Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Połączone siły na rzecz cyberbezpieczeństwa w lotnictwie
Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego łączą siły na rzecz zapewnienia cyberbezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.
Chcemy być w pełni gotowi do prowadzenia skoordynowanych działań służących zapobieganiu, wykrywaniu, zwalczaniu oraz minimalizacji skutków incydentów naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, istotnych dla funkcjonowania państwa, również w obszarze transportu lotniczego. Jest to niezbędne do wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania cyberzagrożeniom, a także budowania kompetencji w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz podczas międzynarodowej konferencji "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym" w Krakowie.
W trakcie konferencji przyjęto Deklarację Krakowską, która zawierają m.in. postulat stworzenia europejskiej strategii oraz Mapy Drogowej cyberbezpieczeństwa w lotnictwie.
Urząd Lotnictwa Cywilnego w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem Cyfryzacji podjął działania na rzecz stworzenia CSIRT (Computer Security Incident Response Team) dla branży lotniczej. Obecnie mamy już wypracowaną wizję i koncepcje działań związanych z cyberbezpieczeństwem w lotnictwie. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w branży lotniczej będzie jednym z pierwszych tego rodzaju podmiotów w Europie oraz w administracji publicznej w Polsce. Jestem przekonany, że jego powstanie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w lotnictwie - powiedział prezes ULC Piotr Samson.
Organizacje i podmioty rynku lotniczego stają się coraz bardziej połączonym cyfrowo ekosystemem i w coraz większym stopniu polegają na technologii. Według danych ULC liczba dokonywanych ataków rośnie - według uśrednionych statystyk roczna stopa wzrostu incydentów wynosi ok. 30 proc. w skali globalnej.
Nie tylko sektor bankowy, energetyczny czy telekomunikacyjny jest narażony na cyberataki. Lotnictwo także, dlatego konieczne jest pilne stworzenie warunków dla bezpiecznego rozwoju sektora w nowej cyfrowej rzeczywistości - powiedział Piotr Samson. Dodał, że przy tworzeniu lotniczego CSIRT będziemy ściśle współpracować z Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa.
Zależność lotnictwa od technologii będzie rosnąć. Już teraz widać rozwój bezzałogowych statków powietrznych i ich potencjalne możliwości komercyjnego wykorzystania, rozwiązania typu zdalnych wież kontroli lotów, czy informacje o prototypach bezpilotażowych pasażerskich statków powietrznych. Coraz powszechniejsze rozwiązania cyfrowe powodują wzrost potencjalnych zagrożeń, które wcześniej nie stanowiły takiego wyzwania. Rewolucja cyfrowa ma miejsce również w portach lotniczych oraz praktycznie u wszystkich podwykonawców lotnictwa cywilnego.
Prezes ULC podczas konferencji podpisał również porozumienie z EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego) dotyczące testowania w Polsce europejskiego programu pilotażowego związanego z cyberbezpieczeństwem w sektorze lotniczym.
Konferencja wysokiego szczebla dotycząca cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, zorganizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego, jest wyrazem chęci zacieśniania międzynarodowej współpracy w tym zakresie. Partnerami konferencji są Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Kraków Airport oraz Lotnisko Chopina.
Komentarze
Tagi:
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
Powstaje wielka grupa serwisów
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Dział transport:
LOT wprowadza odroczone
Nowe połączenie z Katowice
Enter Air powiększa bazę
Emirates wprowadzają nowe uniformy dla obsługi pasażerów premium i
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Airbnb będzie musiał przekazywać dane dotyczące noclegów belgijskim organom podatkowym
Polacy ponownie zaczynają rezerwować wypoczynek
Linie Emirates przywracają loty do Nigerii
Serwis turystyczny partnerem firmy z branży gastronomicznej
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii zimowych
Rzecznik MŚP: wielu przedsiębiorców nie przetrzyma wydłużenia lockdownu
Pyszne.pl wyłoni najlepszą restaurację roku
SKKP wybrało zarząd na nową kadencję
Co przygotowali organizatorzy konferencji Travel Meetings Kraków Małopolska?
Korzystny dla touroperatora wyrok w procesie z turystami