Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Taksa turystyczna może być odczuwalnym wydatkiem
W Szwajcarii zapłacisz trzy razy więcej za podatek turystyczny niż we Francji? Co ciekawe w wielu regionach Hiszpanii w ogóle nie jest pobierana taksa klimatyczna a w Dubrowniku płacisz podwójnie niż w pozostałej części Chorwacji. Wynika to jasno z raportu sporządzonego przez firmę Interhome specjalizującej się w wynajmie domów wakacyjnych.
Wysokość taksy turystycznej jest zależna od liczby nocy spędzonych w danej destynacji wakacyjnej. W teorii taksa, czy podatek turystyczny to nic innego jak składka, którą turyści muszą płacić na rzecz samorządu lokalnego, aby przyczynić się do utrzymania i rozwoju infrastruktury, która jest dodatkowo obciążona ich "turystyczną" obecnością. Cena tego podatku jest zawsze ustalana przez władze lokalne, a zasady te mogą się różnić w zależności od prowincji lub regionu. Jeśli przed rozpoczęciem wakacji chcesz wiedzieć dokładnie, ile podatku turystycznego zapłacisz, najlepiej sprawdzić to na stronach lokalnych samorządów lub u organizatora lub pośrednika wyjazdu.
Taksa może służyć też lokalnym samorządom do ochrony swoich interesów np. nie wpuszczania na atrakcyjne plaże turystów, którzy nie mieszkają w danym miejscu - pisaliśmy o taksie na wyspie Uznam Na wyspie Uznam nie chcą turystów z Polski?
Interhome sprawdził, jaka jest wysokość podatku lokalnego w najpopularniejszych wakacyjnych destynacjach. Najdroższa na liście jest Szwajcaria, gdzie płaci się średnio 3,15 Euro za osobę za noc. Sąsiednia Austria ze średnią 2,14 jest również dość droga, zwłaszcza w porównaniu z krajem takim jak Francja, gdzie płaci się średnio 1,11 Euro. Włochy (1,40 Euro), Chorwacja (1,45 Euro) i Portugalia (1,64 Euro) również nie należą do najdroższych kierunków pod względem wysokości opłaty za podatek turystyczny. Z kwotą 1,95 Niemcy wciąż znajdują się tuż poniżej granicy 2 Euro. W większości regionów Hiszpanii w ogóle nie płaci się podatku turystycznego. Na tę chwilę opłata pobierana jest tylko na Balearach (Ibiza, Majorka, Minorka) i w Katalonii. Średnia cena wynosi tutaj 2,19 Euro.
Oprócz różnic między krajami, mogą istnieć również duże różnice regionalne w obrębie kraju. Na przykład w szwajcarskim kantonie Grindelwald zapłacisz 4,77 Euro za dzień, podczas gdy w Nendaz 30% mniej (3,56 Euro).
Różnice pojawiają się też pod względem wysokości opłat za dzieci. Podczas gdy za narciarski tydzień dla dwóch osób dorosłych w Zermatt w Szwajcarii zapłacisz prawie 57 Euro to należy tutaj jeszcze doliczyć opłatę klimatyczną dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat (1,86 Euro za noc za dziecko). Jeśli zdecydujesz się na narty w Chamonix we Francji to płacisz średnio tylko 24 Euro za dwie osoby dorosłe; podatek turystyczny we Francji obowiązuje bowiem tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Za tygodniowy pobyt w niezwykle popularnym wśród turystów z Polski austriackim Mayrhofen za dwie osoby dorosłe zapłacisz 30,8 Euro; dzieci do 15 roku życia są zwolnione z opłaty klimatycznej.
Różnice w wysokości podatku turystycznego są widoczne również w popularnych letnich destynacjach. Ci, którzy wybierają się na przykład do Dubrownika (2,65 Euro), płacą prawie dwa razy więcej niż w pozostałej części Chorwacji, gdzie w większości regionów taksa turystyczna jest taka sama i wynosi 1,33 Euro. Na hiszpańskich wybrzeżach różnice są jeszcze większe: średnio 30 Euro tygodniowo zapłaci rodzina z 2 dzieci na Costa Brava lub Balearach, podczas gdy wypoczywający na Costa Blanca lub Costa del Sol nie płacą taksy klimatycznej wcale. Podane ceny dotyczą osób dorosłych w wysokim sezonie turystycznym. Źródłem badań są dane wewnętrzne organizacji, a wyniki są aktualne do listopada br.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Macedonia Północna i Albania zrobiły kolejny krok do Unii Europejskiej
Wizz Air ogłasza nowe trasy z Polski
Aplikacja usprawni certyfikację punktów informacji turystycznej
Tunezja będzie mieć nowego Ministra Turystyki
Thomas Cook przywróci wyjazdy do Tunezji
Dominikana: darmowe testy antygenowe dla turystów
UE i Ukraina podpisały umowę lotniczą. Wizz Air zapowiada nowe połączenia
Itaka wprowadza zmiany w systemach rezerwacyjnych
Grecja chce uregulować wynajem mieszkań dla turystów
ESky wchodzi na afrykański rynek
Rusza Tarcza Finansowa PFR 2.0
Średnie ceny letnich wyjazdów rosną
Przedsiębiorcy turystyczni doradzą Rzecznikowi MŚP
Zbliża się Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych
Pierwsi turyści wylądują na Fuerteventurze
Turyści w Grecji wydają coraz więcej
Wizz Air likwiduje kilkanaście połączeń z Polski
Ranking jakości linii lotniczych i lotnisk - Polska poza czołówką