Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Letnie wyjazdy nieco droższe niż przed tygodniem
Średnia cena letnich wyjazdów nieco wzrosła w porównaniu do wcześniejszego tygodnia.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 stycznia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 stycznia 2020 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 12 złotych. W poprzednich dwóch zestawieniach ceny podniosły się o 12 i 22 złote, natomiast wcześniej spadły o 21 złotych. Najbardziej obniżyły się ceny na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 94 złote, a w mniejszym stopniu na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Krecie - o średnio 90 i 47 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Maroku (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) - o 223 złote oraz na półwyspie Chalcydyckim i na Lanzarote - o średnio 112 i 70 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 19 i spadły o 15 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, zwyżkowały na trzech kierunkach, czyli w Egipcie, na wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 28, 27 i 21 złotych, a na pozostałych dwóch ceny spadły. Większy spadek miał miejsce w Turcji - o 23 złote, a mniej istotny w Bułgarii - o średnio 14 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 252 złote, podczas gdy w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Chalcydycki - o średnio 575 złotych, a nieco mniejsze były zwyżki cen na Synaju i Majorce - o 555 i 412 złotych. Zdecydowanie największy roczny spadek cen kolejny raz odnotowano na Malcie - o średnio 227 złotych, a nieznaczna była roczna skala zniżek cen wyjazdów do Portugalii - o 8 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 46 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz pięćdziesiąty trzeci z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego roku, a skala negatywnego wpływu dosć istotnie wzrosła wobec sytuacji sprzed tygodnia. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,48 zł/litr wobec 2,21 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 57,5 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 52,5 procent, a przed dwoma o 53,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco osłabła w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był słabszy o około 2,5 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 1,6 procent, a przed dwoma o 2,1 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu dość istotnie wzrosła. Zawierał się on w przedziale +240/+250 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +195/+205, a przed dwoma było to +200/+210 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 425 złotych, mniejsze ale także znaczące miały miejsce w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 302, 199 i 190 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 111 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, w Albanii i na Cyprze - o 412, 377 i 371 złotych, zaś nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku - o średnio 305, 301 i 239 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji - o 65 zł, zaś w Portugalii i na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 8 i 227 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 340 złotych, nieco mniej do Grecji - o 224 złote, jeszcze mniejsze spadki w tym ujęciu nastąpiły w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 163 i 148 złotych, a najmniejsze w Bułgarii - średnio tylko 82 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Albanii i na Cyprze - o średnio 491 i 468 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i Włoch - o średnio 339 i 321 złotych oraz do Portugalii i na Majorkę - o 196 i 129 złotych. Stosunkowo nieduże zwyżki cen miały miejsce w Maroku i Tunezji - o 32 i 17 złotych, a znacząco spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 480 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka i TUI Poland - po około 155 złotych oraz ETI - o około 165 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 220 do 440 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert (poprzednio też 57 ofert, przed rokiem 56, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 23 oferty (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 21 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 7 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland - 11 ofert, przed biurami Rainbow i Coral Travel - 6 i 5 oferty, na kierunkach kanaryjskich również biuro TUI Poland - 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Itaka wzmocniło ją w Egipcie.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dziewiątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Liderem pozostało biuro TUI Poland, wiceliderem biuro Exim Tours, a piątą pozycję nadal zajmowało biuro Rainbow. Jedyną różnicą była odwrotna zamiana pozycji niż przed tygodniem pomiędzy biurami Grecos (z 4 na 3) i Coral Travel (z 3 na 4) z powodu dość istotnej obniżki cen ofertowych w pierwszym z nich.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl: bez oblężenia kurortów w pierwszy weekend po poluzowaniu obostrzeń
Epidemia dżumy na Madagaskarze
Prezes Ryanaira straszy zawieszeniem lotów do Wielkiej Brytanii
Cateringi dietetyczne w kontroli nie wypadły najlepiej
Kolejny obiekt dołącza do Best Western
Przedsiębiorcy bez instrumentów do walki z czwartą falą pandemii
Ryanair rozpoczyna sprzedaż biletów innego przewoźnika
Zlozenie wniosku i odebranie paszportu w innym miescie(wojewodztwie).
Noclegi w obiektach nieskategoryzowanych drożeją
Ryanair zapowiada nowe połączenia
Znany europejski przewoźnik lotniczy zawiesza działalność
Modernizacja lotniska w Krośnie zakończona
Aktywne wakacje wybiera coraz więcej Polaków
Coraz większe pieniądze w polskiej branży turystyki wyjazdowej
Enter Air chce założyć spółkę z TUI
Rozdano nagrody laureatom konkursu Perfect SPA 2017
Dobry Hotel będzie zarządzać warszawskim hotelem
Małopolskie uzdrowiska zapraszają na I edycję Międzynarodowych Targów Turystyki Uzdrowiskowej
Ceny wrześniowych wyjazdów bez większych wahań
Ruch lotniczy w Polsce coraz bardziej niepewny