Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Ceny wyjazdów do Egiptu spadają najwolniej
Jak organizatorzy turystyki zmieniają ceny wyjazdów w końcówce sezonu letniego?
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020. Obejmuje ono wyloty w pierwszym tygodniu października definiowanym na potrzeby porównań jako okres od 28 września do 4 października 2020. Ceny zostały zebrane 17 września 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu zebranymi 10 września 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 września 2019 roku.
W obecnym okresie mamy już do czynienia z ofertami i cenami last minute, gdyż do wylotów pozostało mniej więcej dwa tygodnie. Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba obiektów uległa już istotnemu zmniejszeniu. Ponadto na niektórych kierunkach wycieczki oferowane są już tylko przez jednego lub dwóch organizatorów. Czynniki te powodują, że porównania cen mogą być w takim wypadku nieco mniej adekwatne niż w okresach poprzednich.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 28 września i 4 października 2020 spadła o 143 złotych (wcześniej spadła o 33 i 15 złotych). Największą zniżkę średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano na Fuerteventurze - o średnio 791 złotych, na której przez ostatnie trzy tygodnie ceny dość mocno rosły. Istotne spadki średnich cen wycieczek miały też miejsca na Teneryfie i Majorce - o 260 i 225 złotych. Najbardziej w ostatnim tygodniu podniosły się średnie ceny wyjazdów na Cypr - o średnio 225 złote oraz na Maltę i grecką wyspę Kos - o 90 i 50 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 100 i 76 złotych.
Ostatni tydzień przyniósł dla wylotów w dniach 28 września - 4 października 2020 wyłącznie spadki cen wycieczek na najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. W stosunkowo niewielkim stopniu obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Grecji - o 33 złote, a w stopniu, który może być obecnie określony jako umiarkowany do Turcji - o 92 złote. Znaczne były natomiast redukcje średnich cen imprez turystycznych do Egiptu oraz na Wyspy Kanaryjskie - o 314 i 414 złotych.
Pomimo znacznej zniżki średnich cen wycieczek do Egiptu nadal przewyższają one jednak ich średnie ceny w Grecji - o 51 złotych (przed tygodniem było to ponad 370 złotych) i w Turcji - o 330 złotych (przed tygodniem o ponad 550 złotych). Czynnikiem wpływu na taką sytuację jest od strony Egiptu bardzo silna miejscowa waluta, co w połączeniu z wysoką inflacją generuje duże koszty funkcjonowania tamtejszych hoteli, a to z kolei ma znaczący wpływ na ogólną cenę wycieczek na tym kierunku.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 491 złotych (poprzednio ceny były niższe o 247, 149 i 103 złote). Przy takim samym wyprzedzeniu wobec daty wylotu roczna przecena dla wycieczek była w poprzednich miesiącach nieco mniejsza i wyniosła dla wycieczek w wylotami w pierwszych tygodniach września i sierpnia odpowiednio 325 i 475 złotych.
Tak duży przyrost skali spadku średnich cen wycieczek w porównaniach rocznych (z 247 do 491 złotych) wynikał z silnego wzrostu ich cen przed rokiem (o 100 złotych) i jednoczesnego spadku w sezonie obecnym (o 143 złote).
W minionym tygodniu, podobnie jak dwóch poprzednich, największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły na greckich wyspach Kos i Rodos - o średnio 1262 i 772 złote, które tym razem rozdzielił Cypr ze średnim rocznym spadkiem cen w wysokości 1000 złotych. Jedynym z monitorowanych kierunków , na którym w okresie roku nastąpił wzrost cen była Malta, za którą trzeba było zapłacić średnio o 91 złotych więcej.
Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym wzrosły o 280 i obniżyły się o 112 złotych w relacji z rokiem poprzedzającym.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty czwarty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści była w minionym tygodniu była rekordowo wysoka.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,63 zł/litr wobec 2,67 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 39 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 36,1 procent, a przed dwoma o 33,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była jednak w ostatnim tygodniu po raz drugi od czterech tygodni nieco słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o około 0,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 1 procent, a przed dwoma tygodniami silniejsza o około 0,3 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -125/-135 złotych, a zatem bardziej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wynosił on -110/-120 złotych i identycznym jak dotychczas rekordowo korzystny przed dwoma tygodniami, który wynosił -125/-135 złotych.
Sytuacja w kolejnym tygodniu może nie być już aż tak dobra, gdyż w połowie ubiegłego tygodnia nastąpiło nieduże odbicie cen ropy naftowej z wcześniejszych 40 do około 43 dolarów za baryłkę.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
W minionym tygodniu ceny wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu października były na wszystkich najważniejszych kierunkach znacznie tańsze niż przed rokiem. W najmniejszym stopniu staniały wycieczki do Egiptu - o średnio 349 złotych, większy był spadek cen na kierunkach tureckich i kanaryjskich - o średnio 458 i 522 złote, a najgłębsze przeceny roczne miały miejsce w Grecji i wyniosły średnio 624 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę - o 1000 i 701 złotych. W znacznie mniejszej skali spadły ceny wyjazdów do Portugalii i Tunezji - o średnio 201 i 188 złotych, a jedynego rocznego wzrostu cen doświadczyły wycieczki na Maltę, które stały się droższe o średnio 91 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) na wszystkich najważniejszych kierunkach średnie ceny wycieczek wykazały spadki. Najmniejsze z nich miały miejsce w Egipcie i w Tunezji - o średnio 30 i 89 złotych, zaś zdecydowanie wyższe były w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o odpowiednio 261, 300 i 310 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen miały miejsce na Malcie - o średnio 530 złotych, nieco mniejsze były obniżki średnich cen na Cyprze i Majorce - o 353 i 264 złotych zaś niewielki wzrost cen w takim ujęciu miał miejsce Portugalii - o średnio 9 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz z rzędu w największym stopniu obniżyły się ceny w biurze TUI Poland - o średnio aż 1160 złotych. Tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty w biurze Exim Tours - o około 830 złotych. Znaczne obniżki cen choć już w mniejszej skali oferowały biura Prima Holiday, Rainbow i Coral Travel - o około 580, 405 i 325 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były również niższe niż przed rokiem, ale w mniejszym stopniu, czyli w granicach od 295 do 80 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem pod tym względem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 27 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 19 ofert). Wyprzedziło ono biura Coral Travel z liczbą 17 ofert (poprzednio 11 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 8 oferty) oraz Exim Tours z liczbą 12 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 16 ofert).
Podobnie jak przed tygodniem, spadek liczby najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert wynika częściowo z wycofania się organizatorów z oferowania niektórych kierunków.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow - 5 i 3 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Coral Travel i Itaka - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 7 i 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowało biuro Sun & Fun i Coral Travel - 5 i 3 oferty, natomiast wycieczek do Bułgarii z terminami wyjazdu w pierwszym tygodniu października już nie oferowano.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Coral Travel w Grecji i w Turcji, a biuro Exim Tours na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
Czterdzieste trzecie zestawienie dla sezonu letniego 2020 obejmuje sytuację w zakresie cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu października. W składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły dwie zmiany w ramach której tabelę opuściły biura Nekera (spadek z pozycji czwartej na dziesiątą - już poza obrębem zestawienia) i Grecos, które przesunęło się o jedna pozycję w dół, czyli z piątej na szóstą. Do tabeli weszły dzięki znacznym obniżkom cen ofertowych biura Sun & Fun (z pozycji szóstej na trzecią) oraz Rainbow (z pozycji ósmej na piątą).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Wenecja: zalana większość historycznego centrum
Europosłowie chcą dodatkowej pomocy dla turystyki
NIK przyjrzała się wsparciu turystyki z funduszy unijnych
Silniki samolotów Lufthansy będą naprawiane pod Wrocławiem
Niepewność rządzi na rynku hotelowym
Polacy zainteresowani egzotyką
Wstępne porozumienie pomiędzy AmRest i niemiecką Pizza Hut
Właściciel dworca autobusowego w Zakopanem wyrzucił przewoźników
Ruszyły zgłoszenia do akcji Polska zobacz więcej
LOT Metropolia Lublin z nową ofertą dla turystów
Grecja złagodziła zasady wjazdu