Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Paszporty których krajów uznano za najsilniejsze?
Najnowsze wyniki i badania Henley Passport Index pokazują, jak mnożące się bariery wjazdowe w ciągu ostatnich 18 miesięcy pandemii spowodowały lukę w mobilności w 16-letniej historii indeksu siły paszportów.
Jak wskazuje najnowsza edycja indeksu, posiadacze paszportów z Japonii i Singapuru, które zajmują pierwsze miejsce w rankingu, mogą podróżować bez wiz do 166 miejsc przeznaczenia więcej niż obywatele Afganistanu, którzy znajdują się na samym dole indeksu, mając dostęp do zaledwie 26 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy.
W najnowszej edycji rankingu polski paszport został sklasyfikowany, razem ze słowackim i litewskim, na 10 miejscu, ze 182 punktami. Czołówka rankingu:
- Japonia, Singapur - 192 punkty
- Niemcy, Korea Południowa - 190 punktów
- Finlandia, Włochy, Luksemburg, Hiszpania - 189 punktów
- Austria, Dania - 188 punktów
- Francja, Irlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja, - 187 punktów
- Belgia, Nowa Zelandia, Szwajcaria - 186 punktów
- Czechy, Grecja, Malta, Norwegia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone - 185 punktów
- Australia, Kanada - 184 punkty
- Węgry - 183 punkty
- Litwa, Polska, Słowacja - 182 punkty
Pełne wyniki Henley Passport Index można znaleźć na stronie www.henleyglobal.com
Oparty na danych IATA indeks klasyfikuje wszystkie światowe paszporty według liczby miejsc, do których ich posiadacze mogą dostać się bez uprzedniej wizy. Indeks pokazuje, że kraje z najwyżej sklasyfikowanymi paszportami wprowadziły jedne z najbardziej rygorystycznych ograniczeń w zakresie podróży związanych z Covid-19, podczas gdy wiele krajów, których paszporty zostały sklasyfikowane niżej rozluźniło swoje granice, nie widząc odwzajemnienia tej otwartości. Stworzyło to coraz większą lukę w swobodzie podróżowania nawet dla w pełni zaszczepionych podróżnych z krajów znajdujących się w dolnej części rankingu.
Zlecone przez firmę Henley & Partners badania wskazują, że luka ta będzie się powiększać, ponieważ ograniczenia związane z pandemią utrwalają się i pogłębiają już i tak znaczną przepaść w mobilności pomiędzy gospodarkami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Japonia, która dzieli pierwsze miejsce w indeksie z Singapurem, zakazuje obecnie wjazdu prawie wszystkim obcokrajowcom. Niemcy, które plasują się obok Korei Południowej na drugim miejscu z wynikiem 190 punktów za ruch bezwizowy/visa-on-arrival, obecnie zakazują wjazdu obywatelom prawie 100 krajów
W Egipcie, zajmującym 97. miejsce w rankingu, nie obowiązują obecnie żadne ograniczenia dotyczące podróżowania, jednak obywatele tego kraju mają dostęp do zaledwie 51 miejsc na całym świecie bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Podobnie w Kenii, która zajmuje 77. miejsce, nie obowiązują żadne zakazy podróżowania, a mimo to posiadacze jej paszportów mogą dostać się bez wiz do zaledwie 72 miejsc na świecie.
W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia, eksperci sugerują, że restrykcyjne polityki, początkowo wprowadzone w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19, są obecnie wygodnie stosowane w celu ograniczenia mobilności z krajów mniej rozwiniętych. Komentując w Henley & Partners "Global Mobility Report 2021 Q4", prof. Mehari Taddele Maru wskazuje, że przesłanki stojące za ograniczeniami dotyczącymi podróżnych z globalnego południa niekoniecznie są związane ze szczepieniami lub wskaźnikami infekcji, ponieważ podlegają oni wymogom kwarantanny niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie. Północ już od jakiegoś czasu egzekwuje agresywne strategie powstrzymywania migracji poprzez sztywne stosowanie kontroli granicznych, osłabiając przepływ osób na różne sposoby. Ograniczenia podróży związane z Covid-19- są nowymi dodatkami do skrzynki narzędziowej instrumentów powstrzymywania migracji - uważa.
Ostatnie poprawki do polityki covidowych zakazów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, które dzielą 7 miejsce w indeksie z wynikiem 185 punktów, zrobiły niewiele, aby zmienić to, co eksperci postrzegają jako rosnące nierówności, jeśli chodzi o wolność i dostęp do podróży. Podobnie jak ich odmowa uznania szczepionek podawanych w Afryce, Ameryce Południowej i Azji Południowej.
Komentując te ostatnie wydarzenia, dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners i twórca koncepcji indeksu paszportowego, zauważa, że decyzje te mogą mieć daleko idące konsekwencje. Jeśli chcemy ponownie uruchomić globalną gospodarkę, decydujące znaczenie ma to, aby kraje rozwinięte zachęcały do wewnętrznych przepływów migracyjnych, w przeciwieństwie do upierania się przy przestarzałych ograniczeniach. Bogate kraje muszą przygotować swoje gospodarki na przyszłość, przyciągając i przyjmując nowe pokolenie. Kluczowe jest, aby kraje rozwinięte rozważyły rewizję swojego obecnego, nieco podejścia do reszty świata oraz zreformowały się i dostosowały, aby nie przegapić okazji do wykorzystania potencjału. - komentuje Christian H. Kaelin.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Upadek biura podróży w Lubelskim
Wenecjanie protestowali przeciwko wycieczkowcom
Do jakich cukierni chodzą Polacy?
Ubezpieczyciele: nie zmieniliśmy zasad wystawiania gwarancji
Dni otwarte w nowo otwieranym hotelu
Ministerstwo Edukacji i Nauki: unikać grupowych wyjść do zamkniętych przestrzeni
POT apeluje do turystów o nieodwoływanie wyjazdów
Lotnisko Ławica zmienia prezesów
Brytyjskie władze skracają czerwoną listę
Włoska turystyka w przyszłym roku powróci do poziomów sprzed pandemii?
Costa Firenze w pierwszym rejsie po Zatoce Arabskiej
Koniec systemu ViaTOLL. Przewoźnicy alarmują, że nowy system nie jest należycie przygotowany
Novaturas: więcej klientów, mniejsza rentowność
Będzie nowy pełnomocnik ds. budowy CPK
Sindbad zamawia nowe autokary i podpisuje umowy z nowymi partnerami
Ludzie nie , dajcie sie oszukac, nie pracujcie jako piloci -rezydenci dla WEZYRA
wychowawca kolonijny/technik obsługi turystycznej- poszukuję