Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Turyści dopisali w Wieliczce
Kopalnia soli w Wieliczce to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Ilu turystów ją odwiedziło w minionym roku? Władze kopalni podsumowuj miniony rok, informują o przeprowadzonych pracach i zdradzają plany na rok 2018.
Kopalnia Soli "Wieliczka" zamknęła rok 2017 historycznie rekordową liczbą 1 708 131 turystów z ponad 200 krajów, zorganizowała ponad 350 imprez i wydarzeń. Do dyspozycji kuracjuszy po renowacji oddano uzdrowiskową komorę Wessel. W różnych rejonach podziemi zabezpieczano ponad 20 wyrobisk i kilkanaście chodników - prowadzone prace górnicze i modernizacje służą podnoszeniu bezpieczeństwa ludzi, obiektu i znajdującego się na powierzchni miasta.
Rok turystycznych rekordów
Liczba ponad 1,7 mln osób w 2017 oznacza o 9% więcej gości niż w 2016 roku. Prawie połowę (49%) stanowili turyści krajowi, a największy wzrost odwiedzin odnotowali dorośli z zagranicy (stanowili oni 41% zwiedzających, z kolei dorośli z kraju 30%, dzieci i młodzież "krajowa" 18% a 10% to młodzież i dzieci z zagranicy). Największy odsetek wśród obcokrajowców stanowili mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Norwegii, Szwecji, Czech i Belgii. Największą dynamikę przyjazdów odnotowali Belgowie. Nie zabrakło też turystów z tak odległych krajów jak: Surinam, Bahrajn, Brunei, Lesotho.
Największym powodzeniem cieszyła się Trasa Turystyczna, ale i Trasa Górnicza bardzo zyskała na popularności, szczególnie wśród młodzieży szkolnej. Spośród tematycznych ofert najczęściej wybierane były: Solilandia (dla dzieci w grupie lub rodzinnie) oraz Szlak Pielgrzymkowy.
Sukcesy udało się osiągnąć przy ciągłym doskonaleniu logistyki ruchu i usprawnieniach organizacyjnych. Ogromne zainteresowanie podziemną Wieliczką wprost przekłada się na upowszechnianie wiedzy o solnym górnictwie, górniczych tradycjach i zwyczajach. Różnorodne sfery działalności kopalni, takie jak lecznictwo czy organizacja imprez, pozwalają na wieloaspektowe udostępnianie solnego zabytku, a także pełne wykorzystanie jego potencjału.
i ważnych wydarzeń
W 2017 w podziemiach miało miejsce ponad 350 wydarzeń, w tym tych o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, społecznym, sportowym, związanych z górniczą tradycją, a także imprez na zamówienie kontrahentów.
Odbyły się m.in. wydarzenia kulturalne (Koncerty Noworoczne, WieliczkArt, festiwale), edukacyjne (np. Zdrowie na 5+), sportowe (m.in. start 6. etapu Tour de Pologne, Gala Boksu), ważne społecznie przedsięwzięcia (m.in. 60-lecie wielickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, koncert charytatywny "Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny).
2017 upłynął pod znakiem ważnych jubileuszy - 25 lat temu nastąpił wyciek na Minie, 10 lat temu z ogromnym sukcesem go zamknięto. Z okazji tej podwójnej rocznicy jesienią w wielickich podziemiach zorganizowano międzynarodowe sympozjum, którego tematem przewodnim było zagrożenie wodne występujące w kopalniach soli na całym świecie.
Czas intensywnych prac górniczych
Na Trasach Turystycznej i Górniczej renowacji poddano kilka wyrobisk. Na turystycznym szlaku zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego, w komorze Sielec zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia, komora Janowice zyskała nową instalację elektryczną i animacje światło. Na Trasie Górniczej prace prowadzono w komorach Korytno, Gospoda i Janik.
Po dwóch latach prac renowacyjnych do dyspozycji kuracjuszy w uzdrowisku oddano komorę Wessel. W przestrzeń zabezpieczonego górniczo wyrobiska wkomponowano funkcjonalne rozwiązania i klimatyczne oświetlenie, a liczba miejsc na podziemne pobyty uległa podwojeniu.
Baum, Saurau, Margielnik, Gaisruck, Geramb, Kuchnia, Brygida, Rainer, Maria Teresa IV i V, Freitag - długo można wymieniać komory, które w kończącym się roku zabezpieczali w rożnych rejonach podziemi górnicy wieliccy górnicy. Część projektów otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizowane pod ziemią przedsięwzięcia z jednej strony służą zachowaniu bezcennego dziedzictwa kultury i przyrody, z drugiej zaś stabilizują górotwór, a tym samym chronią powierzchnię wraz z miastem.
Tegoroczne prace zabezpieczające pochłonęły prawie 1 tys. m3 drewna zwiezionego do podziemi oraz blisko 9 km kotew, wprowadzonych w górotwór. Górnicy poddali renowacji m.in. chodniki: Świętosławskie, Bąkle, Neustadter, Król Saski i Kaniów, a także przebudowywali wiele innych poprawiając bezpieczeństwo ważnych pod względem technicznym rejonów.
W wielickiej kopalni przez cały rok prowadzone były również iniekcje, które stanowią najskuteczniejszą ochronę przed zagrożeniem wodnym (mieszaninami uszczelniającymi wypełniono w roku 2017 7,5 tys. m3 pustek) oraz podsadzka hydrauliczna (piaskiem podsadzono 90,5 tys. m3 niezabytkowych pustek poeksploatacyjnych w rejonie wschodnim, centralnym i zachodnim). Poprawie bezpieczeństwa kopalni służyły też modernizacje i remonty infrastruktury.
i planowania przyszłości, w tym modernizacji szybów
Zabytkowa wielicka kopalnia wymaga nieustannej troski, a także starannego, przemyślanego planowania kolejnych przedsięwzięć, dzięki którym do swych siedmiu wieków będzie mogła dopisać kolejne stulecia. W zakończonym roku prowadzono prace związane z aktualizacją Programu likwidacji niezabytkowej części Kopalni oraz zabezpieczenia, utrzymania i ratowania zabytkowych rejonów na lata 2014-2020 wraz z jego przedłużeniem do roku 2027. To działanie konieczne by nadal otrzymywać dotację ze Skarbu Państwa na zabezpieczanie podziemi.
Jednym z priorytetów na co najmniej dekadę jest kompleksowa modernizacja szybów (zapewniają bezpieczną komunikację ludzi, skuteczną wentylację, umożliwiają transport materiałów). W najbliższej dekadzie modernizowane będą: Kościuszko, Kinga i Daniłowicz. Renowacja szybów - zarówno tych służących obsłudze ruchu turystycznego, jak i tych do transportu osób i materiałów, jest niezbędna dla bezpiecznego funkcjonowania kopalni w przyszłych latach.
W połowie 2018 gotowy będzie przedział schodowy w szybie Paderewski, potem ruszą prace związane z montażem w nim windy. Zrekonstruowane zostanie historyczne nadszybie, zabudowana maszynownia dźwigu. W tym roku rozpocznie się także przebudowa stacji wentylatorów przy szybie Wilson i likwidacja szczelin w "Regisie". W rejonie "Daniłowicza" ruszy modernizacja kotłowni oraz budowa wielopoziomowego parkingu. W jego sąsiedztwie rozpocznie się budowa Centrum Obsługi Turystów. To pilna - z uwagi na konieczność usprawnień logistyki ruchu ludzi oraz ich bezpieczeństwa - inwestycja. W najbliższych latach planowana jest też rewitalizacja Parku świętej Kingi.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Dobry rok w Wieliczce
[2018-01-09 21:17 89.79.188.*]
Wspaniała wiadomość. Szkoda, że nie wspominają, jakim pędem stada turystów są w kopalni przeganiane. Co roku ma być rekord w liczbie zwiedzających. Co roku ceny wyższe. A jakość coraz niższa. Ale who cares? Najważniejsze, że rekord pobity. Kolejki do wejścia do kopalni - gigantyczne. Mając rezerwację na konkretną godzinę, nieraz trzeba za grupą odczekać 40 min w kolejce, by móc wejść do środka. A potem przeganianie do szybu Regis, bo winda w szybie Daniłowicz (ta bliższa) nie wyrabia już od dawna.... takie są realia. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział aktualności dnia:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Europejska turystyka odbudowuje się zbyt wolno?
Przedsiębiorcy boją się kolejnego lockdownu
WTTC: Turystyka chroni miliony ludzi przed ubóstwem
Tajlandia wznowi program Test and Go
Lotniska regionalne wnioskują o dopuszczenie do grona beneficjenta w perspektywie finansowej 2021-27
Jakie efekty przyniosła Akademia SKKP online?
Więcej pasażerów korzysta z PKP Intercity
Nowa firma na rynku turystycznym
Itaka otwiera spółkę na Węgrzech
Polski Rainbow Tours wkracza na Litwę
Wycieczki w niskim sezonie tańsze niż rok temu?