Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
UNWTO widzi oznaki odbicia w turystyce
Turystyka międzynarodowa cieszyła się oznakami odbicia w czerwcu i lipcu 2021 r. Niektóre miejsca docelowe złagodziły ograniczenia w podróżowaniu, a globalna akcja szczepień posunęła się naprzód - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki.
Według najnowszej edycji Światowego Barometru Turystyki UNWTO, szacuje się, że 54 miliony turystów przekroczyło międzynarodowe granice w lipcu 2021 roku, co stanowi spadek o 67% w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2019 roku (164 mln przyjazdów turystycznych), ale to najlepszy wynik od kwietnia 2020 roku. W lipcu 2020 r. zanotowano 34 miliony międzynarodowych przyjazdów.
Większość kierunków raportujących dane za czerwiec i lipiec 2021 r. odnotowała umiarkowane odbicie w międzynarodowych przyjazdach w porównaniu z rokiem 2020. Niemniej jednak rok 2021 nadal stanowi wyzwanie dla światowej turystyki, a liczba przyjazdów międzynarodowych spadła o 80% w okresie styczeń-lipiec w porównaniu z rokiem 2019.
Azja i Pacyfik nadal odnotowywały najsłabsze wyniki w okresie od stycznia do lipca, ze spadkiem przyjazdów międzynarodowych o 95% w porównaniu do 2019 roku. Bliski Wschód (-82%) odnotował drugi największy spadek, a następnie Europa i Afryka (oba -77%). W obu Amerykach (-68%) odnotowano stosunkowo mniejszy spadek, przy czym Karaiby wykazały najlepszy wynik wśród subregionów świata. Tymczasem niektóre małe wyspy na Karaibach, w Afryce oraz Azji i Pacyfiku, a także kilka małych europejskich kierunków odnotowały najlepsze wyniki w czerwcu i lipcu, a liczba przyjazdów była zbliżona do poziomu sprzed pandemii, a czasem nawet go przekraczała.
Zaufanie do podróży powoli rośnie
Do tej poprawy przyczyniło się ponowne otwarcie wielu miejsc docelowych, głównie w Europie i obu Amerykach. Złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu dla zaszczepionych podróżnych, w połączeniu z postępem we wprowadzaniu szczepionek COVID-19, przyczyniło się do zwiększenia zaufania konsumentów i stopniowego przywrócenia bezpiecznej mobilności w Europie i innych częściach świata. Natomiast większość kierunków w Azji pozostaje zamknięta dla osób podróżujących w celach innych niż służbowe.
Wyraźnie istnieje silny popyt na turystykę międzynarodową, a wiele miejsc docelowych zaczęło przyjmować gości z powrotem w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Jednak prawdziwy restart turystyki i korzyści, jakie ona przynosi, pozostają w zawieszeniu, ponieważ niespójne zasady i przepisy oraz nierówny poziom szczepień nadal wpływają na zaufanie do podróży. - powiedział Sekretarz Generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.
Przychody z turystyki
Chociaż destynacje nadal zgłaszały słabe przychody z turystyki międzynarodowej w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 roku, kilka z nich odnotowało skromną poprawę w czerwcu i lipcu, a niektóre nawet przewyższyły zarobki z 2019 roku. Wśród największych destynacji, Meksyk w czerwcu 2021 roku uzyskał wpływy z turystyki na poziomie zbliżonym do tego z 2019 roku, a w lipcu odnotował 2% wzrost w stosunku do roku 2019.
Podobnie jest w przypadku podróży zagranicznych. Wśród większych rynków, Francja i Stany Zjednoczone odnotowały znaczną poprawę wyników w lipcu, choć wydatki na turystykę były nadal znacznie poniżej poziomu z 2019 roku.
Perspektywy
Według najnowszego badania panelu ekspertów UNWTO, perspektywy na okres od września do grudnia 2021 roku pozostają mieszane, a 53% respondentów uważa, że okres ten będzie gorszy niż oczekiwano. Tylko 31% ekspertów spodziewa się lepszych wyników pod koniec roku. Badanie pokazuje również, że większość specjalistów z branży turystycznej nadal spodziewa się odbicia napędzanego przez niewykorzystany popyt na podróże międzynarodowe w 2022 roku, głównie w drugim i trzecim kwartale.
Prawie połowa ekspertów (45%) nadal uważa, że turystyka międzynarodowa powróci do poziomu z 2019 roku w 2024 roku lub później, podczas gdy 43% wskazuje na ożywienie w 2023 roku. W podziale na regiony, największy odsetek ekspertów wskazujących na powrót do poziomu z 2019 roku w 2024 roku lub później jest w Azji i Pacyfiku (58%). W Europie połowa respondentów wskazuje, że może to nastąpić w 2023 roku. Najbardziej optymistyczny jest Bliski Wschód, gdzie pełne ożywienie spodziewane jest do 2022 roku.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Gdańskie lotnisko publikuje wyniki za pierwsze półrocze
Polska w pierwszej 20 rankingu ICCA
Ryanair zaostrza politykę bagażową
Będą podwyżki opłat lotniskowych - Komisja Finansów odrzuciła poprawkę
Afrykański przewoźnik lotniczy wznawia działalność
Linie Emirates zatrudnią 6000 osób
Uzbekistan wprowadza zmiany w systemie wizowym
Znamy temat przewodni oficjalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki
Część touroperatorów przestaje oferować wycieczki do Rosji
Sun & Snow: ferie zimowe będą rekordowe?
Rząd przedłuża ograniczenia dla hoteli i gastronomii
W jakich hotelach przybywa najwięcej gości?
Najgorsze ustępuje, ale marże organizatorów nadal pod podwójną presją
AirHelp wybrał najbardziej przyjazne pasażerom linie lotnicze
Jak sprzedawać w trudnych czasach?
Turyści na Balearach zapłacą większy podatek
OPINIA O ALFA STAR FIRMA MNIEJ NIŻ ZERO