spadły tam rok do roku o 8 procent, a kierunek ten mimo to, w dalszym ciągu sprzedaje się słabo.
W obliczu pewnego zachwiania pozytywnych trendów postrzegania przez część osób przyszłej sytuacji finansowej swoich gospodarstw domowych, większego znaczenia nabierają rozważania tańszych sposobów spędzenia wakacji, w tym również nad popularnym rodzimym Bałtykiem. Pomijając fakt, że wyjazd taki wcale nie musi okazać się mniej kosztowny niż odwiedzenie plaż zagranicznych, to warunkiem kluczowym dla udanych wakacji w Polsce jest względnie dobra pogoda. Poprzedni rok nie był pod tym względem korzystny, co wielu osobom utrwaliło nawyk kalkulowania pogodowego ryzyka krajowych wakacji. Ten rok przedstawia się w tej kwestii nieco korzystniej na co wydaje się wskazywać aktualna prognoza firmy Accuweather. Na wykresie przedstawiono prognozowane temperatury (dzień) w okresie wakacji 2017 na tle temperatur rzeczywistych z roku 2016 dla rejonu Zatoki Gdańskiej. Pola zielone odzwierciedlają wyższe prognozowane temperatury, a czerwone niższe wobec temperatur sprzed roku.
Na wykresie widać, że przeważają pola zielone, co znaczy, ze według aktualnych prognoz należy oczekiwać nad Bałtykiem lepszej pogody niż w ubiegłym sezonie.
Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2017 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień tydzień sierpnia (07.08-13.08 2017), zebranych w dniu 1 czerwca tego roku z cenami z dnia 25 maja, a w porównaniach rok do roku z cenami z dnia 2 czerwca 2016 roku. Po dużym wzroście w pierwszym tygodniu maja (o 77 złotych) i niedużych wahaniach w kolejnych tygodniach średnia cena odnotowała również w niewielki spadek, a mianowicie o 13 złotych. Największe zniżki średnich cen imprez zanotowano tym razem na Malcie - o 164 złote oraz w Hurghadzie i w Maroku - o 96 i 85 złotych, natomiast największe zwyżki średnich cen drugi raz z rzędu (sic!) wystąpiły w Turcji Egejskiej - o 107 złotych oraz na Fuerteventurze i Zakintos - o 35 i 29 złotych. Przed rokiem o tej samej porze ceny wzrosły o średnio o 13 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2017 wskazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 188 złotych i była to liczba dość przypadkowo powtarzająca się w ostatnich tygodniach (w poprzednich zestawieniach było to 209, 188, 206, 160, 189, 252, 247, 229 i 188 złotych). Przed rokiem o tej porze średnia różnica cen rok do roku również była dodatnia, ale wynosiła zaledwie 25 złotych.
Generalnie wyższe ceny wycieczek w tym roku mogą być po części skutkiem znacznie silniejszego tegorocznego popytu bazującego na nadal jeszcze dynamicznie rosnących dochodach gospodarstw domowych, ale przestały go już jednoznacznie wspierać poprawiające się nastroje konsumenckie. Bieżącą sprzedaż nadal wspierają stopniowo ustępujące obawy przed zagrożeniem terroryzmem w atrakcyjnych dla regionach turystycznych, jak również znaczenia może nabierać rosnące na niektórych kierunkach wyprzedanie najbardziej atrakcyjnych ofert w wiodących biurach podróży.
Nadal w kierunku zwyżek cen działają więc zasadnicze czynniki popytotwórcze w turystyce, a dodatkowy choć już prawie zanikający wpływ na obecny średni wzrost cen wycieczek, wywierają też wyższe zaledwie o 1 procent (poprzednio o 4, 7, 8, 10, 19, 24, 30, 23 i 17 procent) ceny paliwa lotniczego (2,25 wobec 2,23 zł/litr), które odpowiadają już tylko za około 4 złote ich wzrostu. Natomiast coraz wyraźniej w kierunku obniżek średnich cen zaczyna działać silniejszy złoty, bowiem umocnił się on rok do roku w relacji z euro i z amerykańskim dolarem średnio o około 5 procent, co może oznaczać ewentualną (gdy sytuacja przez jakiś czas będzie się utrzymywać), chociaż nieco odłożoną w czasie presję na zniżkę cen w granicach 90-100 złotych.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wobec poprzedniego sezonu wśród najważniejszych dla polskich turystów kierunków nadal utrzymuje Grecja z średnim wzrostem cen o 259 złotych (poprzednio było to 287, 279, 303, 262, 293, 320, 271, 264, 233 i 230 złotych). Największe średnie zwyżki cen tradycyjnie zanotowała Kreta - o 440 złotych, niższe Rodos - o 370 złotych, jeszcze niższe Zakynthos, Korfu i Kos - o 235 i po 224 złote, a spadek cen wykazało drogie przed rokiem Chalkidiki - o średnio 44 złotych.
Pozycję utrwalającego się wicelidera wzrostów cen zajmowały Wyspy Kanaryjskie, gdzie były one na poziomie o 223 złote wyższym od zeszłorocznego (poprzednio było to 268 236, 194, 207, 274, 356, 408, 339 złotych). Największy dodatni wpływ na tę zwyżkę wywierały Teneryfa i Gran Canaria gdzie ceny wzrosły o 348 i 313 złotych, natomiast kierunkiem o wyraźnie najłagodniejszym wzroście cen rok do roku już czwarty tydzień z rzędu występuje Fuerteventura ze zwyżką średniej ceny o 47 złotych.
Na trzeciej pozycji listy zwyżek cen wśród najważniejszych kierunków po raz kolejny zameldowała się Turcja, gdzie średnie ceny po ostatnich zmianach stały się wyższe niż przed rokiem o 198 złotych (poprzednio były wyższe o 141, 101, 88, 60, 79, 147, 99 i 90 złotych, a wcześniej niższe o 18 złotych). Ceny wycieczek do Turcji zaczynają ostatnio wykazywać dość silną tendencję do wzrostu, co może wynikać ze zwiększonego popytu ze strony polskich turystów, którym nie przeszkadza specyficzna polityka wewnętrzna prowadzona przez tureckiego prezydenta, a którzy doceniają wysoka jakość hoteli i serwisu w tym kraju. Odwrotnie niż w przypadku Egiptu, podaż imprez do Turcji na razie nie wyprzedza bieżącego popytu.
Z piątej na czwartą pozycję przesunęła się Bułgaria, której ceny po raz pierwszy w tym sezonie kształtowały się na poziomie niższym niż w lecie 2016, a mianowicie o 19 złotych (poprzednio były wyższe o 45, 77, 104, 78, 118, 136, 122, 141, 157 i 180 złotych). Opiniom, popytowi i cenom w Bułgarii cały czas ciąży spora zeszłoroczna liczba reklamacji zgłaszanych przez polskich turystów, a stosunkowo niskie ceny, mimo że podobne jak Egipcie i już o ponad 300 złotych niższe niż w Turcji, przy uwzględnieniu lepszej jakości hoteli i serwisu na tych kierunkach, okazują się zbyt słabym argumentem na rzecz wyboru wypoczynku w Bułgarii.
Na piątą pozycję na liście zwyżek cen rok do roku spadł Egipt, a średnie ceny stały się tam niższe o 25 złotych niż przed rokiem (poprzednio były wyższe o 81, 77, 99, 125, 84, 129, 140 i 134 złote, a wcześniej niższe o 13 złotych). Jest to zasługa silnie spadających cen w Hurghadzie - w ostatnim tygodniu o 96 złotych - i tańszej w związku z tym już o 215 złotych niż przed rokiem, podczas gdy na pozostałych kierunkach egipskich ceny pozostają dość stabilne. Popytowi na wyjazdy do Egiptu nieco zaszkodziły kwietniowe zamachy na koptyjskie kościoły w północnym Egipcie, a w maju wyjaśniana sprawa śmierci polskiej turystki w egipskim szpitalu, ale ten wpływ już stopniowo wygasa. Egiptowi coraz bardziej zaczyna sprzyjać stopniowo krystalizujący się trend słabnącego dolara wobec euro (rosnącego tzw. eurodolara), który powoduje, że kierunek ten staje się stopniowo coraz bardziej konkurencyjny wobec tych, które rozliczają się głównie w euro. Także marże stały się w tym sezonie w Egipcie relatywnie wysokie i umożliwiają dokonywanie znacznych dostosowań cen w zależności od wahań poziomu bieżącego popytu, co zresztą ma obecnie miejsce w przypadku wyjazdów do Hurghady.
Z mniejszych kierunków największe zwyżki cen rok do roku notowały Malta, Majorka i Portugalia - o średnio o 309, 305 i 278 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Cypr, do Maroka i Tunezji - o 110, 101 i 99 złotych, przy czym Maroko jest obecnie jedynym kierunkiem, na którym ceny stały się niższe od cen na początku sprzedaży first minute.
Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że po ostatnich korektach cen biurem o najniższym wzroście średnich cen rok do roku są Exim Tours i Coral Travel Wezyr w których ceny przewyższają zeszłoroczne o około 20 i 70 złotych. Wzrosty niższe od średniej (teraz jest to 188 złotych) prezentują oferty biur Itaka oraz Neckermann Polska ze wzrostami w granicach 125 złotych, ale trzeba zaznaczyć, że oferta ostatniego organizatora była relatywnie bardzo kosztowna już przed rokiem. W pozostałych dużych biurach zwyżki średnich cen przekraczały przeciętną i mieściły się w granicach 330 - 440 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach (dołączyły Malta i Albania) i w trzech kategoriach hoteli, to od samego początku sprzedaży first minute niezmienną pozycję lidera zachowała Itaka, tym razem z liczbą 27 najbardziej atrakcyjnych ofert (poprzednio 25) i wyprzedzała biura Rainbow i Coral Travel Wezyr (20 i 17 takich ofert). Liderem atrakcyjnych ofert o tej porze przed rokiem był Rainbow z liczbą 24 takich ofert przed biurami Itaka i Exim Tours (19 i 14 ofert). Spośród mniejszych organizatorów wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji oferują obecnie biuro Net Holiday z liczbą 10 ofert, a także biuro Prima Holiday - 6 takich ofert.
Po trzech wcześniejszych zniżkach średnie ceny przelotów na kierunkach turystycznych wobec ostatniego zestawienia w liniach Ryanair z wylotami w badanym okresie (7-13 sierpnia) odnotowały niewielki wzrost z 709 do 720 złotych, czyli o 11 złotych lub o 1,6 procent (poprzednio ceny spadły o 41, 2 i 28 złotych, wcześniej wzrosły o 17 i 57 złotych, ale jeszcze wcześniej spadły aż o 218 złotych).
Istotniejszy wzrost odnotowano na kierunkach kanaryjskich - z 881 do 925 złotych, czyli o 44 złotych lub 5,0 procent, ale na pozostałych kierunkach ceny wzrosły jedynie kosmetycznie - średnio z 675 do 679 złotych, czyli o 4 złote lub 0,6 procent. Największe zwyżki cen przelotów miały miejsce na trasie z Krakowa na Majorkę - o 270 złotych i z Warszawy na Teneryfę - o średnio 230 złotych, a zniżki z Warszawy i z Wrocławia do Chanii - o 370 i 280 złotych.
Średnie ceny w liniach Wizzair ponownie odwróciły trend i tym razem silnie spadły o średnio aż 156 złotych złotych z 878 do 722 złotych, czyli o prawie 18 procent (poprzednio wzrosły o 207 złotych, a wcześniej spadły o 170 i 52 złote). Najbardziej potaniały przeloty z Warszawy do Lizbony - o średnio 350 złotych (których ceny poprzednio zwyżkowały najbardziej), a zdrożały z Katowic na Sardynię - o 40 złotych.
W ubiegłym tygodniu odwróceniu uległ majowy trend zniżek cen na kierunkach hiszpańskich i zwyżek na kierunkach greckich (z wyjątkiem Korfu) i ceny na tych ostatnich spadły o 120 złotych potwierdzając przy okazji, że wyraźne zniżki cen przelotów w LCC stanowią zwykle okazję do ich mniej kosztownego zakupu.
W porównaniach rok do roku średnie ceny w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych wyniosły 723 wobec 672 złotych przed rokiem, a zatem są wyższe o 51 złotych lub o 7,6 procent (poprzednio były niższe o 41 i 8 złotych, wcześniej wyższe o 18, a jeszcze wcześniej niższe o 6, 12 i 103 złote). Średnie ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich stały się wyższe o 88 złotych (10,5 procent) i wyniosły 925 wobec 837 złotych przed rokiem, a na pozostałych kierunkach wzrosły rok do roku z 636 do 679 złotych, czyli o 43 złote lub 6,8 procent. Najwięcej rok do roku zwyżkowały ceny rejsów z Krakowa na Teneryfę i z Warszawy do Aten - o 305 i 205 złotych, a spadły na połączeniach z Krakowa na Maltę i do Barcelony - o średnio 520 i 225 złotych.
W liniach Wizzair po ostatnim dużym spadku średnie ceny pozostały jednak nadal nieco wyższe niż przed rokiem, ale różnica nie była wielka i wyniosła zaledwie + 13 złotych (poprzednio ceny były wyższe o 210 złotych, wcześniej były niższe o 72 złote, ale jeszcze wcześniej wyższe o 113, 86, 94, 64, 227, 33, 317 i 283 złote). Najbardziej rok do roku zniżkowały ceny rejsów z Warszawy na Korfu (poprzednio najbardziej wzrosły) - o 220 złotych, a podrożały z Katowic na Cypr - o 105 złotych.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Ceny wyjazdów do Hurghady spadają
[2017-06-06 14:18 80.52.226.*]
no i fajnie -0 a na Mazury - dojedziesz samochodem lub busem, pociagiem i rowerem. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Raffles i Orient Express z nowym dyrektorem generalnym
Królestwo Saudów chce turystów
Aktiv Tours Reisen kończy działalność
Mordaszow odchodzi z rady nadzorczej TUI, ale pozostaje akcjonariuszem
Hotele turystyczne zaczynają odrabiać straty, gorzej z biznesowymi
Przewoźnik lotniczy zmienia nazwę
Stabilne wzrosty cen wyjazdów egzotycznych
Utrudnienia dla rowerzystów w centrum Pragi
Global Business Travel zwiększy zaangażowanie w Sabre
Hampton by Hilton Warsaw Mokotów powita gości
Będzie więcej turystów na Kasprowym Wierchu?
PKP SA przedstawia plany na przyszłość
Komisja Europejska z wnioskiem o łagodzenie ograniczeń podróży
Włoscy restauratorzy protestowali przeciw restrykcjom
Pasażerowie samolotów pod lupą
UNWTO: Dziś zostań w domu, jutro podróżuj
W Grecji rośnie liczba szkół dla przewodników turystycznych
W Rzeszowie powstanie centrum serwisowe samolotów pasażerskich
TUI dostanie jeszcze większą pomoc?
Jaki hotel na Kubie, jaki na Domonikanie?
Z biurem turystycznym czy z plecakiem?