Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Ceny wyjazdów do Egiptu spadają najwolniej
Jak organizatorzy turystyki zmieniają ceny wyjazdów w końcówce sezonu letniego?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020. Obejmuje ono wyloty w pierwszym tygodniu października definiowanym na potrzeby porównań jako okres od 28 września do 4 października 2020. Ceny zostały zebrane 17 września 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu zebranymi 10 września 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 września 2019 roku.
W obecnym okresie mamy już do czynienia z ofertami i cenami last minute, gdyż do wylotów pozostało mniej więcej dwa tygodnie. Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba obiektów uległa już istotnemu zmniejszeniu. Ponadto na niektórych kierunkach wycieczki oferowane są już tylko przez jednego lub dwóch organizatorów. Czynniki te powodują, że porównania cen mogą być w takim wypadku nieco mniej adekwatne niż w okresach poprzednich.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 28 września i 4 października 2020 spadła o 143 złotych (wcześniej spadła o 33 i 15 złotych). Największą zniżkę średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano na Fuerteventurze - o średnio 791 złotych, na której przez ostatnie trzy tygodnie ceny dość mocno rosły. Istotne spadki średnich cen wycieczek miały też miejsca na Teneryfie i Majorce - o 260 i 225 złotych. Najbardziej w ostatnim tygodniu podniosły się średnie ceny wyjazdów na Cypr - o średnio 225 złote oraz na Maltę i grecką wyspę Kos - o 90 i 50 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 100 i 76 złotych.
Ostatni tydzień przyniósł dla wylotów w dniach 28 września - 4 października 2020 wyłącznie spadki cen wycieczek na najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. W stosunkowo niewielkim stopniu obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Grecji - o 33 złote, a w stopniu, który może być obecnie określony jako umiarkowany do Turcji - o 92 złote. Znaczne były natomiast redukcje średnich cen imprez turystycznych do Egiptu oraz na Wyspy Kanaryjskie - o 314 i 414 złotych.
Pomimo znacznej zniżki średnich cen wycieczek do Egiptu nadal przewyższają one jednak ich średnie ceny w Grecji - o 51 złotych (przed tygodniem było to ponad 370 złotych) i w Turcji - o 330 złotych (przed tygodniem o ponad 550 złotych). Czynnikiem wpływu na taką sytuację jest od strony Egiptu bardzo silna miejscowa waluta, co w połączeniu z wysoką inflacją generuje duże koszty funkcjonowania tamtejszych hoteli, a to z kolei ma znaczący wpływ na ogólną cenę wycieczek na tym kierunku.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 491 złotych (poprzednio ceny były niższe o 247, 149 i 103 złote). Przy takim samym wyprzedzeniu wobec daty wylotu roczna przecena dla wycieczek była w poprzednich miesiącach nieco mniejsza i wyniosła dla wycieczek w wylotami w pierwszych tygodniach września i sierpnia odpowiednio 325 i 475 złotych.
Tak duży przyrost skali spadku średnich cen wycieczek w porównaniach rocznych (z 247 do 491 złotych) wynikał z silnego wzrostu ich cen przed rokiem (o 100 złotych) i jednoczesnego spadku w sezonie obecnym (o 143 złote).
W minionym tygodniu, podobnie jak dwóch poprzednich, największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły na greckich wyspach Kos i Rodos - o średnio 1262 i 772 złote, które tym razem rozdzielił Cypr ze średnim rocznym spadkiem cen w wysokości 1000 złotych. Jedynym z monitorowanych kierunków , na którym w okresie roku nastąpił wzrost cen była Malta, za którą trzeba było zapłacić średnio o 91 złotych więcej.
Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym wzrosły o 280 i obniżyły się o 112 złotych w relacji z rokiem poprzedzającym.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty czwarty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści była w minionym tygodniu była rekordowo wysoka.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,63 zł/litr wobec 2,67 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 39 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 36,1 procent, a przed dwoma o 33,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była jednak w ostatnim tygodniu po raz drugi od czterech tygodni nieco słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o około 0,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 1 procent, a przed dwoma tygodniami silniejsza o około 0,3 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -125/-135 złotych, a zatem bardziej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wynosił on -110/-120 złotych i identycznym jak dotychczas rekordowo korzystny przed dwoma tygodniami, który wynosił -125/-135 złotych.
Sytuacja w kolejnym tygodniu może nie być już aż tak dobra, gdyż w połowie ubiegłego tygodnia nastąpiło nieduże odbicie cen ropy naftowej z wcześniejszych 40 do około 43 dolarów za baryłkę.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
W minionym tygodniu ceny wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu października były na wszystkich najważniejszych kierunkach znacznie tańsze niż przed rokiem. W najmniejszym stopniu staniały wycieczki do Egiptu - o średnio 349 złotych, większy był spadek cen na kierunkach tureckich i kanaryjskich - o średnio 458 i 522 złote, a najgłębsze przeceny roczne miały miejsce w Grecji i wyniosły średnio 624 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę - o 1000 i 701 złotych. W znacznie mniejszej skali spadły ceny wyjazdów do Portugalii i Tunezji - o średnio 201 i 188 złotych, a jedynego rocznego wzrostu cen doświadczyły wycieczki na Maltę, które stały się droższe o średnio 91 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) na wszystkich najważniejszych kierunkach średnie ceny wycieczek wykazały spadki. Najmniejsze z nich miały miejsce w Egipcie i w Tunezji - o średnio 30 i 89 złotych, zaś zdecydowanie wyższe były w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o odpowiednio 261, 300 i 310 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen miały miejsce na Malcie - o średnio 530 złotych, nieco mniejsze były obniżki średnich cen na Cyprze i Majorce - o 353 i 264 złotych zaś niewielki wzrost cen w takim ujęciu miał miejsce Portugalii - o średnio 9 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz z rzędu w największym stopniu obniżyły się ceny w biurze TUI Poland - o średnio aż 1160 złotych. Tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty w biurze Exim Tours - o około 830 złotych. Znaczne obniżki cen choć już w mniejszej skali oferowały biura Prima Holiday, Rainbow i Coral Travel - o około 580, 405 i 325 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były również niższe niż przed rokiem, ale w mniejszym stopniu, czyli w granicach od 295 do 80 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem pod tym względem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 27 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 19 ofert). Wyprzedziło ono biura Coral Travel z liczbą 17 ofert (poprzednio 11 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 8 oferty) oraz Exim Tours z liczbą 12 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 16 ofert).
Podobnie jak przed tygodniem, spadek liczby najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert wynika częściowo z wycofania się organizatorów z oferowania niektórych kierunków.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow - 5 i 3 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Coral Travel i Itaka - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 7 i 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowało biuro Sun & Fun i Coral Travel - 5 i 3 oferty, natomiast wycieczek do Bułgarii z terminami wyjazdu w pierwszym tygodniu października już nie oferowano.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Coral Travel w Grecji i w Turcji, a biuro Exim Tours na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
Czterdzieste trzecie zestawienie dla sezonu letniego 2020 obejmuje sytuację w zakresie cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu października. W składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły dwie zmiany w ramach której tabelę opuściły biura Nekera (spadek z pozycji czwartej na dziesiątą - już poza obrębem zestawienia) i Grecos, które przesunęło się o jedna pozycję w dół, czyli z piątej na szóstą. Do tabeli weszły dzięki znacznym obniżkom cen ofertowych biura Sun & Fun (z pozycji szóstej na trzecią) oraz Rainbow (z pozycji ósmej na piątą).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Wenecja: zalana większość historycznego centrum
Zarząd IGHP powołał dwoje nowych dyrektorów regionalnych
Korea Południowa otworzy szlaki turystyczne
Ruszyły zgłoszenia do akcji Polska zobacz więcej
Polacy zainteresowani egzotyką
Europosłowie chcą dodatkowej pomocy dla turystyki
NIK przyjrzała się wsparciu turystyki z funduszy unijnych
Silniki samolotów Lufthansy będą naprawiane pod Wrocławiem
Prezydent USA podpisał rozporządzenie otwierające granice dla zaszczepionych turystów
LOT rozwija bazę w Budapeszcie
Lublin celuje w hiszpańskich turystów