Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. Incentive
- Przewodnik - Oliwiarnia ( Grecja Kreta )
- BIURO PODRÓŻY - REZERWACJA USŁUG TURYSTYCZNYCH /...
- Pilot-przewodnik USA
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- MANAGER DZIAŁU OPERACYJNEGO
- STARSZY SPECJALISTA D/S TURYSTYKI - dział...
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- Doradca Klienta d/s turystyki PRUSZKÓW
- Specjalista ds. turystyki Gdańsk
Zobacz także
Itaka rozpoczęła sprzedaż oferty na Lato 2025
Wzrost cen wyjazdów turystycznych hamuje
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed rokiem
Ceny lastów rosną coraz szybciej
Małopolska zarobiła na turystyce więcej niż przed rokiem
Greckie lotniska obsłużyły więcej pasażerów, niż przez cały ubiegły rok
Które kierunki tańsze niż przed rokiem?
Początek lipca przyniósł względną równowagę w cenach wyjazdów turystycznych. Ceny, w porównaniu do analogicznego okresu roku wcześniejszego, na części kierunków wzrosły, na innych spadły.
Przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata, zestawienie obejmuje po raz trzydziesty drugi w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 2 lipca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 25 czerwca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 4 lipca 2019 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 2 złote. Poprzednio ceny spadały o 28 i 56 złotych, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych wzrosły o 42 i 7 złotych.
Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w Maroku - o 172 złote oraz na Synaju i w Tunezji Kontynentalnej - o średnio 138 i 95 złotych. Najbardziej spadły ceny wyjazdów na Majorkę - o średnio 235 złotych oraz na Maltę i Teneryfę - o 133 i 131 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 12 oraz 13 złotych.
Początek lipca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przyniósł na najważniejszych kierunkach równowagę w zakresie zmian cen wycieczek oferowanych przez biura podroży. Wzrosły ceny imprez do Egiptu i Turcji - o 83 i 45 złotych, praktycznie pozostały w miejscu do Bułgarii - wzrosły o 1 złoty, a staniały wyjazdy do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 63 i 58 złotych.
W Bułgarii o stabilizacji cen przesądziły obniżki oferowane przez Exim Tours i w mniejszym stopniu TUI Poland. Grecja taniała dzięki korzystnym zmianom cen u większości organizatorów ceny, a wycieczki na Wyspy Kanaryjskie notowały zniżki w biurach Itaka, Rainbow i TUI Poland. Ogólna tendencja do wzrostu cen imprez do Turcji hamowana była przez biuro Itaka, zwłaszcza w kategorii 5 gwiazdek i w pewnym stopniu przez biuro Rainbow.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 74 złote, podczas gdy przed tygodniem i dwoma była niższa o 69 i 37 złotych, zaś przed trzema tygodniami roczna zmiana cen wyniosła +51 złotych. Obecna roczna przecena o 74 złote to największa zniżka średnich cen wycieczek w tym sezonie równa jak dotąd największej, która miała miejsce przed 6 tygodniami. Dotychczasowy największy roczny wzrost średnich cen wyjazdów wystąpił przed 29 tygodniami i wyniósł 224 złote.
W minionym tygodniu zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek odnotowano na Malcie - o średnio 967 złotych, a również bardzo znaczne na Cyprze i Krecie - o 488 i 355 złotych. Największe roczne wzrosty cen też po raz czwarty z rzędu miały miejsce na Synaju - o średnio 541 złotych oraz ponownie w Marsa Alam i Portugalii - o 257 i 228 złotych.
Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek rosły o 159 i spadały o 164 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzynasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, choć skala pozytywnych korzyści w ostatnich tygodniach znacznie zmalała i obecnie stała się już bardzo niewielka.
Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,79 zł/litr wobec 2,61 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 31,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 30,9 procent, a przed dwoma o 31,2 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych w ostatnim tygodniu nieco słabsza niż w dwóch wcześniejszych tygodniach, czyli o około 5,2 procent, wobec około 5,0 i 4,6 procent w dwóch zestawieniach poprzednich.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale 0/-10 złotych, a zatem jeszcze mniej korzystnym w porównaniu z dwoma wcześniejszymi tygodniami, gdy wynosiły one -5/-15 złotych oraz -10/-20 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków o znacznie wyższych cenach wycieczek niż przed rokiem był Egipt - o średnio 305 złotych. W niewielkim stopniu zdrożała Bułgaria - o średnio 15 złotych, natomiast na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych spadały. W umiarkowanej skali obniżyły się one w Turcji - o średnio 49 złotych, a w znacznej na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 130 i 161 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Maltę - o 967 złotych. Bardzo znaczną roczną zniżkę cen odnotowano na Cyprze - o 488 złote, a znaczące na Majorce i w Albanii - o 259 i 214 złotych. Umiarkowanie spadły ceny w Maroku - 96 złotych, zaś roczne wzrosty cen miały miejsce w Tunezji i w Portugalii - o średnio 85 i 228 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 436 złotych. W mniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Tunezji i Turcji - o średnio 179 i 162 złote, a w jeszcze łagodniejszym w Bułgarii i Grecji - o 119 i 105 złotych. Jedynym z wiodących kierunków, który był mniej kosztowny niż przed rokiem były w minionym roku Wyspy Kanaryjskie, które były tańsze w ujęciu dwuletnim o 158 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków największe średnie wzrosty cen w ujęciu dwuletnim wystąpiły w Maroku i na Cyprze - o 229 i 216 złotych. Mniejszy był wzrost cen wycieczek w Portugalii - o 124 złote, a jeszcze mniejszy w Albanii, gdzie wyniósł średnio 32 złote. Spadki cen odnotowano na Majorce - o 175 złotych i na Malcie, która w ujęciu dwuletnim nadal wykazuje bardzo zdecydowaną skalę przecen - tym razem ceny wyjazdów były tam niższe o 966 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours- o około 475 i 450 złotych. Pierwsze biuro powrót na pozycję lidera rocznych przecen zawdzięcza bardzo istotnej zniżce cen dokonanej w przedostatnim tygodniu. Bardzo zbliżoną skalę rocznych spadków cen prezentują teraz oferty biur Grecos i TUI Poland - o około 210 i 205 złotych, a nieco mniejszą biuro Itaka - o około 160 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 do 410 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio też 49 ofert, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 26 ofert). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem 5, a przed dwoma laty 11 ofert) oraz Itaka z liczbą 15 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem też 19, a przed dwoma laty 32 oferty).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland i Exim Tours - 10 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 8 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - po 6 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii również biura Exim Tours i TUI Poland - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji i w Turcji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Itaka w Egipcie.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W trzydziestym drugim zestawieniu dla sezonu letniego 2020 skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam, zaś jedyna różnica w zakresie kolejności dotyczyła zamiany na dwóch pierwszych pozycjach. Z powodu istotnej zniżki średnich cen oferowanych wycieczek przez biuro TUI Poland wysunęło się ono na pozycję lidera przesuwając dotychczasowego 12-krotnego przodownika tabeli biuro Exim Tours na pozycję drugą.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Accor publikuje wyniki za 2023
Które polskie, zimowe kierunki najpopularniejsze w
KLM planuje więcej lotów z
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Chorwacja doceniona za osiągnięcia w rozwoju zrównoważonej
Polska będzie promowana w czeskiej telewizji
PHH: dodatkowy wolny dzień dla zaszczepionych pracowników
Więcej pasażerów i nowe inwestycje w PKP Intercity
Tour Salon kontynuuje projekt dla uczniów
Sąd UE wydał wyrok w sprawie skargi Ryanair na pomoc dla Austrian Airlines
KLM zmienił zasady dotyczące biletów
Nowa sieć restauracji wchodzi na polski rynek
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ograniczeń w związku z pandemią wchodzi w życie
Rząd planuje nowe stawki składek na TFG
Barmanka z Krakowa wygrała polską edycję World Class
Czarnek: można spokojnie planować ferie
Wariant inwestorski lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego gotowy
Ponad 100 mln zł na ochronę zabytków
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
Start nowego sezonu turystycznego gorszy niż przed rokiem?
Wyjazdy do Turcji i Egiptu tańsze niż przed rokiem
UNWTO zajęło się turystyką miejską
Wyróżniono hotele w Trójmieście
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju UE?
Przewoźnik lotniczy zakończył działalność