Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Podróż do USA - lepiej wybrać się z wizą czy bez?
Objęcie naszego kraju Programem Ruchu Bezwizowego było wydarzeniem, na które czekało wielu Polaków. Warto jednak pamiętać, że wizy do USA nie zostały zniesione całkowicie. Wyjazdy turystyczne i biznesowe trwające nie dłużej niż 90 dni mogą odbywać się na podstawie elektronicznego zgłoszenia w systemie ESTA, ale inne rodzaje podróży wymagają już posiadania wizy odpowiedniej kategorii.
Ruch bezwizowy z ograniczeniami
W ruchu bezwizowym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy USA jest zgłoszenie w systemie ESTA, udostępnionym na stronie internetowej Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. Za tym rozwiązaniem przemawia z pewnością szybkość zgłoszenia podróży oraz koszt tej operacji, wynoszący 14 dolarów, gdy za wizę kategorii turystycznej musimy zapłacić 160 USD.
Należy wspomnieć, że ruch bezwizowy nie obejmuje wszystkich rodzajów podróży. W ramach autoryzacji ESTA nie wyjedziemy więc w celach edukacyjnych czy zarobkowych. Nawet podróż typowo turystyczna, trwająca ponad 90 dni, nie może być zrealizowana na podstawie zgłoszenia - nadal niezbędna jest wiza, która uprawnia do pozostania na terenie USA nawet przez 180 dni.
Warto starać się o wizę?
To, czy wystarczy elektroniczne zgłoszenie w systemie ESTA, czy też lepiej zadbać o amerykańską wizę, uzależnione jest przede wszystkim od charakteru podróży. Jeśli w planach macie zwiedzanie Stanów, a czas wyjazdu może się przedłużyć - dla bezpieczeństwa warto skorzystać z wniosku aplikacyjnego i uzyskać promesę wizową w ambasadzie w Warszawie czy w konsulacie generalnym USA w Krakowie.
Warto także podkreślić, że przebywając w Stanach na podstawie zgłoszenia, nie możecie w trakcie podróży zmienić jej charakteru. Inaczej natomiast wygląda sprawa w przypadku wiz. W razie konieczności tradycyjną wizę turystyczną - na wniosek - można przekształcić w wizę zarobkową czy edukacyjną, bez obowiązku powrotu do kraju. Wiza daje więc dużo większą elastyczność w planowaniu i organizacji wyjazdu, o czym przeczytacie szczegółowo na blogu WizaOnline.org
Ważność dokumentów
Nie można zapominać o długości ważności zgłoszenia ESTA i wizy. To istotne czynniki, które powinny wziąć pod uwagę osoby planujące częste podróże do USA. Elektroniczne zgłoszenie obowiązuje przez dwa lata od momentu uzyskania autoryzacji, podczas gdy wiza zachowuje swą ważność przez 10 lat. Zmiana danych osobowych np. nazwiska i wyrobienie w związku z tym nowego paszportu nie unieważnia wizy. Wystarczy podróżować z dwoma dokumentami - nowym i starym, aby przekroczyć granicę USA. W przypadku zgłoszenia natomiast tej możliwości nie macie - wymieniając paszport, musicie dokonać nowej rejestracji.
Decydując się na wizę, zmniejszacie także ryzyko uzyskania odmowy wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych przez urzędnika imigracyjnego. Macie bowiem za sobą rozmowę z konsulem, czyli przedstawicielem amerykańskiej administracji, który uznał, że spełniacie wszystkie wymagania, aby wjechać do USA. W przypadku zgłoszenia natomiast weryfikacji dokonuje oficer na lotnisku docelowym, który - po zadaniu podstawowych pytań - ma prawo nakazać powrót do kraju na koszt pasażera.
To, czy warto decydować się na wizę do USA, czy też skorzystać z elektronicznego zgłoszenia w systemie ESTA uzależnione jest przede wszystkim od charakteru podróży oraz czasu jej trwania. Jeśli cenicie sobie niezależność i chcecie mieć możliwość pozostania legalnie w USA dłużej niż 90 dni lub nie macie konkretnych planów związanych z wyjazdem - wybierzcie wizę, która daje znacznie więcej możliwości.
Komunikat firmy. Serwis nie odpowiada za treści nieredakcyjne.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Liczba wypadków na kolei systematycznie maleje
FlixBus przetestuje wodorowe autobusy dalekobieżne
Przywrócenie turystyki daje nadzieję milionom ludzi
Znamy zwycięzców Profit Hotel Awards 2017
Polacy wjadą na Cypr bez testów
ITD rozpoczyna wzmożone kontrole autokarów
Na co skarżyli się turyści w okresie wakacyjnym?
Konferencja poświęcona wyzwaniom stojącym przed gastronomią
Start promocji kolejnego weekendu za pół ceny
Czy turystom należy się odszkodowanie za zmianę terminu wycieczek lokalnych?
Targi TT Warsaw potwierdziły swoją pozycję?
Nowy Sekretarz Generalny UNWTO
Pasażerka domagała się zadośćuczynienia za odwołany lot
Exim dzwoni do klientów z ofertami
Ruszył nabór do kwalifikacji znanego konkursu barmańskiego
Zbliżają się targi Wypoczynek i Toruński Festiwal Smaku
Będą edukować z zakresu prawa turystycznego
Pandemia zmieniła trendy w turystyce w Gdańsku
POT: większość Polaków będzie wypoczywać w kraju
Roczna dynamika sprzedaży wycieczek chwilowo pod kreską
Przygotowywanie potraw -Kuchenka Hendi