Ogłoszenia
Ogłoszenia
- specjalista ds turystyki
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
- Pilot do Drezna - 1-4.05.2025
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- PRACOWNIK BIUROWY - OBSŁUGA KLIENTA
- Rezydent Turystyczny Turcja
Które wyjazdy najmocniej zmieniają ceny?
Średnie ceny wyjazdów do Maroka niższe zarówno w porównaniu z poprzednim tygodniem, jak i z analogicznym okresem roku wcześniejszego. A jak na tym tle prezentują się ceny wyjazdów do innych destynacji turystycznych?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dwudzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 15 kwietnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 8 kwietnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 kwietnia 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 13 złotych. W dwóch poprzednich zestawieniach ceny spadły o 25 i wzrosły o 86 złotych, a w trzech wcześniejszych spadły o 2, 3 i 10 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Maroku i wyniósł średnio 111 złotych. Nieco mniejsze zniżki miały miejsce w Hurghadzie i na Tureckiej Riwierze - o 53 i 39 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Teneryfie - o 131 złotych oraz na Majorce i Gran Canarii - o 25 i 22 złote.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 4 i wzrosły o 37 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie najbardziej wzrosły na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 35 złotych, co mogło być odreagowaniem poprzednich znaczących spadków cen na tym kierunku. Zdecydowanie mniejsze zwyżki miały miejsce w Bułgarii - o 4 złote, natomiast na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki cen. Stosunkowo niewielkie miały miejsce w Grecji i Turcji - o 7 i 13 złotych, a nieco większe w Egipcie - o średnio 23 złote.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 158 złotych. W ostatnich już dwunastu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 166, 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.
Największe roczne spadki cen po raz pierwszy od dziewięciu zestawień nie odnotowano już w Maroku. Tym razem dotyczyły one kierunków włoskich, Kalabrii i Sardynii, gdzie ceny były niższe poziomów sprzed roku o 506 i 503 złote i hiszpańskiego wybrzeża Costa de la Luz, na którym roczny spadek cen wyniósł 499 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 30 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz szesnasty z rzędu była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,39 zł/litr wobec zaledwie 1,45 zł/litr przed rokiem, co oznacza już siódmy z rzędu i siódmy od prawie roku wzrost, tym razem o 64,8 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 68,8 procent, a przed dwoma o 54,5 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o prawie 1,4 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,6 procent, a przed dwoma o około 0,8 procent.
W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał bardzo znaczny i po raz szesnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nie sprzyjał organizatorom. Po raz trzeci z kolei osiągnął on znaczną niekorzystną wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +100/+110 złotych, czyli tyle, co przed tygodniem i dwoma tygodniami.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 211 i 159 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Turcji i Bułgarii - o średnio 114 i 97 złotych, a najmniejsza w Grecji - o 49 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach kolejny raz zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku - o średnio 457 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny w Portugalii i na Cyprze, które wyniosły 282 i 256 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji, na Majorkę i na Maltę - o średnio 140, 108 i 97 złotych, a w Albanii średnie ceny pozostały na poziomie sprzed roku.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) zdecydowanie najmniejszą obniżkę cen wycieczek odnotowano w Egipcie, w którym spadły one o średnio 28 złotych. Większe były dwuletnie zniżki na kierunkach tureckich i w Bułgarii - o średnio 89 i 102 złote, zaś w największym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 180 i 198 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Cyprze, Malcie i w Maroku - o odpowiednio 541, 404 i 375 złote. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem Portugalii, Albanii i Majorki - o średnio 221, 170 i 162 złote, a zdecydowanie najmniejszy dwuletni spadek cen miał miejsce w Tunezji - o 79 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurze Rainbow - o około 470 złotych. Znaczne były również roczne zniżki w biurach Exim Tours, Best Reisen i Sun & Fun - o około 270, 220 i 200 złotych. W mniejszej skali obniżyły się roczne ceny wycieczek w biurach ETI i Grecos - o około 110 i 80 złotych, a w jeszcze mniejszej w TUI Poland i Coral Travel - o około 25 i 10 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 45 do 180 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 49, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 32 oferty).
Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało również 29 takich ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz Exim Tours z odnotowaną liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 13 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland - 8 ofert przed biurami Rainbow - 7 ofert oraz Crecos i Exim Tours - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 6 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 6 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Turcji, biuro Rainbow w Grecji i Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie i Grecji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym trzecim zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie, ale zaszła niewielka korekta w kolejności zajmowanych przez nich pozycji. Polegała ona odwrotnej niż przed tygodniem zamianie na pozycjach trzeciej i czwartej. Tym razem tę pierwszą opuściło biuro TUI Poland przechodząc na pozycję czwartą, a na jego miejsce weszło biuro Coral Travel. Zmiana ta wynikała z niewielkiego wzrostu cen wycieczek w tym pierwszym biurze oraz z umiarkowanej ich zniżki w biurze Coral Travel.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Ecco Travel rozpoczyna WIELKĄ
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Kraków liczy, że igrzyska europejskie dadzą impuls do rozwoju turystyki
Samolot azjatyckiego przewoźnika rozbił się na pasie startowym
Czego przewoźnicy powinni się wystrzegać przy rozpatrywaniu reklamacji?
Podróż na Święta bywa stresująca
Grecja: Pasażerowie mogą wypełnić PLF w dowolnym momencie
Dokąd Polacy pojadą z biurami podróży na ferie?
Wszystkie hotele należące do Clustra IHG Hotels and Resorts z certyfikatem Green Key
jak skomentujecie nowy wpis na blogu prezesa TUI
Podziemna trasa pod Zamkiem Książ otwarta
Według IGHP sierpień prawie wspaniały dla hotelarzy
Wybrano nowego członka zarządu Harmony Hotels
Jak prezentuje się start przyszłorocznej sprzedaży?
Emirates Group Security i Uniwersytet Arizony podpisują umowę o wzajemnej współpracy akademickiej
Dofinansowanie na projekty turystyczne
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu biletu
IATA: Dodatkowy podatek nie przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w lotnictwie
IGGP: Nie widzimy podstaw do zakazywania działalności w ogródkach restauracyjnych
Albania i Macedonia Północna bliżej rozpoczęcia rozmów akcesyjnych do UE
Bliżej wydłużenia ważności certyfikatów covidowych
W czasie lotu dzieci się nudzą
Zamieszanie z przepakowaniem bagaży na wycieczkach FUNCLUB-u z Poznania