Ogłoszenia
Ogłoszenia
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- Sprzedawca wycieczek luksusowych
- Szukasz partner? MICE EXPO!
- Specjalista/ka ds turystyki (Warszawa)
- Specjalista ds turystyki
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Skórzewo...
Stabilizacja cen wyjazdów jesiennych
Ceny wyjazdów na jesieni niższe niż w sezonie letnim, ale przestały już spadać.
Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2022, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia października, czyli od 3 do 9 października 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 15 września 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 8 września, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 września 2021 roku.
Średnie ceny dla tego okresu są zdecydowanie niższe od cen dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich ogólna średnia obniżyła się z 4999 do 3821, czyli o 23,6 procent.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 pażdziernika 2022, wzrosła o 128 złotych, a w poprzednim zestawieniu ceny spadły o 11 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano na wyspie Kos - o średnio 114 złotych (poprzednio ceny tam również znacznie spadły), a mniejsze zniżki cen odnotowano w Bułgarii i na Sycylii - o 68 i 53 złote. Największe wzrosty cen miały miejsce na Malcie - o średnio 574 złote, a nieco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Teneryfę (ponownie) i Lanzarote - o 397 i 361 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 30 i 143 złote.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 3-9 października 2022 obniżyły się jedynie do Bułgarii - o średnio 68 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wycieczek wzrosły, w tym najbardziej na Wyspach Kanaryjskich - o 307 złotych, mniejsze były zwyżki średnich cen w Turcji i Egipcie - o 146 i 119 złotych, a najłagodnej podniosły się ceny wyjazdów do Grecji - o średnio 40 złotych.
2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 939 złotych. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 808 złotych.
Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka - o średnio aż 2007 złotych, natomiast mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek do tureckiego regionu Dalaman i na Synaj - o średnio 1642 i 1334 złote. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków nie zanotowano spadków cen względem roku poprzedniego.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 104 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz osiemdziesiąty czwarty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,07 zł/litr wobec 2,70 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 87,8 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 90,8 procent, a przed dwoma o 104,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu słabsza o 8,5 procent, podczas gdy przed tygodniem i dwoma tygodniami było słabsza po około 9,0 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu głównie z powodu tańszego paliwa lotniczego była nieznacznie większa. Tym razem zawierał się on w przedziale +515/+525 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +510/+520 złotych, a przed dwoma tygodniami rekordowe +605/+615 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Egipcie - o średnio 1206 złotych, mniejsze były zwyżki ich cen w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 992, 887 i 839 złotych, a zdecydowanie najskromniej w skali rocznej ponownie rosły ceny wycieczek do Bułgarii - o zaledwie 408 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym kolejny raz odnotowano w Maroku - o 2007, natomiast istotnie mniejsze były zwyżki ich cen w Portugalii, na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej - o 1236, 984 i 923 złote. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę - o 856 i 824 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji i Włoch - o średnio o 683 i 540 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) na głównych kierunkach najbardziej i w bardzo podobnej skali zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i Egiptu - o średnio 1291 i 1278 złotych, nieco mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 1054 złote, natomiast w najmniejszej skali podniosły się ceny wycieczek do Grecji - o 779 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Portugalii, na Malcie, Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej - o 1320, 1196, 1158 i 1101 złotych. Mniejsze były dwuletnie zwyżki cen na Cyprze - o średnio 914 złotych, a zdecydowanie najmniejsze miały miejsce w Tunezji - o 614 złote.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w październiku 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Grecos, Itaka i TUI Poland - o około 660, 680 i 710 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 870 złotych (biuro Coral Travel) do ponad 2000 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 44 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 27 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem też 13, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 19 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 17 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 6 ofert, a na kierunkach greckich nadal przodowały biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 8 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Rainbow - 10 i 5 ofert, a na tureckich biuro Coral Travel - 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Sun & Fun - 5 ofert oraz biura Coral Travel i Best Reisen - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro Best Reisen - 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel zyskało na atrakcyjności w Grecji i Tunezji.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym drugim zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie drugim dla października odnotowano stosunkowo niewiele zmian. W skład pierwszej piątki weszło z pozycji szóstej na trzecią biuro Grecos, a opuściło ją (z pozycji czwartej na siódmą) biuro Exim Tours. Liderem i wiceliderem zestawienia bez zmian pozostały biura Coral Travel i TUI Poland.
Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, wobec którego skład obecnej pierwszej piątki organizatorów uległ jednej zmianie zmianom, gdyż tabelę sprzed roku opuściło biuro Exim Tours (spadek z pozycji drugiej na siódmą), a weszły do nej biuro Best Reisen awansując z pozycji szóstej na piątą.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Rainbow inwestuje w hotel z
Dokąd można nadać bagaż
Dział aktualności dnia:
IGHP: październik to czas hoteli
Starsze aktualności:
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Kraków Airport podsumowuje miniony
Czech Tourism: przyjazdy turystyczne na razie niemożliwe
ITB pod znakiem cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju
Accor zrezygnuje z plastikowych jednorazówek
Koniec stanu wyjątkowego w Turcji
UNWTO zawiesi Rosję w prawach członka
Heathrow ma pomysł na skrócenie czasu kontroli bezpieczeństwa
Tarnowska Organizacja Turystyczna zaprosi na darmowe zwiedzanie regionu w wakacje
Tarcza antykryzysowa dla turystyki wciąż w Senacie
Cypr zwolni zaszczepionych turystów z obowiązkowych testów
Zakaz lotów do Francji zniesiony
Turecka kuchnia promowana na gali oskarowej
Sfinks blisko kupna udziałów w jednej z sieci gastronomicznych
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP apeluje o otwarcie uzdrowisk