Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Organizatorzy mają czego się bać - stanowisko PZOT
PZOT zajął stanowisko w sprawie stawek VAT obowiązujących sprzedaż agencyjną poza UE i wydał komunikat po specjalnym spotkaniu.
9 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie członków PZOT w sprawie dotyczącej VAT w umowach agencyjnych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Coral Travel, Exim Tours, Itaka, Rainbow, Neckermann, Oasis Tours i PZOT. Celem spotkania było ustalenie wspólnej,poprawnej interpretacji obowiązujących przepisów w zakresie:
* Jakie stawki podatku VAT należy zastosować do opodatkowania usług agencyjnych w sprzedaży usług podstawowych touroperatorów?
* Czy touroperatorzy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług agencyjnych, bez względu na wysokość naliczonej stawki VAT?
* Czy w przypadku otrzymania faktury korygującej od agenta, touroperator będzie obowiązany do korekty (zmniejszenia) podatku naliczonego?
* Jakie zasady obowiązują agentów/touroperatorów przy wystawieniu faktury korygującej ze zmianą stawki VAT z 23 proc. na 0 proc.?
Spotkanie zorganizowano w reakcji na pojawiające się w mediach spekulacje na temat konsekwencji wprowadzenia zróżnicowanych stawek VAT, podstawowej 23 proc. i obniżonej 0 proc. w rozliczeniach prowizji agencyjnej, również w aspekcie minionych okresów rozliczeniowych.
Dotychczas powszechną praktyką stosowaną w rozliczeniach prowizji agencyjnych przez organizatorów posiadających siedziby na terenie RP było stosowanie podstawowej stawki VAT 23% zarówno w przypadku samodzielnego wystawiania faktur za usługi agencyjne przez agentów turystycznych jak również w przypadkach tzw. samofakturowania przez touroperatorów za, w imieniu agentów turystycznych, bez względu na miejsce świadczenia usług, na terytorium kraju oraz Unii Europejskiej czy poza terytorium Unii Europejskiej.
W trakcie dyskusji przedstawicieli organizatorów, osób odpowiedzialnych za finanse firm, ustalono ponad wszelką wątpliwość, w oparciu o przepisy Dyrektywy2006/112/WE Rady, wydane decyzje m.in. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, interpretacje indywidualne Ministerstwa Finansów itp., że:
Nieprawidłowym jest stosowanie jednolitej stawki VAT 23 proc. dla wszystkich usług agencyjnych świadczonych przez agentów na rzecz touroperatorów - polskich podatników VAT,
Do usług pośrednictwa świadczonych przez agenta -polskiego podatnika VAT, mają zastosowanie dwie stawki podatku:
0 proc. na podstawie Par. 6 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia MF z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie obniżonych stawek VAT, tylko w odniesieniu do usług, które będą faktycznie wykonywane poza terytorium Polski i Wspólnoty Europejskiej,
23 proc. do usług dotyczących pozostałych transakcji tj. dokonywanych na terytorium kraju oraz Unii Europejskiej.
Organizatorzy mieli i mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur agencyjnych, na których zastosowano niewłaściwą stawkę VAT. Dotyczy to zarówno przypadków zawyżenia, jak i zaniżenia podatku.
W przypadku wystawienia faktury korygującej przez agenta z zastosowaniem stawki VAT 0 proc., podstawą opodatkowania powinna być dotychczasowa cena netto. Agent nie ma możliwości pozostawienia dotychczasowej kwoty brutto w fakturze korygującej jako kwoty netto, lecz powinien zastosować stawkę 0 proc. do dotychczasowej wartości netto z pierwotnej faktury, co spowoduje obowiązek zwrócenia organizatorowi nienależnie wykazanego podatku VAT w wysokości 23 proc.
Prawidłowo wystawiona przez agenta faktura korygująca z VAT 0 proc. będzie wywierała dla organizatora skutek w postaci nakazu zmniejszenia uprzednio odliczonego podatku naliczonego z faktury pierwotnej.
Przedstawiciele organizatorów uznali za zasadne wprowadzenie do umów agencyjnych standardowej zasady określania stawek prowizji agencyjnych w kwotach netto. Pozwoli to na poprawne stosowanie podstawowej stawki VAT 23% oraz obniżonej stawki 0 proc. dla usług, które będą faktycznie wykonywane poza terytorium Polski i Wspólnoty Europejskiej.
Z uwagi na konieczność dostosowania systemów informatycznych do nowego standardu stawek prowizyjnych wyrażanych w kwotach netto, uznano za realny termin wdrożenia nowych zasad rozliczania faktur agencyjnych od 1 kwietnia br. Polski Związek Organizatorów Turystyki będzie rekomendował przyjęcie powyższych ustaleń do powszechnego stosowania przez touroperatorów i agentów turystycznych - polskich podatników VAT.
W zaistniałej sytuacji należy się cieszyć, że organizacja reprezentująca organizatorów publicznie wskazuje stanowisko, które może pozwolić utrzymać stabilność prowadzonej działalności. W całym komunikacie najbardziej życzeniową częścią jest Agent nie ma możliwości pozostawienia dotychczasowej kwoty brutto w fakturze korygującej jako kwoty netto, bowiem interpretacja prawa nie zależy od opinii PZOT. Jednak biorąc pod uwagę ciągłość sprzedaży organizatorzy powinni się obawiać problemów nie ze strony agentów z którymi trwa udana współpraca, a np. ze strony tych agentów którym wypowiedziano umowę. Oczywiście, jak pisaliśmy, najważniejsza jest sama umowa i szczegółowa treść jej zapisów.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Organizatorzy mają problem
[2019-01-12 02:08 78.47.36.*]
chyba dojdzie do ostrego konfliktu między TW pseudonim Komes, a TW pseudonim Pływak... odpowiedz »
Organizatorzy mają problem
[2019-01-14 11:19 5.226.97.*]
czyli co ? jak wycieczka do Egiptu to VAT 0% a jak Grecja to 23%
??? odpowiedz »Organizatorzy mają problem
[2019-01-15 15:25 83.23.20.*]
TO raczej przegrają, gdyż stawki prowizji nie były podawana jako netto + podatek VAT tylko w kwocie brutto. Zatem stawka vat to była kwestia agenta jaką stawkę uwzględni w kwocie brutto. Agenci błędnie wyliczali od kwoty brutto wyższa podstawę VAT a TO z pełną premedytacją przyjmowali takie faktur, gdyż odliczali sobie vat zatem zarabiali na tym. Pow=tarzam orzecznictwo kancelarii prawnych i podatkowych jest jasne. Tam gdzie w umowie agnecyjnej była podana kwota brutto bez podawania stawki vat, to agent stosował jej wysokość. To czył w kwocie brutto 100 zł był naliczony podatek 23% czy ) % nie ma wpływu na uzgodnioną z TO prowiizję brutto. W obu przypadkach prowizja jest taka sama. Więc TO głupio się tłumacza. W sądzie przegrają!!!!! odpowiedz »
Organizatorzy mają problem
[2019-01-15 18:09 83.23.250.*]
Niewielu TO zmieniło regulamin prowizji/umowę. Do 2014 mogło być "w stu", czyli prowizja brutto. Od 2015 powinni ustalić w formie "od sta", czyli prowizja netto +vat. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział aktualności dnia:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Północna Izba Gospodarcza: jesteśmy komunikacyjnie odcięci od Warszawy
Mobilne paczkomaty dla turystów?
Tytuł Barmana Roku World Class pierwszy raz dla zawodnika z Krakowa
Jakie wakacje najczęściej rezerwują rodziny?
Nowa inicjatywa w branży turystycznej
Pierwsze Posiedzenie Rady Hoteli po połączeniu Polish Prestige Hotels i Heritage Hotels Poland
Czartery wróciły do Katowice Airport
Kolejne kraje łagodzą ograniczenia covidowe
Rainbow notuje wzrosty w przedsprzedaży
Jakie są nowe trendy w branży winiarskiej?
Linie Emirates podpisały nową umowę dystrybucyjną z Sabre
Lufthansa zwiększy ilość lotów do Frankfurtu z trzech polskich lotnisk
TFG: Turysto sprawdź, czy organizator, którego wybierasz działa legalnie
Przyspieszony o godzinę lot należy uznać za odwołany
Polacy chcą spędzić Wielkanoc pod palmami?
Czy dyrektywa usługowa ma zastosowanie do wynajmu krótkoterminowego?
opinia użytkowników o namiotach quechua