Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Jakie trendy dominowały w kwietniowych rezerwacjach wypoczynku w Polsce?
Jak zmieniają się plany urlopowe turystów rezerwujących wypoczynek w Polsce w porównaniu do roku 2020? Portale Noclegowo.pl i Nocowanie.pl przeanalizowały kwietniowe trendy w turystyce.
Kilka godzin po ogłoszeniu decyzji rządu, wstępne dane podał portal Travelist, o czym pisaliśmy w aktualności Travelist: rezerwacje wystrzeliły po konferencji premiera
Z danych portalu Noclegowo.pl wynika, że rezerwacje w kwietniu dotyczyły głównie pobytów wakacyjnych. Na taki krok zdecydowało się aż 39% rezerwujących. Najczęściej wybierane daty to te na przełomie lipca i sierpnia. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią jednak Polacy, którzy z nadzieją patrzą na harmonogram odmrażania gospodarki i szykują się na wyjazd w pierwszym możliwym terminie. W efekcie coraz większym powodzeniem cieszą się rezerwacje na kolejne weekendy maja i czerwiec (20%). Na początku kwietnia niektórzy - mimo niezbyt optymistycznych prognoz - szukali miejsc na majówkę, o czym świadczy chociażby trzykrotny w porównaniu do marca wzrost zainteresowania noclegami w tej sekcji. W połowie kwietnia - gdy pojawiła się wiadomość o utrzymaniu obostrzeń na majówkę - popularność zaczęły zyskiwać terminy w okolicy Bożego Ciała. Możemy więc spodziewać się, że w tym roku część z nas wykorzysta urlop już w długi weekend czerwcowy.
Z obserwacji portalu Nocowanie.pl wynika, że najwięcej rezerwacji robionych jest na ostatni tydzień lipca oraz pierwszy tydzień sierpnia. Turyści, którzy nie znaleźli dla siebie dogodnego noclegu w tym czasie, chętniej wybierają lipiec oraz ostatnie dni czerwca. Jeżeli komuś marzy się spokojny wypoczynek, powinien zaplanować swój urlop na przykład na koniec sierpnia. Wtedy większość wczasowiczów myśli raczej o powrotach z wakacji, zwłaszcza gdy dzieci od września muszą wrócić do szkoły. Ostatnio coraz popularniejsze stają się wyjazdy właśnie poza szczytem sezonu turystycznego. Gdy kurorty pustoszeją, spadają też ceny noclegów. - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.
Od początku kwietnia, pomimo obostrzeń, portal Noclegowo.pl odnotował prawie 11 razy więcej zapytań niż podczas ubiegłorocznego lockdownu. Jednocześnie dane pokazują, że w 2021 roku Polacy wydadzą na urlop mniej o średnio 3 do 3,5%. Wciąż utrzymuje się jednak kilka trendów, które pojawiły się wraz z przyjściem pandemii. Podobnie jak w ubiegłym roku, Polacy poszukują głównie domków na uboczu czy domków letniskowych nad jeziorami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też noclegi nad morzem z bonem turystycznym. Tegoroczne wakacje to jeden z ostatnich momentów na wykorzystanie bonu turystycznego - nie dziwi więc fakt, że z dziećmi chce wyjechać 45% użytkowników.
Najpopularniejsze destynacje wśród beneficjentów świadczenia, rezerwujących przez Noclegowo.pl to nadmorskie miejscowości na Pomorzu - Gdańsk, Sopot, Władysławowo, Gdynia i Łeba. W województwie zachodniopomorskim najczęściej wybierano natomiast takie lokalizacje jak: Międzyzdroje, Kołobrzeg, Świnoujście oraz Ustronie Morskie. O ile rok temu zdecydowanie przeważały rezerwacje noclegów dla dwojga (prawie 70%), w kwietniu 2021 takiej opcji szukało 38% Polaków. Zyskały natomiast pobyty dla czterech osób - w porównaniu do poprzedniego sezonu jest ich o 7 punktów procentowych więcej (18%).
Portal Nocowanie.pl wskazuje, że wiosną zmieniły się zainteresowania turystów - jeszcze w styczniu wakacyjne preferencje turystów podzielone były pomiędzy miejscowości z południa i z północy kraju. W tej chwili większość zapytań o wolne terminy kierowana jest do kurortów nad morzem.
W Nocowanie.pl w tym roku na topie jest Sarbinowo, co stanowi niespodziankę, ponieważ w 2020 miejscowości znajdowała się kilka miejsc niżej. W tej chwili trafia tam 1,7% wszystkich zapytań o wyjazdy wakacyjne. Kolejne miejsca na liście najpopularniejszych wakacyjnych kurortów zajmują Łeba (1,5% wszystkich zapytań) i Władysławowo (1,3% wszystkich zapytań o lato). Oprócz trzech powyższych, w TOP 10 miejscowości na wakacje mamy także: Mielno, Zakopane, Ustronie Morskie, Ustkę, Pobierowo, Jastarnię i Karwię.
Dane Noclegowo.pl potwierdzają, trend wybierania przez Polaków obiektów poza miastami poza miastami. Noclegów w małych miejscowościach poszukiwało w kwietniu 45% użytkowników portalu. Popularne były również Gdańsk (15%), Sopot (8%), Kołobrzeg i Zakopane (po 6%) oraz Świnoujście (4%). Ceny w wymienionych miejscowościach wahają się od średnio 60 do ponad 80 zł za dobę. Taniej jest w Świnoujściu (59 zł), Gdańsku (62 zł) i Kołobrzegu (62 zł). Nieco drożej zapłacimy w Sopocie (70 zł) i Zakopanem (81 zł). Kwoty te są jednak niższe niż w roku ubiegłym. Najtańszy nocleg można obecnie znaleźć w Muszynie, najdrożej w zestawieniu wypada natomiast stolica.
W kwietniu najczęściej rezerwowanymi obiektami były apartamenty (42%). W tej grupie dominowały obiekty 4-osobowe (53%). Na podium znalazły się też domki i domy na wyłączność, gdzie chce nocować łącznie 22% osób. W dalszej kolejności wybierano pokoje dwuosobowe (20%) i trzyosobowe (7%). Ponad 60% użytkowników portalu wolałoby zatrzymać się w obiekcie dostępnym na wyłączność.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
PHH ma nowego dyrektora
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
LHG ujednolica zasady przebywania zwierząt w pokojach hotelowych
Polscy turyści boją się COVID?
Podróż do USA - lepiej wybrać się z wizą czy bez?
Ruszył nabór do kwalifikacji znanego konkursu barmańskiego
Zbliżają się targi Wypoczynek i Toruński Festiwal Smaku
Będą edukować z zakresu prawa turystycznego
Pandemia zmieniła trendy w turystyce w Gdańsku
Grecja: przyciągnięcie pracujących zdalnie pomysłem na wydłużenie sezonu
IATA: pozwolenie na przyloty zaszczepionych osób z USA to krok w dobrą stronę
Liczba wypadków na kolei systematycznie maleje
FlixBus przetestuje wodorowe autobusy dalekobieżne
Przywrócenie turystyki daje nadzieję milionom ludzi
Znamy zwycięzców Profit Hotel Awards 2017
Exim dzwoni do klientów z ofertami
Przedsiębiorcy turystyczni pozwą Skarb Państwa?
Które paszporty otwierają najwięcej granic?
Na co skarżyli się turyści w okresie wakacyjnym?
Konferencja poświęcona wyzwaniom stojącym przed gastronomią
Start promocji kolejnego weekendu za pół ceny
Czy turystom należy się odszkodowanie za zmianę terminu wycieczek lokalnych?
Przygotowywanie potraw -Kuchenka Hendi