Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Polacy latają coraz więcej ale szukają okazji cenowych
Rynek przewozów lotniczych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, jednak jak wypadają Polacy na tle Europejczyków pod tym względem? Dokąd najchętniej latamy? Którego przewoźnika wybieramy najczęściej?
Według analiz PwC, polski rynek przewozów lotniczych charakteryzuje się jednym z największych potencjałów w Europie. W 1Q 2017 r. wszystkie krajowe lotniska obsłużyły 7 565 349 pasażerów - to o 17% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku2.
Według danych AirHelp wzrost tego ruchu przekłada się na zwiększanie liczby opóźnionych lotów i pasażerów uprawnionych do ubiegania się o odszkodowanie. Wzrost ruch lotniczego nie rozkłada się jednak równomiernie na polskich lotniskach. Przykładowo, według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 1Q 2017 r., liczba pasażerów zaczynających swoją podróż z Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie wyniosła 2 978 217 - to o 28,7% więcej niż w 1Q 2016 r. oraz ponad dwa razy więcej niż na lotnisku Kraków-Balice.
Nowe połączenia oraz wzrost liczby pasażerów przekładają się na rosnącą liczbę zakłóceń w podróży - opóźnionych czy odwołanych lotów, ale także niemal niespotykanego do niedawna w Polsce overbookingu. Według danych AirHelp liczba pasażerów uprawnionych do ubiegania się o rekompensatę za 1Q 2017 r. w porównaniu do 1Q 2016 r. wzrosła o 18%, a łączna kwota odszkodowań o ponad 24%. Mowa jest o kwotach rzędu 30 milionów złotych kwartalnie - mówi Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.
Tanie bilety kuszą Polaków
Podróże lotnicze stają się w Polsce coraz bardziej popularne w dużej mierze dzięki atrakcyjnym cenom oferowanym przez przewoźników. Taniejąca ropa naftowa, ale także konkurencja na polskim niebie, wymuszająca optymalizację kosztów i obniżki cen biletów sprawiają, że z roku na rok coraz więcej Polaków korzysta z tanich lotów.
Serwis Tanie-Loty.pl opracował najnowsze dane dotyczące sposobu podróżowania Polaków. Wynika z nich, że najpopularniejszą linią lotniczą w pierwszym półroczu 2017 r. był Ryanair - ponad 43% klientów serwisu wybrało właśnie tego przewoźnika. Na drugim miejscu znalazł się Wizz Air (21,16%), a podium zamyka LOT (9,06%).
Najpopularniejsze wśród Polaków linie lotnicze nie świecą jednak przykładem jeżeli chodzi o jakość i obsługę pasażera czy rozpatrywanie wniosków o odszkodowanie. W AirHelp Score, czyli rankingu najbardziej przyjaznych linii lotniczych na świecie, z trójki liderów najwyżej uplasował się LOT, który zajął 41. miejsce - dodaje Natalia Gębska z AirHelp. LOT swoją pozycję zawdzięcza stosunkowo wysokiej ocenie procesu rozpatrywania reklamacji pasażerów. Nieco niżej, na 49. pozycji znalazł się Wizz Air, który został najwyżej oceniony za punktualność. Ryanair trafił dopiero na 83. lokatę ze względu na niewystarczająco sprawne rozpatrywanie reklamacji.
Gdzie latamy?
Dane AirHelp wskazują, że najpopularniejsze są loty krajowe. To nie dziwi, ponieważ ceny biletów często są niższe niż połączeń kolejowych. Wśród najpopularniejszych tras w 1Q 2017 znalazły się:
1. Warszawa-Okęcie - Wrocław-Strachowice (807 lotów)
2. Wrocław-Strachowice - Warszawa-Okęcie (806)
3. Gdańsk-Rębiechowo - Warszawa-Okęcie (801)
4. Warszawa-Okęcie - Gdańsk-Rębiechowo (801)
5. Warszawa-Okęcie - Kraków-Balice (628)
6. Kraków-Balice - Warszawa-Okęcie (627)
Dopiero na 7. pozycji znalazł się kurs międzynarodowy, dokładnie do Frankfurtu. To, że zainteresowanie lotami krajowymi jest coraz większe, potwierdzają dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Przykładowo liczba pasażerów latających do polskich miast z Okęcia wzrosła na przestrzeni roku aż o 69%.
W najbliższych miesiącach można jednak spodziewać się przetasowania w zestawieniach najpopularniejszych wśród Polaków zarówno linii lotniczych, jak i połączeń ze względu na ostatnie zawieszanie lotów przez Ryanair i Wizz Air.
Komentarze
Tagi:
Dział transport:
Gdzie chcieliby polecieć
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Polska Organizacja Turystyczna na razie bez agencji PR
W sobotę startują bony turystyczne
Komisja Europejska: Polacy będą zarabiać więcej niż się przypuszcza
JW Construction patrzy z optymizmem na rynek hotelowy
Linie lotnicze zwróciły pieniądze za pół miliona voucherów za loty odwołane z powodu COVID-19
Irański przewoźnik nie poleci do Niemiec
Rozporządzenie przedłużające ograniczenia weszło w życie
WTTC: rekomendacja przywracania ograniczeń dla podróżnych z USA to zły pomysł
Linie Emirates wznawiają współpracę z flydubai
1/5 Polaków nie ubezpiecza się przy wyjeździe
Europarlament chce przyspieszenia negocjacji akcesyjnych z dwoma popularnymi turystycznie krajami
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone podróżowanie
Działania TUI Poland to zaplanowana strategia?
Skytrax wybrał najlepsze linie lotnicze na świecie
Remont sejmowej restauracji za miliony
British Airways odwołuje część lotów
ULC: Nie będzie masowego odwoływania lotów
Browary skarżą się na niestabilne prawo
Brussels Airlines zwolni 1/4 personelu
Loty z Chicago i Nowego Jorku do Polski będą możliwe?