Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Jak Polacy spędzają urlop w górach?
Każdy w górach szuka czegoś innego. Jak pokazuje badanie Polskich Kolei Linowych, trzy czwarte kobiet na południe Polski jeździ przede wszystkim dla pięknych widoków. Mężczyźni natomiast wśród górskiej przyrody szukają możliwości aktywnego spędzania czasu. Młodzi deklarują, że chcą obcować z naturą, za to na góralskim folklorze najbardziej zależy seniorom.
Tego lata urlop w górach chciało spędzić 18 proc. Polaków, z czego zdecydowana większość planowała, że pojedzie w Tatry (61 proc.). Chętny na odpoczynek w Bieszczadach był co trzeci ankietowany, natomiast 17 proc. wybrało Beskidy, a co 10. Sudety. Pieniny za to preferowało tylko 6 proc. Polaków, a niewiele mniej, bo 5 proc. kierowało się ku Górom Świętokrzyskim.
Jak wynika z badania Polskich Kolei Linowych, kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni odwiedzają góry. Co piąta pani stara się spędzić tu kilka weekendów w roku. Reprezentantki płci pięknej na południe Polski jadą głównie po to, aby zachwycać się widokami (65 proc.), nieco ponad 10 proc. docenia również klimat i świeże powietrze. Na letnim urlopie w górach 65 proc. kobiet chciałaby spacerować po szlakach turystycznych. W czasie pobytu w Tatrach panie, podobnie jak mężczyźni, chętnie zwiedziłyby Tatrzański Park Narodowy i zobaczyły Morskie Oko.
Chociaż urlop w górach częściej wybierały kobiety (prawie 20 proc. w porównaniu do 14,8 proc. panów), to jednak zdecydowanie więcej reprezentantów płci męskiej zamierzało spędzić go aktywnie, np. wędrując, jeżdżąc na rowerze, czy uprawiając sporty ekstremalne. Taką formę odpoczynku zadeklarował co ósmy z nich. Jak pokazuje badanie PKL, bez względu na płeć, ponad połowa turystów, wyjeżdżających na południe Polski, chciałaby wjechać koleją na Kasprowy Wierch (54 proc.) i na Gubałówkę (52 proc.). Jednak to "święta góra narciarzy" jest bardziej popularna wśród kobiet, a Gubałówkę częściej wybierają panowie.
Prawie 40 proc. osób między 18 a 29 r. ż. zadeklarowało, że tegoroczne wakacje spędzi w Polsce, ale w góry planowało się wybrać tylko niecałe 8 proc. z nich. Co ciekawe, to właśnie oni są grupą, która najczęściej bywa na południu - co piąty spędza tu średnio kilka weekendów w roku. Przyciągają ich zarówno piękne widoki i okoliczne atrakcje, jak również bliskość przyrody. Osoby przed 30 r.ż. przyznają, że zależy im na obcowaniu z naturą. Często również decydują się na spacery po miejscowościach turystycznych (79 proc.) oraz wycieczki po górskich szlakach (64,7 proc.). Atrakcyjne jest dla nich również poznawanie regionu (ponad 56 proc.).
Wakacje w górach zaplanowało ponad 26 proc. respondentów powyżej 60 r. ż. Przyciągają ich tutaj przede wszystkim piękne widoki i górski mikroklimat, ale już co 10. zwraca uwagę na wyjątkową, góralską atmosferę. Seniorzy przyznają, że na południu Polski bywają rzadko - najczęściej raz w roku, a co piąty 60-latek i co czwarty 70-latek przyjeżdża tu raz na kilka lat. Będąc już w górach, większość z nich chciałaby spacerować po szlakach turystycznych, nieco mniej niż połowa zamierza poznawać region - m.in. poprzez odwiedzanie muzeów i miejsc z regionalnym jedzeniem i muzyką. W czasie pobytu w Pieninach, co trzeci wjechałby koleją na Palenicę. Za to 70 proc. odpoczywających w Beskidach wybrałoby się na przejażdżkę zabytkową koleją na Górę Parkową.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Leo Express wjedzie na polskie tory? Sprzedaż biletów rozpoczęta
Tajska Organizacja Turystyczna udostępnia nowe narzędzie
Pasażerowie opóźnionego samolotu sami wykupili nocleg. Przewoźnik powinien to zwrócić?
Testowy pokój 4* Qubus Hotel Katowice gotowy
Wrześniowe last minute wpłyną na podejście do zakupów w nowym sezonie
PPL przejęło lotnisko w Radomiu
Emirates ogłasza porozumienie z kolejnym przewoźnikiem
Nowa kampania promocyjna Mołdawii
KE podjęła decyzję w sprawie pomocy publicznej dla SAS
Dlaczego Sfinks rezygnuje z udziałów w sieci pizzerii?
Wakacje.pl podsumowują półmetek sezonu
Polska destynacją dla Amerykanów
Nagrody i premiery na V Premierowej Gali Gault&Millau
Nowa siatka połączeń Aerofłotu
Polskie restauracje wyróżnione w przewodniku Michelin 2018
Kontrole na granicy ze Słowacją znów przedłużone
Część koncernów gastronomicznych zawiesza działalność w Rosji
Sun&Snow: niewielki spadek obłożenia w górskich miejscowościach