Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
Ceny wyjazdów do większości popularnych kierunków turystycznych nieco wzrosły
Średnie ceny wyjazdów turystycznych do większości kierunków turystycznych delikatnie wzrosły.
Przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 7 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 31 grudnia 2020, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 stycznia 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 11 złotych. W poprzednim zestawieniu ceny spadły o 31 złotych, a w trzech wcześniejszych zestawieniach średnie ceny wzrastały o 11, 16 i 19 złotych. W ostatnim tygodniu największe zwyżki cen wycieczek wystąpiły na Malcie i Korfu - o średnio 150 i 101 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 44 złote, na którym przed tygodniem ceny znacząco spadły. W spadkach cen przodował Cypr i Sardynia (na której przed tygodniem ceny najbardziej wzrosły) - o średnio 95 i 68 złotych, zaś w mniejszym stopniu obniżyły się ceny wycieczek na Majorkę, czyli o średnio 36 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły odpowiednio o 26 i 11 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym spadły jedynie przy wycieczkach do Egiptu - o kosmetyczne 2 złote. Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów wykazały wzrosty, przy czym największe z nich miały miejsce w Bułgarii -o 41 złotych, nieco mniejsze w Grecji i w Turcji - o średnio 33 i 28 złotych, a najmniejsze na Wyspach Kanaryjskich - o 18 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 48 złotych. W poprzednim zestawieniu ceny były niższe od cen sprzed roku o 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Cyprze - o 232 złote, a nieznacznie mniejsze na Malcie i w Maroku - o 227 i 222 złote. Najbardziej w skali rocznej drugi raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii i na wyspę Kos - o średnio 212 i 112 złotych, a w mniejszym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Albanii - o 66 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 188 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz drugi od trzydziestu trzech tygodni nie była korzystniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu, ale tym razem całkowicie neutralna.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,10 zł/litr wobec 2,73 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 23,1 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 25,1 procent, a przed dwoma o 25,3 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz trzynasty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale tym razem w niewiele mniejszym stopniu (o około 4,4 procent) niż przed tygodniem (o 4,8 procent), ale nieco większym niż przed dwoma tygodniami (o 3,3 procent).
Istotne osłabienie złotego nadal może mieć związek z interwencjami NBP na rynku walut w końcowym okresie minionego roku działającymi w kierunku osłabienia krajowej waluty. Prawdopodobnym celem tych działań było niedopuszczenie do spadku wartości rezerw walutowych kraju na koniec roku w warunkach zniżkowej tendencji kursu EUR/USD i w tego konsekwencji zniżkowej tendencji kursu USD/PLN.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nie sprzyjał już tym razem (po raz drugi od trzydziestu trzech tygodni) organizatorom lecz miał wymiar neutralny. Zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +5/-5 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +10/0 oraz -40/-50 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były o 98 i 56 złotych niższe od cen sprzed roku. Nieco mniejsze były roczne przeceny w Turcji i Grecji, w których ceny spadły o 52 i 33 złote, a kolejny raz jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria - o średnio 56 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek odnotowano na Cyprze i na Malcie - o 232 i 227 złotych, a niewiele mniejsze w Maroku i na Majorce - o 222 i 189 złotych. Znacznie mniejszy był roczny spadek cen wyjazdów do Tunezji - o średnio 18 złotych, a w Portugalii i Albanii ich ceny były wyższe niż przed rokiem o 212 i 66 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej podniosły się średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 233 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii, Grecji i Turcji - o odpowiednio 160, 133 i 123 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o 86 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Portugalii i Tunezji - o średnio 343 i 178 złotych, zaś wyraźnie mniejsze były w tym ujęciu zwyżki średnich cen wyjazdów na Cypr oraz do Albanii i Maroka - o średnio 93, 86, 64 złote. W symbolicznym stopniu podniosły się ceny imprez na Majorkę - o zaledwie 2 złote, a jedynym kierunkiem, na którym ceny spadły była Malta - o 79 złotych.
W rocznych porównaniach wśród dużych i średnich organizatorów ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 ponownie w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się w biurach Rainbow i Coral Travel - o około 310 i 270 złotych. Nieco mniejsze roczne spadki cen wycieczek wystąpiły w biurach Exim Tours oraz Grecos - o średnio około 195 i 170 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 35 (biuro TUI Poland) do 260 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 ofert (poprzednio 53, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 45 ofert). Organizator wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 34 takie oferty (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 25 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 17 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow - 9 ofert, przed biurami Grecos i Coral Travel - po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Coral Travel - po 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dziewiątym w tym sezonie letnim zestawieniu skład czołowej piątki pozostał dokładnie taki sam jak w ostatnich sześciu zestawieniach, a korekcie uległa jedynie kolejność zajmowanych pozycji. Najistotniejsza zmiana miała miejsce na pozycji lidera tabeli, na którą w wyniku utrzymania poprzedniego poziomu cen ofertowych (przy niedużych zwyżkach w innych biurach) awansowało z pozycji drugiej biuro Coral Travel.
Jak przekonują analitycy, większość krajowych touroperatorów pogodziła się już z utratą zdecydowanej części sezonu zimowego 2020/21. Słabnie też optymizm wobec możliwości powrotu istotniejszego ruchu turystycznego wiosną tego roku, a oczekiwania odnośnie jego realnego początku sytuowane są dopiero w czerwcu. Rzecz jednak w tym, że wszystkie dotychczasowe plany okazywały się nazbyt optymistyczne w stosunku do oczekiwań. Tym razem może być podobnie, gdyż pomimo wsparcia walki z pandemią przez nowo opracowane szczepionki mamy obecnie już do czynienia z szybko rozprzestrzeniającą się nową odmianą koronawirusa, która jest blisko dwukrotnie bardziej zaraźliwa od poprzedniej. Może ona stanowić realne zagrożenie dla ogólnie optymistycznego scenariusza lata 2021 w turystyce wyjazdowej. Jednym ze sprawdzianów jak w rzeczywistości oceniają możliwości realizacji wysokiego sezonu w tegorocznej turystyce wyjazdowej jej organizatorzy oraz tanie linie, będzie obserwacja trendów w oferowanych cenach wycieczek w biurach podróży i cenach letnich przelotów na kierunkach turystycznych.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Tarnowska Organizacja Turystyczna zaprosi na darmowe zwiedzanie regionu w wakacje
Tarcza antykryzysowa dla turystyki wciąż w Senacie
Cypr zwolni zaszczepionych turystów z obowiązkowych testów
Zakaz lotów do Francji zniesiony
Turecka kuchnia promowana na gali oskarowej
Sfinks blisko kupna udziałów w jednej z sieci gastronomicznych
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP apeluje o otwarcie uzdrowisk
Traveldata: turystyka wyjazdowa ma lepsze perspektywy, niż mogłoby się wydawać
Kolejne kraje bliżej członkostwa w UE?
Linie KLM wprowadzają nową platformę
Koleje Dolnośląskie przywrócą następne połączenia
W przypadku lockdownu przedsiębiorcy będą mogli obsługiwać zaszczepionych?
Łódzka Organizacja Turystyczna członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów