Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Turyści nazwani szarańczą - czy na pewno słusznie?
Burmistrz miasta Rzym na konferencji dotyczącej zrównoważonego rozwoju pozwoliła sobie na określenie turystów jako szarańczy, twierdząc, że Rzym potrzebuje gości, którzy spokojnie podziwiają nasze piękno.
Ta radykalna, choć wyrwana z kontekstu wypowiedź jest zrozumiała w nurcie problemów jakie przeżywają najbardziej popularne miasta. Sama burmistrz zapewniła: Rzym powoli stara się zmienić kurs i odejść od wizji turystyki spod znaku +wpadaj i uciekaj+, która nie wzbogaca miasta, ale je zubaża. Pani burmistrz jest przeciwna wprowadzeniu limitu zwiedzających, natomiast ma ambicje idące w kierunku lepszego wykorzystania ruchu turystów - jak sama powiedziała Wiele osób mówi, że nawet jeśli nic nie robimy, to do Rzymu i tak przyjeżdżają turyści. Ale czy tego właśnie chcemy? Mamy biernie to znosić? Nie, chcemy zarządzać turystyką.
Takie problemy z overtourismem jak nazwano to zjawisko dotykają m.in. Wenecji, która wprowadziła opłaty za wjazd od 1 września 2019, ale jednak przesunęła ich wprowadzenie o 4 miesiące o czym pisaliśmy Opłata za wjazd do Wenecji nie tak szybko.
Jednak mniejsze miasta, z mniejszą liczbą stałych mieszkańców, mają większy problem z ruchem turystycznym. Rzym jako stolica z blisko 3 milionami mieszkańców ma szanse, aby próbować wpływać i równoważyć działania turystów, których w 2018 roku było "zaledwie" około 15 milionów. Z drugiej strony ruch turystów z reguły skupia się wokół słynnych zabytków i tam powstają duże problemy z ruchem gości jak przy Schodach Hiszpańskich czy Fontannie Di Trevi o czym również pisaliśmy Służby porządkowe pilnują rzymskiego zabytku.
Tylko czy tak na prawdę jest realna szansa, aby ruchem turystów zarządzać? Bo karno-nakazowe działania będą odbierane negatywnie, będą budować zły wizerunek niegościnnego miasta (chcącego przy tym zarobić). Jednak próba wpłynięcia od strony konsumenckiej na chęć oglądania innych zabytków wydaje się bardzo karkołomna. Z reguły w filmach, na portalach społecznościowych i w innych przekazach masowych, tworzący przekaz chce dla ułatwienia (a niekiedy podbicia swojej rangi) wykorzystać symbole - wyobraźmy sobie pokazanie Rzymu bez Koloseum, Paryża bez wieży Eiffla czy Brukseli bez Sikającego Chłopca. Jest to możliwe lub czasem celowe, ale jednak statystycznie motyw ten będzie pojawiał się najczęściej.
Podobnym karkołomnym pomysłem, jak zarządzanie turystyką na miejscu, jest próba zmiany oficjalnej nazwy, którą podjęła Holandia. Uznano bowiem, że Holland się źle kojarzy i teraz lepiej będzie się posługiwać nazwą The Netherlands. Rząd uległ sugestiom doradców i przyjął taką oficjalną strategię. Czy to pomoże w stosunku do osób mających jakąś wiedzę i doświadczenie turystyczne? Chyba nie bardzo, bo nie słychać, aby za tym szły duże zmiany w samym kraju. Jednak na samym rebrandingu i promocji z pewnością wielu zarobi, a oficjele poklepią się po plecach mówiąc "zrobiliśmy co mogliśmy".
Co więc zrobić? Tu nie ma prostych odpowiedzi - prawdopodobnie trzeba działać wielotorowo, starając się rozłożyć ruch, wypromować inne zabytki i nowe lokalizacje. Przede wszystkim jednak warto zachować pewną pokorę i docenić przyjazd turystów, bo oni tak naprawdę nie muszą przyjeżdżać akurat tutaj.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Turyści problemem Rzymu?
[2019-10-22 14:57 91.231.36.*]
Masowy ruch turystyczny zubaża - kulturowo i środowiskowo. Ja mam ogromny dylemat i czuję potwornie zakłamana; z jednej strony ograniczyłabym ruch turystyczny, a z drugiej przecież pracuję na jego rzecz. Tanie linie, łatwość wyjazdów, brak wiz, reklama, promocje, mody, te całe zastępy blogerów i innych srerów mających wpływ, ta bezrefleksyjność w zaliczaniu kolejnych kawałków takiego czy innego raju, ten społeczny przymus, by gdzieś lecieć, ta bylejakość, tłumy, masówka, te całe obrzydliwe systemy all inclusive, te sztuczne atrakcje pod turystów, wycinka kolejnych lasów pod kolejne hotele (można by wyliczać w nieskończoność). Pani burmistrz ma rację; szarańczę trzeba powstrzymać... odpowiedz »
Turyści problemem Rzymu?
[2019-12-09 16:31 83.144.103.*]
oczywiście, zgadzam sie, Jako osoba pracujaca w branży 24 lata, mozge powiedziec ze taka turystyka jaka jeszcze byla w latach 1990 tych juz nie istnieje, glownie przez zbyt latwe podrozowanie Azjatów i biedniejszych Europejczyków, szczegolnie ze wschodu, ktorych malo kiedys sie spotykalo na "szlaku", a teraz zglupienie totalne rzadzi - mlodziez z komorkami juz nie zwiedza ale ciagle rejestruje wszystko dookola odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział centra informacji i promocji:
ECTAA ogłosiła Preferowany Kierunek Podroży na rok
Kraków wśród wybranych przez
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Turyści już nie będą mogli swobodnie przywozić wszystkich owoców
Itaka z projektem dla niepełnosprawnych
Rząd zakaże lotów do kilku kierunków turystycznych?
Od września wracają restrykcje
Europejska turystyka odbudowuje się zbyt wolno?
Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła tzw. ustawę odszkodowawczą
Marek Andryszak wraca do turystyki
Rośnie popularność rezerwacji online
Jak powinny być opodatkowane dodatkowe usługi w hotelu?
Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych szkolili się w Ogrodach Hortulus
Lotniska regionalne wnioskują o dopuszczenie do grona beneficjenta w perspektywie finansowej 2021-27
Miasta apelują o uregulowanie najmu krótkoterminowego
Rzecznik MŚP zgłasza 10 postulatów, które mają pomóc przedsiębiorcom
Louvre Hotels Group otworzyło w Polsce nowe centrum rezerwacji
Cykliczne imprezy sportowe przyciągają turystów do Gdyni?
Narodowy Bank Grecji doradza odejście od modelu turystyki masowej
Do sprzedania - dwie domeny biura podróży (studenckie i wycieczki szkolne)