Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
POT: większość Polaków będzie wypoczywać w kraju
Polska Organizacja Turystyczna prezentuje wstępne wyniki badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków w sezonie letnim zrealizowane na zlecenie POT dnia 31 maja 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia Sp. z o. o. dnia 31 maja 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1006 osób metodą CAWI.
Letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy planuje blisko dwie trzecie zapytanych w naszym badaniu mieszkańców Polski (65%), co w odniesieniu do informacji uzyskanej od tych samych osób o zrealizowanych w 2021 roku wyjazdach wypoczynkowo-turystycznych stanowi o 18% wzroście (55% w 2021 r.). Dwóch na trzech planujących wyjazd chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku (66%). Jedna czwarta zapytanych chce wydać podobną lub taką samą sumę jak w zeszłym roku (25%). Co szósty deklarujący wyjazd zamierza wydać nań kwotę ponad 3000 złotych (17%). Co piąty chciałby wydać między 2001 a 3000 złotych (20%). Połowa zapytanych o wyjazdy w sezonie letnim zamierza wydać na nie do 2000 złotych (53%). Przeciętnie planuje się 6-dniowe wyjazdy.
Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Blisko trzy czwarte zapytanych osób planuje wakacje w kraju (71%), jedna piąta za granicą (19%), a tylko co dziesiąty nie wie jeszcze, gdzie pojedzie (10%). Prawie 9 z 10 wyjeżdżających planuje pobyty w oparciu o płatną bazę noclegową (87%). Wśród planujących wyjazd krajowy dwóch na pięciu turystów będzie nad morzem (41%), blisko co trzeci w górach (27%), a co szósty nad jeziorem (16%) i zaledwie co dwudziesty w innym mieście (5%). Planujący wyjazd zagraniczny najczęściej wyjeżdżają nad morze (73%), co dziesiąty pojedzie do innego miasta (10%), a co dwudziesty nad jezioro (7%). Co trzeci z wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego (37%). Lwia część mieszkańców Polski jest przekonana, że ich wakacje dojdą do skutku. Jedynie co dwudziesty z zapytanych zamierza zrezygnować z wakacji w związku z wojną w Ukrainie (6%). Podobnie mała jest grupa nieplanujących wyjazdów z powodu Covid-19.
Stale rozwijająca się krajowa oferta turystyczna zachęca Polaków do wypoczynku w Ojczyźnie. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Liczymy również na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak i realną pomocą dla przedsiębiorców - przyznał Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Grupy deklarujące najwyższy odsetek chęci wyjazdu wyróżniają takie cechy jak: wykształcenie wyższe (79%) i zamieszkanie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (74%). Dodatkowo wzrost deklaracji wyjazdów jest najbardziej widoczny w grupach, które w 2021 roku rzadziej wyjeżdżały na wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne. Przykładem może być grupa wiekowa 45-65 lat ze wzrostem w 2022 r. o 25% do poziomu deklaracji 66% i 25-34-latków, gdzie obserwujemy wzrost o 24% do poziomu 68%. Najmniejszą dynamikę wzrostu deklaracji rok do roku obserwujemy w grupach, które relatywnie do innych grup wyjeżdżają najczęściej, czyli wśród 18-24-latków ze wzrostem o 15% do poziomu 62% i 35-44 -latków ze wzrostem o 11% do poziomu 63%, czyli w grupach, które wyjeżdżały również w "covidowych latach".
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział hotele, pensjonaty:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Nastroje wśród kwaterodawców nie
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Polacy wjadą na Cypr bez testów
ITD rozpoczyna wzmożone kontrole autokarów
Orbis otwiera pierwszą patronacką salę AccorHotels
Startuje przebudowa terminalu B w Katowice Airport
Rynek hotelowy w 2020 r. - z hossy w zapaść
Hotele droższe niż rok temu, a liczba gości rośnie
Gdzie wybierają się Polacy na wiosnę?
Nowy Sekretarz Generalny UNWTO
Pasażerka domagała się zadośćuczynienia za odwołany lot
Nekera zaczyna sprzedaż lata 2025
Koniec wakacji poprawił wyniki hoteli
MyTravel rozpoczyna sprzedaż biletów FlixBusa
LHG zmienia tożsamość jednej z marek i zapowiada rozwój w Polsce
DZT podsumowuje straty w turystyce przyjazdowej
Roczna dynamika sprzedaży wycieczek chwilowo pod kreską
Nowy szlak kulinarny w Poznaniu
Najpopularniejsze wśród Polaków kierunki nieco tańsze niż przed tygodniem
Tajlandia: kolejne trzy miejsca ponownie dostępne dla turystów
LOT obsłuży połączenia samolotami belgijskiego przewoźnika