Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Rynek hotelowy w 2020 r. - z hossy w zapaść
W 2019 r. obserwowaliśmy nienotowaną jeszcze w historii naszego kraju hossę na rynku hotelowym - wskazują eksperci Emmerson Evaluation w raporcie "Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce".
Liczne otwarcia wzbogaciły krajową bazę, co przełożyło się na wzrost podaży pokoi i miejsc noclegowych. Nadążał za nią popyt - w większości województw zanotowano statystyczny wzrost współczynnika wykorzystania pokoi hotelowych. Przybywało też turystów - na zakwaterowanie w krajowych hotelach zdecydowało się ponad 1,4 mln więcej osób niż rok wcześniej (wzrost o niemal 7% r/r). Szanse na kolejny udany rok oraz powiększenie krajowej bazy obiektów zaprzepaścił jednak wybuch pandemii.
Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, w połowie 2019 r. w całej Polsce funkcjonowało 2 635 skategoryzowanych hoteli z około 286 tys. miejsc noclegowych. Nowych obiektów przybyło w 11 województwach. Biorąc pod uwagę liczbę miejsc noclegowych w Polsce, baza noclegowa powiększyła się w pierwszym półroczu ub. r. o 4,5% r/r, - wskazuje Emmerson Evaluation.
Rosła oferta miejsc noclegowych i hoteli
Największy wzrost podaży miejsc noclegowych w hotelach w pierwszym półroczu 2019 r. obserwowano w województwie lubelskim (o 10,5%) i w świętokrzyskim (9%). Spadek odnotowano jedynie w województwie opolskim (5%) i podkarpackim (1,9%), gdzie obiekty były zamykane ze względu na ich modernizację albo całkowite wyłączenie z użytkowania. Pomimo spadku liczby hoteli w woj. łódzkim, liczba miejsc noclegowych na jego obszarze wzrosła o 0,6% względem 2018 r., co spowodowane było rozbudową istniejącej bazy hotelowej. W województwie wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim liczba hoteli spadła, ale została zachowana podaż miejsc noclegowych na poziomie z roku 2018. W województwach opolskim i podkarpackim odnotowano nieznaczne spadki liczby miejsc noclegowych w hotelach.
Kwitły największe rynki
Dla rynków najważniejszych miast i rejonów turystycznych Emmerson Evaluation udostępnił własne dane za cały 2019 r. Raport firmy wykazał, że największy przyrost pod względem liczby pokoi w stosunku do 2018 r. wystąpił w Poznaniu, gdzie podaż zwiększyła się o 10,8%. Pojawiły się tu nowe obiekty globalnych marek, jak hotele Hampton by Hilton i Ibis Poznań Centrum.
Wysoki wzrost liczby pokoi hotelowych zanotowany został także w Trójmieście (9,4% r/r) i wynikał m.in. z uruchomienia znajdującego się na Wyspie Spichrzów 4* Holiday Inn City Center i Radisson Hotel & Suites oraz 3* Hotelu Platan zlokalizowanego na obrzeżach Gdańska. Wymienione obiekty zaoferowały łącznie 618 pokoi hotelowych.
Warszawa, jako trzecie miasto w rankingu, zanotowała w 2019 r. wzrost liczby pokoi hotelowych na poziomie 6,8% r/r. W stolicy otwarto najwięcej hoteli wśród analizowanych regionów i miast. Wśród nich były m.in. Four Points by Sheraton Warsaw, Vienna House Mokotów Warszawa i Moxy by Marriott Koneser. Obiekty zaoferowały łącznie około 500 pokoi hotelowych.
Nowo otwarte obiekty w pasie górskim wygenerowały w 2019 r. wzrost podaży pokoi hotelowych o 4,7% r/r. Wszystko za sprawą otwarcia dwóch obiektów: Radisson Blu Hotel & Residences, oferującego 158 pokoi hotelowych oraz Green Mountain Hotel & Apartments z 137 pokojami.
We Wrocławiu i Łodzi wzrost podaży liczby pokoi hotelowych odnotowano na poziomie ponad 4%. W stolicy Dolnego Śląska portfolio hoteli zostało wzbogacone o 3* Hotel ZOO z 50 pokojami oraz 5* The Bridge MGallery by Sofitel, oferujący 184 pokoje. W Łodzi otwarto m.in. hotel 4* PURO liczący 136 pokoi hotelowych.
Wzrost liczby pokoi hotelowych na poziomie 2,4% widoczny był w pasie nadmorskim. Do wzrostu podaży przyczynił się nowo otwarty Hotel Henryk (Uzdrowisko Świnoujście) oraz hotel Gwiazda Morza Resort SPA&SPORT we Władysławowie.
W Krakowie w 2019 r. otwarto 3 nowe obiekty, które zaoferowały łącznie 120 pokoi hotelowych. Wśród nowo otwartych obiektów największy był 5* hotel Bachleda Luxury Hotel Kraków MGallery by Sofitel, który dysponuje 64 pokojami. Pozostałe dwa obiekty 4* The Loft Hotel i 5* Balthazar Design Hotel zaoferowały po 28 pokoi hotelowych.
W Szczecinie oraz w badanym w raporcie obrębie Aglomeracji Śląskiej (Katowice, Gliwice) w 2019 r. nie oddano do użytku nowych hoteli i nie zmieniła się też liczba pokoi hotelowych.
Przybywało turystów
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rok 2019 okazał się kolejnym, w którym zanotowano wzrost liczby turystów - zarówno rodzimych, jak i zagranicznych. Polacy stanowią niemal 2/3 wszystkich osób spędzających wakacje w naszym kraju. Dysproporcja ta powiększała się z roku na rok, co spowodowane było wyższą dynamiką wzrostu liczby polskich turystów w porównaniu do turystów zagranicznych. Dobrze obrazuje to wskaźnik CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu, który na przestrzeni ostatnich 7 lat wyniósł ponad 9% w przypadku rodzimych turystów, a niecałe 6% w przypadku obcokrajowców odwiedzających Polskę. Wraz z rosnącymi wynagrodzeniami Polacy coraz częściej wydawali pieniądze na krajowe usługi turystyczne. Zarówno rodzimych, jak i zagranicznych turystów przyciągały znane, światowe marki hoteli, a tych na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się w naszym kraju wiele. W Polsce nadal ceny pokoi hotelowych były relatywnie niskie w porównaniu z innymi europejskimi krajami - dodaje ekspert Emmerson Evaluation.
Czas pożegnać hossę
Przed dotarciem epidemii do Polski, dobra sytuacja gospodarcza i duże zapotrzebowanie na usługi hotelarskie w biznesie oraz turystyce wspierały wzrost krajowej bazy hotelowej w ostatnich latach. Hossa stymulowała także cały sektor do podnoszenia jakości usług.
Czasy prosperity dobiegły końca. Obecnie cały rynek hotelowy stoi przed ogromnym wyzwaniem. Część z obiektów, szczególnie tych, które były słabiej zarządzane lub posiadały niższy standard usług czy wyposażenia od analogicznie kategoryzowanych konkurentów, z pewnością będzie miała trudności z utrzymaniem się na rynku - zaznacza Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation i dodaje, że kłopoty mogą mieć również rynki, które w ostatnich latach rosły w najszybszym tempie, jak Trójmiasto czy nawet Warszawa. Na pewno musimy liczyć się ze znacznie częstszymi niż dotychczas upadłościami w tej branży. Dochodzić też może do przejęć i fuzji niektórych sieci. W perspektywie najbliższych 2-3 lat wydaje się, że nieuniknionym efektem obecnej sytuacji będzie spadek całkowitej podaży hoteli oraz miejsc noclegowych na polskim rynku - podsumowuje.
Eksperci Emmerson Evaluation w raporcie wskazują również, że hotele, którym uda się utrzymać na rynku, w dłuższej perspektywie będą musiały podążać za najnowszymi trendami technologicznymi oraz udogodnieniami, które będą miały coraz większe znaczenie dla ich konkurencyjności na rynku. Dla wielu z hotelarzy jest to dobry czas na wprowadzenie nowych narzędzi, technologii i strategii sprzedaży w swoich obiektach, jak np. rezerwacje on-line czy tzw. direct booking, który łączy w sobie komunikację z potencjalnymi gośćmi, sprzedaż oraz proces rezerwacyjny za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji on-line - zaznaczają autorzy opracowania.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
MyTravel rozpoczyna sprzedaż biletów FlixBusa
LHG zmienia tożsamość jednej z marek i zapowiada rozwój w Polsce
DZT podsumowuje straty w turystyce przyjazdowej
Połączone siły na rzecz cyberbezpieczeństwa w lotnictwie
Ryanair akceptuje płatność kartą UATP
Polacy odreagowują depresyjną pogodę w biurach podróży
LOT obsłuży połączenia samolotami belgijskiego przewoźnika
Czego boją się Polacy na urlopie?
Airbnb będzie musiał przekazywać dane dotyczące noclegów belgijskim organom podatkowym
Polacy ponownie zaczynają rezerwować wypoczynek
Linie Emirates przywracają loty do Nigerii