Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. obsługi posprzedażowej Wrocław
- rozszerzenie oferty, przewodnictwo
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Kraków- specjalista d/s turystyki
- Doradca Klienta d/s turystyki PRUSZKÓW
- Rezydent Hotelowy GRECJA
- NEKERA - Specjalista Wsparcia Sprzedaży
- Pracownik Obsługi Agencyjnej
- Praca na Kaszubach, recepcja, kuchnia, bar port
- ITAKA AUCHAN PIASECZNO - SPECJALISTA DS.TURYSTYKI
Poczuj magię Ohrydu - Miasta światła
Ohryd oferuje wszystko, co można sobie tylko wyobrazić - odpoczynek, relaks, rozrywkę, kulturę, historię i niezapomniane przygody.
Ohryd jest "Wiecznym Miastem", który pokazuje, że można połączyć stare czasy z nowymi. Miasto jest kulturową historią Macedonii w miniaturze, a z powodu dużej liczby kościołów i klasztorów miasto nazywane jest bałkańską i europejską Jerozolimą. Ohryd zaprasza do poczucia starożytnej pulsacji miasta - serca ponadczasowości.
Ochryd to miejsce, w którym imprezy odbywają się przez cały rok. Można zobaczyć różne oblicza miasta - od mistycznego i spokojnego do żywego i nowoczesnego.
Jezioro Ochrydzkie jest jednym z najgłębszych i najstarszych jezior w Europie z ponad 200 gatunkami endemicznymi, w 1979r. zostało uznane za światowe dziedzictwo UNESCO. Jezioro oferuje podwójną przyjemność zarówno dla miłośników sportów wodnych jak i adrenaliny. Bądź świadkiem unikalnego doświadczenia, nurkowania w podwodnych stanowiskach archeologicznych - jedynych na Bałkanach.
Ohryd oferuje niepowtarzalną okazję do ucieczki od rzeczywistości i przeżycia snu na jawie.
Perła ochrydzka - marka miasta
Ochryda, miasto pod Twierdzą cara Samuela, choć bogate w zabytki kultury i historii, piękno przyrody i skarby, ma również swoją własną markę- Perły ochrydzkie.
Perła ochrydzka jest ambasadorem Ochrydy w naszym kraju i na całym świecie. Idealna i wyjątkowa pamiątka dla tych, którzy odwiedzają Ochrydę i Jezioro Ochrydzkie. Każdy turysta, który przyjechał do miasta słyszał, widział lub kupował chrydzkie perły, a poprzez bazar mieszkańców Ochrydy zapoznał się z różnymi opowieściami o tym, jak powstała perła ochrydzka. Tylko dwie rodziny Filevi i Talevi w Ohrydzie znają tajemnicę wytwarzania ochrydzkich pereł, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Te dwie rodziny pielęgnują tradycję i przetwarzają produkt o nazwie - Oryginalna Perła Ohrydzka.
Słynny producent pereł, Mihailo, który jest czwartym pokoleniem rodziny Filevi, mówi, że perły naturalne są wytwarzane przy użyciu specjalnej technologii, dla której nie ujawnia się wielu szczegółów. Tajemnicę, sekret wyrobu pereł w Ochrydzie wnosi rosyjski emigrant Jovan Subanovich w 1928 roku, który przypadkowo wylądował w mieście nad brzegiem jeziora Ochryda. Przebywając w mieście od dłuższego czasu, między jego pradziadkiem i Jovan nawiązała się wielka przyjaźń, dlatego Jovan wprowadził go w tajną technikę wyrobu pereł.
Idąc więc brzegiem Jeziora Ochrydzkiego i rozmawiając o wielu tematach i życiorysach, zobaczyli rybaków, którzy byli także wujami jego pradziadka. Nieśli kosz z rybami - tak zwane plaszitsa (ukleja włoska), czyli gatunki ryb żyjące w Jeziorze Ochrydzkim.
Mihailo Filev mówi, że po tym obejrzeniu ryby Jovan już zdał sobie sprawę, że sekret, który przywiózł ze sobą z Rosji, a dokładniej z Bajkału, może tu wyjawić. A sekret tkwił w rybie, a dokładniej w rybie - ukleja włoska (gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatrych (Cyprinidae), który jest endemiczną formą, z której łuski na skórze można zamienić w perły. Tak więc, na znak wielkiej przyjaźni, Jovan przedstawił jego pradziadka Nikoli tajną technikę robienia pereł. Cztery lata później jego dziadek Michaiło stara się rozwijać markę, a potem to samo robi jego ojciec Nikola. Obecny twórca Mihajlo, najmłodszy w rodzinie, nosi imię swojego dziadka, który odziedziczył to rzemiosło i umiejętnie je promuje i unowocześnia, mając nadzieję, że jego dzieci będą kontynuowały tradycję rzemiosła.
Filev mówi, że już w dzieciństwie pojawiła się jego miłość do rzemiosła, obserwując codzienną pracę jego rodziny i własnoręcznie wykonał pierwszy naszyjnik, w tym moment opanowania całej techniki i odkrycia tajemnicy 17 lat z jego babcia Slavjanką Fileva. Filevi to rodzina produkująca perły Ohrid od odległego 1928 roku, co potwierdzają fakty historyczne.
Perła ochrydzka, jak mówią, nie znajduje się w muszli, jak myśli wiele osób, ale powstaje z najjaśniejszej (wewnętrznej) części muszli, jest dobrze przetworzona i uzyskuje pożądany kształt - perłowy koralik, perłowe ziarno. Ochrydzkie perły wytwarza się z masy perłowej. Drugim procesem obróbki ziarna jest wytwarzanie otrzymanego ziarna masy perłowej emulsją uzyskaną z łusek ryb ochrydzkich - plaszica (ukleja włoska). W przeszłości istniało kilka modeli naszyjników z pereł, które podkreślały dane przejawy, takie jak śluby, uroczystości i wizyty domowe, oświadczyny dziewczynie itp. Zostały odpowiednio nazwane.
Wiele celebrytów ozdabia się bezcenną biżuterią z koralików z pereł ochrydzkich. Należą do nich Jego Wysokość Król Gustaw i Jej Wysokość Królowa Szwecji Sylwia, Juliana Hall, Królowa Danii Małgorzata II, Giovanna z Włoch, Maria Hohenzollern-Singmaringen, Prezydent Gjorge Ivanov; liczne gwiazdy muzyki pop i sportu z regionu i nie tylko, w tym Novak Dzokovicz, Neda Ukraden, Emina Jahovicz, Rade Szerbedzia, Karolina Goczeva, Ruslana, Ceca, Indira Levak i wiele innych celebrytów.
Od 2016 roku Ochryda otrzymała również Muzeum Perły Ochrydzkiej. Słynni wytwórcy oryginalnych pereł ochrydzkich, rodzina Filevi, otworzyli Muzeum dotyczące perły ochrydzkiej, które opowiada historię powstania słynnej perły. W muzeum znajdują się wszystkie narzędzia używane do obróbki pereł z łusek ryby z Ochrydy (plaszica -ukleja włoska), zdjęcia czterech pokoleń, które produkują perłę według tajnej receptury rosyjskiego emigranta sprowadzonego z jeziora Bajkał, a także zdjęcia światowych osobistości, prezydenci, królowe i księżniczki ozdobione perłami Ohryda.
Muzeum, które wzbogaciło macedońską kulturę i tradycję, znajduje się w pobliżu kościoła katedralnego "Św. Zofia", a zwiedzający mają w nim możliwość zapoznania się z całym procesem wytwarzania słynnych pereł Ohryda oraz wielowiekową tradycją Filevi.
Produkt jest gwarantowany licznymi certyfikatami i uznaniami z całego świata.
Wieloletnia, bogata i owocna praca została z powodzeniem zaprezentowana w filmie dokumentalnym "Rodzinna tradycja rodzin Filevi i Talevi", który został wypromowany 2 sierpnia 2017 roku w ramach renomowanego międzynarodowego festiwalu " Ochrydzkie lato". Wydanie monografii "Perła Ochrydzka w rodzinach Filevi i Talevi" to także wielki wkład w trwałe utrwalenie tradycji opartej na źródłach pisanych, jest to kompilacja historii, archiwów, etnologii, sztuki, kultury, która po raz pierwszy obejmuje dwie rodziny, które znają tajemnicę wykonania oryginalnej perły ochrydzkiej wspieranej przez Ministerstwo Kultury oraz Instytut NU i Muzeum.
W regionie Ochryda tradycja wykonania perły ochrydzkiej jest praktykowana przez inne rodziny i jest rozpoznawalną marką turystyczną www.macedonia-timeless.com
Komentarze
Tagi:
Dział dla turystów:
ETC publikuje wskazówki dla zrównoważonej
Ryanair planuje przewiezienie 20 mln
Dział atrakcje turystyczne:
ETC publikuje wskazówki dla zrównoważonej
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
W poniedziałek rozpoczynają się ferie
Starsze aktualności:
Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie wynajmu
NIK: Działalność człowieka zagraża Półwyspowi
B&B HOTELS wchodzi na nowe
Zapraszamy na Nowe Trendy w Turystyce
Majówka 2024 - taniej niż w zeszłym
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
24 organizacje podpisują się pod apelem o pomoc dla turystyki
Best Western Hotels&Resorts z trzecim soft brandem w portfolio
Gminom brakuje strategii promocyjnych
Wizz Air pomoże członkom personelu pokładowego w uzyskaniu licencji pilota
Fly.pl: działania rządu potęgują chaos
Brussels Airlines porozumiał się ze związkami zawodowymi
Polska na cypryjskiej czerwonej liście
Sopot podsumowuje spotkania biznesowe za 2022
Turyści częściej wybierają imprezy z dojazdem własnym
Bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego za symboliczną złotówkę
Tunezja wraca do oferty Thomasa Cooka
Europejska wymiana doświadczeń w branży eventowej na Meetings Week Poland 2019
Sąd może z urzędu poinformować podróżnego o prawie do bezkosztowego rozwiązania umowy
RegioJet pojedzie z Warszawy do Belgii. Stara się też o zgodę na połączenia do Chorwacji
Łódzka branża turystyczna razem na Wigilii
Turyści zagłosowali na 100 najpopularniejszych atrakcji w Niemczech
Spotkanie w sprawie sytuacji na rynku incentive w dobie epidemii koronawirusa