Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Straty turystyki odbijają się na całej gospodarce
Krach w międzynarodowej turystyce spowodowany pandemią COVID-19 może spowodować stratę ponad 4 bilionów dolarów światowego PKB w latach 2020 i 2021, wynika z raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Szacowana strata spowodowana jest bezpośrednim wpływem pandemii na turystykę oraz inne sektory ściśle z nią związane.
Raport, przedstawiony wspólnie ze Światową Organizacją Turystyki (UNWTO), mówi, że szacunkowe straty światowej turystyki i sektorów ściśle z nią powiązanych wyniosą ok. 2,4 biliona dolarów w 2020 roku, ze względu na bezpośredni i pośredni wpływ gwałtownego spadku liczby przyjazdów turystów międzynarodowych.
Podobna strata może wystąpić w tym roku - ostrzegają autorzy raportu, zauważając, że ożywienie sektora turystycznego będzie w dużej mierze zależało od przebiegu procesu szczepień na całym świecie.
Turystyka zapewnia środki do życia dla milionów osób, a postęp szczepień w celu ochrony społeczności i wspierania bezpiecznego ponownego uruchomienia turystyki jest konieczny dla odbudowy miejsc pracy i generowania bardzo potrzebnych zasobów, szczególnie w krajach rozwijających się, z których wiele jest w dużym stopniu uzależnionych od międzynarodowej turystyki - skomentował sekretarz generalny UNWTO, Zurab Pololikaszwili.
W związku z tym, że szczepienia przeciwko COVID-19 są bardziej powszechne w jednych krajach niż w innych, raport stwierdza, że straty w turystyce będą mniejsze w większości krajów rozwiniętych, ale pogarszają się w krajach rozwijających się. Jak wynika z raportu, poziom szczepień przeciwko COVID-19 jest nierównomierny w poszczególnych krajach i wynosi od poniżej 1% populacji w niektórych krajach, do ponad 60% w innych.
Według raportu, asymetryczne wprowadzanie szczepionek powiększa ekonomiczny cios, jakiego doznała turystyka w krajach rozwijających się, gdyż mogą one odpowiadać nawet za 60% strat w globalnym PKB. Spodziewane jest, że sektor turystyczny szybciej wróci do normy w krajach o wysokim wskaźniku szczepień, takich jak Francja, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Jednak według UNWTO, eksperci spodziewają się powrotu do poziomu turystyki do poziomu sprzed pandemii nie wcześniej niż w 2023 roku. Głównymi przeszkodami są ograniczenia w podróżowaniu, powolne zwalczanie wirusa, niskie zaufanie podróżnych i słaba sytuacja gospodarcza. Odbicie w turystyce międzynarodowej spodziewane jest w drugiej połowie tego roku, jednak raport UNCTAD nadal wskazuje na straty w wysokości od 1,7 bln USD do 2,4 bln USD w 2021 roku, w porównaniu do poziomu z 2019 roku.
Wyniki opierają się na symulacjach, które uchwyciły skutki jedynie redukcji turystyki międzynarodowej, a nie polityki takiej jak programy stymulacji gospodarczej, które mogą złagodzić wpływ pandemii na sektor.
W raporcie oceniono skutki gospodarcze trzech możliwych scenariuszy - wszystkie odzwierciedlają zmniejszenie liczby przyjazdów międzynarodowych - w sektorze turystycznym w 2021 roku.
Pierwszy z nich, przewidywany przez UNWTO, odzwierciedla zmniejszenie przyjazdów turystów międzynarodowych o 75%. Jest to najbardziej pesymistyczna prognoza - opartą na zmniejszeniu liczby turystów zaobserwowanej w 2020 roku. W tym scenariuszu, spadek globalnych wpływów z turystyki o 948 mld USD powoduje utratę realnego PKB w wysokości 2,4 bln USD.co oznacza dwuipółkrotny wzrost. Stosunek ten różni się znacznie w poszczególnych krajach, od jednokrotnego do trzy- lub czterokrotnego.
Dla przykładu, turystyka międzynarodowa generuje około 5% PKB w Turcji, a kraj ten doświadczył 69% spadku liczby turystów międzynarodowych w 2020 roku. Spadek popytu turystycznego w kraju szacowany jest na 33 mld dolarów, a to prowadzi do strat w ściśle powiązanych sektorach, takich jak żywność, napoje, handel detaliczny, komunikacja i transport. Całkowity spadek produkcji w Turcji wynosi 93 mld dolarów, czyli około trzykrotnie więcej niż początkowo. Sam spadek w turystyce przyczynia się do utraty realnego PKB o około 9%. Został on w rzeczywistości częściowo zrównoważony przez środki fiskalne mające na celu pobudzenie gospodarki.
Drugi scenariusz odzwierciedla spadek liczby przyjazdów turystów międzynarodowych o 63%, co jest mniej pesymistyczną prognozą UNWTO.
Trzeci scenariusz, opracowany przez UNCTAD, uwzględnia zróżnicowane wskaźniki turystyki krajowej i regionalnej w 2021 roku. Zakłada on 75% spadek ruchu turystycznego w krajach o niskim poziomie szczepień i 37% spadek w krajach o stosunkowo wysokim poziomie szczepień, głównie w krajach rozwiniętych i niektórych mniejszych gospodarkach.
Według raportu, zmniejszenie ruchu turystycznego powoduje średnio 5,5% wzrost bezrobocia, z dużym odchyleniem od 0% do 15%, w zależności od znaczenia turystyki dla gospodarki.
Koszty pracy stanowią około 30% wydatków na usługi turystyczne zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Bariery wejścia na rynek w tym sektorze, który zatrudnia wiele kobiet i młodych pracowników, są stosunkowo niskie.
W lipcu ubiegłego roku UNCTAD oszacował, że cztero- lub dwunastomiesięczny zastój w turystyce międzynarodowej kosztowałby światową gospodarkę od 1,2 do 3,3 biliona dolarów, wliczając w to koszty pośrednie. Straty są jednak większe niż wcześniej przewidywano, gdyż nawet najczarniejszy scenariusz UNCTAD w zeszłym roku okazał się niedoszacowany, a liczba podróży międzynarodowych po ponad 15 miesiącach od wybuchu pandemii wciąż jest niska.
Według UNWTO, międzynarodowe przyjazdy turystyczne spadły o około 73% od stycznia do grudnia 2020 roku. W pierwszym kwartale 2021 roku, Światowy Barometr Turystyki UNWTO wskazuje na spadek o 84%.
Autorzy raportu podkreślają, że największe straty z powodu pandemii poniosła turystyka w krajach rozwijających się. Odnotowały one największy spadek przyjazdów turystów w 2020 roku, szacowany na 60% do 80%.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Potężne straty światowej gospodarki
[2021-07-02 10:28 83.24.168.*]
jak to???? to teraz dopiero ich oświeciło???? przecież Tusk powiedział że turystyka to nic nie znacząca dziedzina i nie ma co się nią zajmować..... Mila3 odpowiedz »
Potężne straty światowej gospodarki
[2021-07-02 17:33 77.114.18.*]
Strach się bać... odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Accor powołuje nową wiceprezes ds. rozwoju luksusowych marek w Europie Północnej
Lotnisko w Poznaniu zmienia zasady korzystania z parkingu Kiss&Fly
Czy lato w Grecji będzie bezpieczne?
Przyjeżdżający z Turcji zwolnieni z kwarantanny
Anglia wprowadzi kary finansowe za wyjazdy zagraniczne?
Grecja i Włochy zmieniły przepisy wjazdowe
Gdzie wyjeżdżali Polacy na ferie?
Brytyjczycy surowo ocenili Ryanaira
TFG: Liczba zawieszeń działalności znacząco wzrosła
LOT chce kupić inne linie lotnicze
W hotelach ibis gościła muzyka
Przewoźnik lotniczy zostanie sprzedany?