Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Najpopularniejsze wśród Polaków kierunki nieco tańsze niż przed tygodniem
Ceny wypoczynku w najpopularniejszych wśród Polaków miejscach nieco spadły, w porównaniu ze wcześniejszym tygodniu - wynika z opracowania Instytutu Traveldata.
Na potrzeby porównań cen imprez turystycznych z wylotami w sezonie letnim 2021 r. Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata wybrał okres pierwszego tygodnia października, czyli od 4 do 10 października 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 23 września 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 16 września 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 września 2020 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 wzrosła o 3 złote. Największa zniżka cen wycieczek ponownie wystąpiła na Sycylii - tym razem o średnio 243 złote, natomiast mniejsze spadki cen odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim i na Malcie - o 142 i 118 złotych.
Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Cyprze (poprzednio ceny bardzo tam spadły), gdzie podniosły się o średnio o 360 złotych, a znacząco mniejsze zwyżki miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i w Portugalii - o 174 i 117 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio spadły o 125 i wzrosły o 105 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 4-10 października 2021 wzrost cen wycieczek miał miejsce jedynie w Grecji - o 18 złotych, czyli była to sytuacja odwrotna niż przed tygodniem, gdy Grecja była jedynym kierunkiem, gdzie ceny spadły. Na pozostałych kierunkach notowano obniżki, z których największa miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich i wyniosła średnio 49 złotych. Mniejsze zwyżki cen wystąpiły w Egipcie i w Turcji - o 23 i 14 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 154 złote.
Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na wyspach greckich: na Korfu - o średnio 372 złotych, a na Rodos i na Krecie - o 139 i 73 złote. Największy wzrost cen pobytu nastąpił na Gran Canarii oraz na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 615 i 580 złotych, z tym że dotyczył on jedynego hotelu dostępnego równocześnie zarówno w tym, jak i poprzednim sezonie. W mniejszym stopniu zdrożały wyjazdy na Majorkę - o 387 złotych.
W analogicznym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 471 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty siódmy raz z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,78 zł/litr wobec 1,67 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty ósmy z rzędu roczny wzrost, tym razem o 65,6 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 66,5 procent, a przed dwoma o 61,3 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy w pierwszym okresie przedsprzedaży lata sytuacja w tym względzie była często odwrotna. Dla rocznych uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło prawie 2,9 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 2,1 procent, a przed dwoma o 1,9 procent.
W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzydziesty szósty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w najmniej korzystnym przedziale od ostatniego tygodnia sierpnia, czyli +200/+210 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +180/+190, a przed dwoma +175/+185 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Na trzech z wiodących kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a na jednym niższe (porównań rocznych dla Bułgarii brakuje, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował).
Roczne wzrosty miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich oraz w Egipcie i Turcji, gdzie średnie ceny były wyższe od cen sprzed roku o odpowiednio 419, 181 i 172 złote, natomiast w Grecji ceny były niższe niż przed rokiem o średnio 18 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Majorce, w rejonie Dalaman i na Cyprze, gdzie wzrosły o odpowiednio 387, 365 i 351 złotych. Znacząco mniej podniosły się ceny wyjazdów do Portugalii i na Maltę - o 111 i 72 złote, a jeszcze mniej do kontynentalnej Hiszpanii i Tunezji - o średnio 42 i 37 złotych.
Na wszystkich najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) ceny spadły. Stosunkowo najmniejsze spadki odnotowano na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o średnio 103 i 178 złotych, większe w Turcji - o 286 złotych, zaś ponownie w zdecydowanie największym stopniu obniżyły się w ujęciu dwuletnim ceny wycieczek do Grecji - o średnio 642 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen wycieczek w tym ujęciu wystąpił na Cyprze - o średnio 649 złotych, mniejsze były dwuletnie zniżki na Majorce, w Tunezji i w Portugalii - o odpowiednio 314, 151 i 90 złotych, natomiast jedynie na Malcie ceny wobec października 2019 roku podniosły się o średnio 162 złote.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w sezonie lato 2021, wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły się one w biurach ETI i Grecos - o około 130 i 75 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny rosły w granicach od 20 (biuro Prima Holiday) do nawet blisko 330 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to po dwóch tygodniach przerwy pozycję lidera tego zestawienia - chwilowo było nim biuro Exim Tours - ponownie zajmowało ją biuro TUI Poland z liczbą 34 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 24 oferty).
Organizator ten wyprzedził biura Exim Tours z liczbą 25 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 11 ofert) oraz Itaka z liczbą 15 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 32 oferty).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich ponownie miały biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 4 ofert oraz biura Rainbow i Exim Tours - po 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Ecco Holiday - 7 i 6 ofert oraz biura Best Reisen i Neckera - po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland - 9 ofert oraz Itaka i Exim Tours - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Itaka - 5 ofert, a w kończącej sezon Bułgarii biura Exim Tours i Oasis - po jednej ofercie.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym szóstym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów uległ zmianie jedynie na ostatniej pozycji, na której nastąpiła zamiana w korespondencji z pozycją szóstą (już poza obrębem tabeli). Z piątej o szczebel niżej przesunęło się biuro Grecos, a odwrotny ruch odnotowało biuro Best Reisen. Ponadto z pozycji drugiej na czwartą przesunęło się biuro Exim Tours, a z czwartej na drugą biuro TUI Poland. Liderem tabeli nadal pozostało biuro Coral Travel.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Startuje przebudowa terminalu B w Katowice Airport
Rynek hotelowy w 2020 r. - z hossy w zapaść
Hotele droższe niż rok temu, a liczba gości rośnie
Gdzie wybierają się Polacy na wiosnę?
Majówka 2018 pod znakiem programu Rodzina 500+ i emigracji zarobkowej
Koniec wakacji poprawił wyniki hoteli
MyTravel rozpoczyna sprzedaż biletów FlixBusa
LHG zmienia tożsamość jednej z marek i zapowiada rozwój w Polsce
DZT podsumowuje straty w turystyce przyjazdowej
Połączone siły na rzecz cyberbezpieczeństwa w lotnictwie
Ryanair akceptuje płatność kartą UATP
Polacy odreagowują depresyjną pogodę w biurach podróży
co myslicie o nowym biurze Aba travel?
Tajlandia: kolejne trzy miejsca ponownie dostępne dla turystów
LOT obsłuży połączenia samolotami belgijskiego przewoźnika
Czego boją się Polacy na urlopie?
Airbnb będzie musiał przekazywać dane dotyczące noclegów belgijskim organom podatkowym
Polacy ponownie zaczynają rezerwować wypoczynek