Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Europejska branża turystyczna: certyfikaty szczepień muszą wystartować najpóźniej 1 lipca
Sojusz ponad 60 organizacji turystycznych zrzeszonych w Europejskim Manifeście Turystycznym, z zadowoleniem przyjmuje porozumienie w sprawie "unijnego certyfikatu cyfrowego COVID".
Sojusz wzywa państwa członkowskie do zapewnienia szybkiego wdrożenia przepisów do lipca, aby wesprzeć ponowne uruchomienie sektora na czas przed kluczowym sezonem letnim oraz przywrócić swobodę przemieszczania się w UE i strefie Schengen.
Niespełna trzy miesiące po opublikowaniu wniosku Komisji, komisja wolności europejskich Parlamentu Europejskiego oraz Rada zatwierdziły rozporządzenie w sprawie "unijnego certyfikatu cyfrowego COVID". Sojusz uznaje, że jest to zarówno pozytywne, jak i konieczne dla przywrócenia swobody przemieszczania się: podstawowej zasady i jednego z największych osiągnięć Europy. Narzędzie to znacznie ułatwi podróże transgraniczne, umożliwiając również Europejczykom ponowne nawiązanie kontaktów z rodzinami i przyjaciółmi oraz osobiste prowadzenie interesów po miesiącach blokad i ograniczeń.
Jako wspólny instrument UE "cyfrowy certyfikat COVID" (DCC) będzie stanowił wygodny dowód, że jego posiadacz został zaszczepiony przeciwko COVID-19, wyleczył się z wirusa lub uzyskał negatywny wynik testu.
Sojusz wzywa państwa członkowskie do zapewnienia szybkiego i skutecznego wdrożenia certyfikatu najpóźniej do dnia 1 lipca 2021 r. oraz do powstrzymania się od nakładania dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu na posiadaczy certyfikatu (testy lub kwarantanna), zgodnie z porozumieniem osiągniętym między instytucjami UE. Zainteresowane strony z sektora turystycznego podkreślają, że wszelkie opóźnienia podważą szanse na udaną naprawę sytuacji: odporność sektora jest na granicy wytrzymałości.
Wznowienie działalności jest uzasadnione najnowszymi danymi ECDC na temat sytuacji epidemiologicznej: trzecia fala COVID-19 ustępuje w całej Europie. Przyspiesza się wprowadzanie szczepień: 46% dorosłych w UE otrzymało pierwszą dawkę szczepionki do 25 maja, co gwarantuje, że osoby najbardziej narażone są chronione.
Sojusz z zadowoleniem przyjmuje również zgodę instytucji UE na udostępnienie 100 mln euro z Instrumentu Wsparcia w Sytuacjach Kryzysowych, co pozwoli państwom członkowskim na zakup testów COVID-19. Testy te powinny być "przystępne cenowo i dostępne" dla wszystkich podróżnych, a tym samym minimalizować ryzyko dyskryminacji ekonomicznej.
W swoim ostatnim komunikacie w sprawie strategii przemysłowej Komisja Europejska uznała, że podróże i turystyka są sektorem "najbardziej dotkniętym", a ożywienie gospodarcze będzie powolne również w przypadku transportu. Nadal konieczne jest pilne porozumienie i koordynacja działań państw członkowskich w następujących kwestiach:
- Wspólne limity czasowe dla wymogów testowania COVID-19 (takie jak <24 godziny wcześniej w przypadku testu antygenowego, <72 godziny wcześniej w przypadku testu PCR);
- zharmonizowanie minimalnego wieku dzieci, od którego wymagane jest badanie na obecność COVID-19, co pomoże rodzinom w planowaniu podróży;
- brak dodatkowych wymogów dla pasażerów tranzytowych w węzłach transportowych;
- szybkie przyjęcie europejskiego cyfrowego formularza lokalizacji pasażera (dPLF), który powinien być powiązany z DCC, aby zwiększyć efektywność przy przyjmowaniu pasażerów na pokład i uniknąć długich kolejek w węzłach transportowych.
Zdaniem przedstawicieli Sojuszu, środki te pomogłyby przywrócić zaufanie do podróży oraz zagwarantować podróżnym korzystającym ze swobody przemieszczania się bezproblemowe doświadczenia.
Porozumienie osiągnięte na szczeblu UE w sprawie certyfikatu Digital COVID jest krokiem w kierunku przywrócenia strefy Schengen i swobody przemieszczania się w całej UE. Europejczycy z niecierpliwością oczekują na podróże transgraniczne tego lata, czy to w celu odwiedzenia rodziny i przyjaciół, w celach rekreacyjnych czy biznesowych. Wzywamy państwa członkowskie do pilnego wdrożenia certyfikatu i powstrzymania się od wprowadzania dodatkowych wymogów dotyczących podróży dla posiadaczy certyfikatu, jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie się nadal poprawiać - stwierdzają przedstawiciele Europejskiego Manifestu Turystycznego.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Dział hotele, pensjonaty:
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Związki zawodowe protestują przeciw działaniom p.o. prezesa PAŻP
TUI stawia na sztuczną inteligencję
Grecja chce przyciągnąć chińskich turystów
Rafał Szlachta dołączył do zarządu European Travel Commision
Prawie połowa wyjazdów zorganizowanych to chartery
Rząd zapowiada dodatkową pomoc dla przedsiębiorców
80 kierunków w letniej siatce połączeń z Wrocławia
Travenalia 2011 - 26-27 listopada, Kraków
Pięć rzeczy, których stowarzyszenia nauczyły się w 2021 roku
Hotel SPA szkolił z kuchni wegańskiej
Jak wakacje.pl podsumowały sezon 2022
Rośnie ruch, rośnie ilość skarg
Uszkodzona atrakcja we włoskim miasteczku
Tarcza PFR wzbudza wątpliwości Rzecznika MŚP
Ministerialna opłata pogrąży polski cydr?