Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Branża turystyczna chce zniesienia ograniczeń podróży opartych tylko na wskaźnikach zachorowalności
Europa wkracza w inny etap walki z pandemią wirusa COVID-19. 74% dorosłych mieszkańców UE jest obecnie w pełni zaszczepionych, a w całej Europie trwają działania w zakresie szczepień. Pomimo ciągłego rozprzestrzeniania się wirusa na poziomie wspólnotowym, wpływ pandemii na zdrowie publiczne został w UE opanowany- przekonują stowarzyszenia turystyczne we wspólnym komunikacie.
Pod komunikatem podpisały się m.in. ECTAA, HOTREC, ETOA, ACI Europe, Europejska Komisja Turystyki, Światowa Rada Turystyki i Podróży, czy CLIA. Sygnatariusze oświadczenia z zadowoleniem przyjmują toczące się obecnie między państwami członkowskimi dyskusje na temat zmiany zaleceń Rady dotyczących ograniczeń w podróżowaniu. Rada rozważa między innymi uaktualnienie kryteriów, na których opiera się mapa ograniczeń podróży w UE oznaczona kolorami, tak aby uwzględniała ona wskaźniki szczepień i hospitalizacji, a nie tylko wskaźnik zachorowalności.
Stowarzyszenia przekonują że Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przyznaje obecnie, że ograniczenia podróży w UE nie miały znaczącego wpływu na ograniczenie przenoszenia wirusa, hospitalizacji lub zgonów i proponuje zaprzestanie stosowania połączonych wskaźników i systemu kodowania kolorami ze względu na ograniczoną wartość dla zdrowia publicznego, aby skupić się na promowaniu szczepień wśród podróżnych. Niniejszym wzywamy do całkowitego zniesienia tego systemu kodowania barwnego i zaprzestania ograniczeń w podróżowaniu dla wszystkich posiadaczy certyfikatu cyfrowego COVID, niezależnie od ich kraju/obszaru pochodzenia. Państwa UE powinny zatem przyjąć podejście oparte na ocenie ryzyka związanego z podróżą, a nie na stosowanym obecnie podejściu opartym na podziale na poszczególne kraje. - można przeczytać w treści komunikatu.
Jego autorzy podkreślają, że nie ma uzasadnienia dla traktowania podróży długodystansowych w inny sposób niż podróży wewnątrzunijnych. Chociaż kilka państw członkowskich otworzyło już możliwość podróżowania poza UE na podobnych warunkach jak w obrębie UE, niektóre z nich nadal odradzają podróżowanie w celach innych niż służbowe do wszystkich krajów, które nie znajdują się na bardzo ograniczonej liście bezpiecznych krajów (załącznik I do zalecenia Rady, tzw. biała lista). Podróże międzynarodowe powinny być możliwe przy spełnieniu takich samych warunków, jak w przypadku podróży wewnątrz UE: na podstawie szczepienia, wyzdrowienia lub negatywnego wyniku testu COVID-19, przy czym wymogi kwarantanny i zalecenia dotyczące zakazu podróży w celach innych niż służbowe powinny być ściśle ograniczone do obszarów o bardzo wysokiej zachorowalności lub wariantów budzących obawy. Na tej podstawie wzywamy również państwa członkowskie do rezygnacji ze stosowania białej listy UE. - przekonują organizacje turystyczne.
Zdaniem przedstawicieli branży turystycznej, przywódcy UE powinni skupić się na jak najszybszym przywróceniu międzynarodowych podróży lotniczych, opierając się na sukcesie cyfrowego certyfikatu COVID, który szybko stał się de facto globalnym standardem. Wzywamy UE do wykorzystania swoich wpływów i sukcesu certyfikatu covidowego, aby przyspieszyć realizację zobowiązań podjętych podczas szczytu G7, na którym członkowie zgodzili się na "zestaw wspólnych standardów dotyczących podróży, w tym interoperacyjności i wzajemnego uznawania aplikacji cyfrowych, wymogów dotyczących testowania, uznawania statusu szczepień i porównywalnych kryteriów dotyczących tego, kiedy mogą być wymagane środki zaradcze" - apelują stowarzyszenia turystyczne.
Przedstawiciele branży przekonują, że państwa członkowskie powinny w dalszym ciągu aktualizować i dostosowywać swoje przepisy i ograniczenia dotyczące podróży. W szczególności konieczna jest harmonizacja w zakresie wykazu uznanych szczepionek, okresu ważności badań i szczepień, wymogów dotyczących dzieci (które powinny mieć możliwość przestrzegania tych samych obowiązujących przepisów, co dorośli występujący w roli rodzica, niezależnie od statusu ich własnych szczepień), a także uznawania szczepień mieszanych i szczepień przypominających. Państwa członkowskie powinny wraz z Komisją Europejską pracować nad skoordynowanym planem wyjścia UE z COVID w dziedzinie podróży i turystyki, który obejmowałby zharmonizowane podejście do pełnego przywrócenia swobody przemieszczania się, wspólne kryteria dotyczące tego, kiedy należy zaprzestać stosowania formularzy identyfikacji pasażera (PLF), a także standardy higieny na późniejszym etapie (maski na twarz, dystans społeczny itp.). W całej Europie powinny panować takie same zasad, co pozwoliłoby na uniknięcie zamieszania, takiego jak miało miejsce na początku kryzysu.
Zdaniem przedstawicieli stowarzyszeń, wszystkie państwa członkowskie powinny uznać siedem szczepionek zatwierdzonych przez WHO do stosowania w podróżach międzynarodowych, tak jak właśnie uczyniły to Stany Zjednoczone. Opcja ta została już uwzględniona w samym rozporządzeniu w sprawie wspólnotowego kodeksu celnego i mogłaby stanowić podstawę bardziej zharmonizowanego podejścia. Środek ten przywróciłby spójność w ramach strefy Schengen i uprościłby zasady podróżowania dla osób spoza UE. Dodatkowo, zdaniem organizacji branżowych, testy antygenowe powinny być akceptowane jako alternatywa dla droższych testów PCR. Przedstawiciele branży popierają bieżące prace Komisji Europejskiej zmierzające do zawarcia umów z krajami trzecimi w sprawie wzajemnego uznawania certyfikatów COVID-19.
Stowarzyszenia turystyczne postulują cyfryzację procedur weryfikacyjnych, podkreślając, że ręczne sprawdzanie certyfikatów covidowych i PLF powoduje długie kolejki na lotniskach i w portach. Sytuacja ta może stać się niezwykle trudna do opanowania w miarę wzrostu natężenia ruchu.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Branża chce przywrócenia podróży
[2021-10-24 10:08 185.234.235.*]
To by było bardzo, bardzo mądre. Nestety, koronawirus tak szybko nie odpuści, ale trzeba próować życ normalnie. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział aktualności dnia:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Turyści będą mogli skorzystać z odnowionych tężni w Ciechocinku
Klienci restauracji nie rozpoznają paragonów?
Accor większościowym akcjonariuszem Ennismore
Pracownicy LOT-u przeciw decyzji sądu
Jest projekt nowego zakazu lotów
Raffles i Orient Express z nowym dyrektorem generalnym
Królestwo Saudów chce turystów
Nowy przedstawiciel w Itace, ale...
Kolejne 10 lat bez opłat za roaming
Osłabienie wzrostu dochodów Polaków złą wiadomością dla turystyki
Linie Emirates przywracają połączenia do Glasgow
ZUS: Polacy aktywowali bony turystyczne za 2,6 mld złotych
Stabilne wzrosty cen wyjazdów egzotycznych
Utrudnienia dla rowerzystów w centrum Pragi
EASA obejmie nadzór nad bezpieczeństwem Wizz Air Hungary
Koleje Dolnośląskie zawiesiły część połączeń
Szumowski: Rząd przymierza się do otwarcia granic
Prognozy pogody mogą zmniejszyć zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi?
Włoscy restauratorzy protestowali przeciw restrykcjom