Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Zobacz także
PIG: Miało być wsparcie dla turystyki i gastronomii, a jest miesiąc milczenia
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii zimowych
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu przedsiębiorców
Polska Wschodnia - tanie pożyczki dla turystyki
24 organizacje podpisują się pod apelem o pomoc dla turystyki
24 organizacje pozarządowe działające w sektorze gospodarczym oraz 20 samorządowców podpisało się pod listem Północnej Izby Gospodarczej do Premiera Mateusza Morawieckiego.
Pismo dotyczy konieczności pilnego wsparcia gmin nadmorskich oraz przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Trwająca od marca 2020 pandemia koronawirusa w znaczącym stopniu odcisnęła negatywne piętno na całym sektorze turystyki, a trwający od kilku miesięcy lockdown pogłębia dramatyczną sytuację przedsiębiorców i gmin. Północna Izba Gospodarcza przez wiele tygodni prowadziła rozmowy zarówno z organizacjami otoczenia biznesu jak i samorządami. Postanowiliśmy, że nasz głos musi być widoczny i słyszalny. Za nami lata budowania silnego pasa nadmorskiego i turystyki, która może konkurować z najlepszymi kurortami w Europie. Nie możemy zmarnować tego, co przez lata było budowane siłą przedsiębiorców i samorządów - mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Poniżej treść apelu.
W imieniu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przy poparciu organizacji środowiska gospodarczego Pomorza i Pomorza Zachodniego oraz samorządów naszych województw, wskazanych poniżej, pragniemy zwrócić się ze wspólnym ogromnym apelem o wsparcie turystyki w naszym regionie. Jako środowisko gospodarcze i samorządowe bardzo aktywnie włączamy się w walkę o branżę turystyczną. Wszyscy sygnatariusze łącznie przygotowali co najmniej kilkadziesiąt apeli i pism o wsparcie do przedstawicieli rządu i organów rządowych. Opracowane wspólnie projekty konkretnych rozwiązań prawnych, administracyjnych i finansowych dedykowanych branży turystycznej i okołoturystycznej zostały również przedłożone łącznie z apelami.
W odpowiedzi uzyskanej z Departamentu Turystyki Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 19 stycznia 2021, znak: ID - 1463183 na pismo organizacji , występującej w imieniu szerokiego grona podmiotów - Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie z dnia 4 stycznia 2021 o wsparcie branży turystycznej w pasie nadmorskim w kontekście uruchomienia tzw. tarczy branżowej dla gmin z południa Polski, otrzymaliśmy informację, iż "Wsparcie przewidziane uchwałą oparto o analizę ruchu turystycznego za I kwartał z lat 2018-2020". Na jej podstawie można stwierdzić, że w okresie zimowym krajowy ruch turystyczny koncertuje się w województwach, na terenie których znajdują się gminy górskie (województwo Dolnośląskie, Małopolskie, Podkarpackie i Śląskie).
Średnie dane z I kwartału w ostatnich 3 latach pozwalają oszacować wielkość krajowego ruchu turystycznego na terenie tych czterech województw w sumie na poziomie około 3,8 mln, co stanowi około 40% ruchu na terenie całego kraju w tym okresie każdego roku. W tym samym okresie na terenie dwóch województw nadmorskich, tj. Pomorskiego i Zachodniopomorskiego, odnotowywano około 1,4 mln krajowych podróży turystycznych, co stanowiło około 15% ruchu krajowego mieszkańców Polski". Powyższa eksplanacja zawiera jednak pewne nieścisłości w przyjętej metodologii i strukturze danych analitycznych, które wpływają na ogólną różnicę w ujęciu holistycznym, zawartym w piśmie. Statystyki bowiem wyraźnie pokazują, że dysproporcje między turystyką górską i morską wynoszą 36% (województwa Dolnośląskie, Małopolskie, Podkarpackie i Śląskie) do 20% ruchu turystycznego w regionach nadmorskich. A mianowicie zestawiono cztery województwa naprzeciwko dwóm województwom.
Po drugie nie uwzględniono turystów zagranicznych, a przecież turyści z Niemiec czy Skandynawii tłumnie odwiedzają nasze kurorty bez względu na porę roku. Skala strat, o których informują na co dzień samorządowcy i przedsiębiorcy jest ogromna i nie mogła pozostawić nas obojętnymi. Ponadto warto zwrócić uwagę, że w załączniku do Uchwały Rady Ministrów z wykazem gmin, które mogą ubiegać się o pomoc z tzw. Tarczy samorządowej wymienia się także część gmin województwa opolskiego i świętokrzyskiego, a zatem beneficjentami programu jest sześć województw.
W związku z powyższym apelujemy pierwszy raz tak solidarnie wspólnie z samorządowcami, parlamentarzystami, przedsiębiorcami i organizacjami przedsiębiorców o uruchomienie podobnego programu wsparcia w proporcjonalnym udziale finansowym do kompleksowych danych o ruchu turystycznym. Przedsiębiorcy znad morza to nie tylko hotelarze, ale i gastronomia, rybacy, osoby zajmujące się sprzedażą pamiątek. To również małe firmy, które nie mają biznesowych alternatyw, a są regularnymi płatnikami do budżetu. Zdarzają się sytuacje, że po prostu muszą ogłosić upadłość i zwolnić pracowników. Branża hotelarska, turystyczna, a z nią usługowo - gastronomiczna bardzo silnie odczuwa skutki drugiej fali epidemii koronawirusa. Turystyka jest mocno dotknięta gospodarczymi konsekwencjami pandemii. Warunkiem przetrwania jest szybkie przedstawienie planu otwarcia gospodarki, który uzdrowi tragiczną sytuację między innymi w branży hotelarskiej, gdzie branża hotelowa traci ok. 1 mld zł miesięcznie wtedy, kiedy nie pracuje. Pas nadmorski w sezonie zimowym zapełniał się turystami z Niemiec oraz zwolennikami weekendowego wypoczynku. Obecnie największe kurorty są opustoszałe, a przedsiębiorców martwi brak rezerwacji nawet na miesiące wiosenne.
Niemiecki lockdown również nie ułatwia sytuacji. Wszyscy zgodnie twierdzą, że ludzie obawiają się planować wypoczynku wielkanocnego czy majówkowego, bo nie wiadomo czy pandemia do tego czasu odpuści. Przy okazji należy wskazać, iż obecna turystyka nadmorska to nie tylko sezon letni, a tętniący życiem cały rok organizm. Obecnie w tej branży nie możemy stwierdzić, że latem ruch turystyczny ukierunkowany jest na wypoczynek nad morzem, a zimą w górach i tak sezonowo rozdzielane będzie wsparcie. Przecież latem turystów w górach również nie brakuje. Jesteśmy przeciwni różnicowaniu przedsiębiorców i regionów. Po pierwsze silna turystyka to dla nas wszystkich racja stanu. Po drugie zarówno gminy górskie jak i nadmorskie stanowią jedną Polskę.
Występując w imieniu sygnatariuszy niniejszego pisma, wspólnie jako organizacje gospodarcze, przedsiębiorcy, samorządy i obywatele, którym zależy na dobru naszej gospodarki, ochronie miejsc pracy i losie wielu rodzin, gorąco apelujemy do Pana Premiera o uwzględnienie pasa nadmorskiego w uruchamianym dla Południa Polski specjalnym programie pomocowym dla samorządów, które utraciły dochody związane z zamrożeniem turystyki. Mamy pełną świadomość jak takie wsparcie mogłoby pomóc lokalnym gminom i przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas dzięki pomocy ze strony rządu. Wszyscy obecnie stanowimy jeden głos, bo turystyka to wielki i istotny sektor polskiej gospodarki, który dostarcza do polskiego budżetu znaczne środki. To sektor działający w całym kraju, w górach, nad morzem oraz na pojezierzach i niezależnie od miejsca przeżywający obecnie ogromne problemy. W naszej opinii rządowe wsparcie powinno zatem docierać do wszystkich, którzy są gospodarczymi ofiarami koronawirusa.
Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk
Wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie
Jarosław Tarczyński
Sygnatariusze listu - Instytucje Gospodarcze:
1. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie,
2. Zachodniopomorski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,
3. Business Club Szczecin,
4. Rotary International Dystrykt 2231,
5. Klaster Medyczny MediKlaster Szczecin,
6. BCC Loża Koszalińska,
7. Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie,
8. Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa,
9. Kołobrzeska Izba Gospodarcza,
10. Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa,
11. Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
12. Loża Gdańska Business Centre Club,
13. Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN,
14. Pracodawcy Pomorza,
15. Gdański Klub Biznesu,
16. Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
17. Kaszubski Związek Pracodawców,
18. Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA,
19. Starogardzki Klub Biznesu - Związek Pracodawców,
20. Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług,
21. Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego,
22. Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej "Dobra robota",
23. Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. Oddział Pomorski,
24. Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.
Sygnatariusze listu - Samorządy:
1. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,
2. Marszałek Województwa Pomorskiego,
3. Prezydent Miasta Kołobrzeg,
4. Burmistrz Ińska,
5. Burmistrz Pełczyc,
6. Wójt Gminy Będzino,
7. Burmistrz Dziwnowa,
8. Burmistrz Drawna,
9. Wójt Gminy Rewal,
10. Wójt Gminy Wałcz,
11. Burmistrz Białogardu,
12. Burmistrz Karlina,
13. Burmistrz Darłowa,
14. Burmistrz Połczyna-Zdroju,
15. Rada Miasta Świnoujście,
16. Burmistrz Dębna,
17. Burmistrz Mielna,
18. Burmistrz Stepnicy,
19. Wójt Gminy Sławno,
20. Burmistrz Kalisza Pomorskiego.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Sopot podsumowuje spotkania biznesowe za 2022
Turyści częściej wybierają imprezy z dojazdem własnym
Bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego za symboliczną złotówkę
Tunezja wraca do oferty Thomasa Cooka
Europejska wymiana doświadczeń w branży eventowej na Meetings Week Poland 2019
Sąd może z urzędu poinformować podróżnego o prawie do bezkosztowego rozwiązania umowy
RegioJet pojedzie z Warszawy do Belgii. Stara się też o zgodę na połączenia do Chorwacji
Łódzka branża turystyczna razem na Wigilii
Turyści zagłosowali na 100 najpopularniejszych atrakcji w Niemczech
Spotkanie w sprawie sytuacji na rynku incentive w dobie epidemii koronawirusa
Średnie ceny wyjazdów do Turcji niższe niż przed tygodniem
Best Western Hotels&Resorts z trzecim soft brandem w portfolio
Gminom brakuje strategii promocyjnych
Wizz Air pomoże członkom personelu pokładowego w uzyskaniu licencji pilota
Fly.pl: działania rządu potęgują chaos
Brussels Airlines porozumiał się ze związkami zawodowymi
Polska na cypryjskiej czerwonej liście