TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Jak zmieniają się ceny wyjazdów na koniec września?

Bardzo słaby dla branży sezon turystyczny ma się powoli ku końcowi. Jak zachowują się ceny wyjazdów zaplanowanych na przełom września i października?


Przygotowane przez Instytut Badań Ruynku Turystycznego Traveldata zestawienie wyloty w pierwszym tygodniu października definiowanym na potrzeby porównań jako okres od 28 września do 4 października 2020. Ich ceny zostały zebrane w dniu 27 sierpnia 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu zebranymi w dniu 20 sierpnia 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 29 sierpnia 2019 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 28 września i 4 października 2020 spadła o 66 złotych. Największą zniżkę średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano na Synaju - o średnio 121 złotych, a dość istotnie obniżyły się również średnie ceny wyjazdów na wyspę Kos i do Marsa Alam - w obu przypadkach o 83 złote. Najbardziej podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka - o średnio 411 złotych oraz na greckie Chalkidiki i na hiszpańską Fuerteventurę - odpowiednio o 353 i 283 złote.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 13 i 12 złotych.





Ostatni tydzień sierpnia przyniósł dla wylotów w dniach 28 września - 4 października 2020 różnokierunkowe zmiany cen wycieczek na najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. Najbardziej, co jest zaprzeczeniem niemal już reguły w obecnym sezonie letnim, podniosły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie - średnio o 154 złote, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano na kierunkach tureckich - o średnio 44 złote.

Na tym pierwszym kierunku był to łączny rezultat dość solidarnych zwyżek cen oferowanych przez biura Itaka, Rainbow i TUI Poland. Trzeba przy tym zaznaczyć, że październikowe wyjazdy na tym kierunku są obarczone pewną dozą niepewności ze względu na znaczące pogorszenie się sytuacji epidemicznej na tym kierunku w okresie ostatnich dwóch tygodni, które może jeszcze nie ustąpić w okresie kolejnego miesiąca.

Praktycznie nie zmieniły się w okresie ostatniego tygodnia średnie ceny wycieczek do Grecji, gdyż ich wzrost wyniósł zaledwie 3 złote, a znaczną zniżkę o 78 złotych odnotowano na relatywnie kosztownych w tym sezonie kierunkach egipskich.

Dość interesujące może być porównanie cen wyjazdów październikowych i wrześniowych z takim samym wyprzedzeniem, w tym wypadku cztero i pół tygodniowym, w stosunku do terminu wyjazdu.





Zdecydowanie najbardziej wzrosły w tym ujęciu ceny wyjazdów do Albanii i Maroka. Cechą wspólną obu tych kierunków jest brak konkurencji cenowej, gdyż oba oferowane były jedynie przez jednego touroperatora. Wzrosły też nieco ceny Egiptu, gdzie konkurencja również była ograniczona (Synaj), a ponadto relatywnie wysokim cenom na tym kierunku sprzyja nadal silny kurs egipskiego funta. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w tym okresie dla wyjazdów do Egiptu mamy wysoki sezon, a do Grecji, Turcji już niski. W rezultacie średnie ceny październikowych wycieczek do Egiptu już wyraźnie przekraczają ceny wyjazdów do Grecji i Turcji.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 103 złote. Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek wrześniowych wyniosła 24 złote, a dla sierpniowych 74 złote.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen wycieczek wystąpił na Rodos - o średnio 641 złotych, a znaczne były też zniżki rocznych cen w Portugalii i na Malcie - o 487 i 485 złotych. Największy roczny wzrost średnich cen wystąpił na Synaju - o średnio 581 złotych, a także na Dżerbie i na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 424 i 327 złotych. W pierwszym i ostatnim przypadku nie bez wpływu na tę sytuację miała ograniczona konkurencja wynikająca z mniejszej niż zwykle liczby organizatorów oferujących te kierunki.

Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym wzrosły o 152 i spadły o 124 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty pierwszy z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści była w minionym tygodniu nadal bardzo wysoka.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,75 zł/litr wobec 2,62 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 33,2 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 31,4 procent, a przed dwoma o 29,9 procent. Jednocześnie w relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz drugi od wielu miesięcy silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, czyli o ponad 0,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 1,2 procent, a przed dwoma tygodniami słabsza o około 0,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -120/-130 złotych, a zatem bardzo korzystnym, choć nieco niższym niż przed tygodniem, gdy wynosił on -130/-140, ale lepszym niż przed dwoma tygodniami, który wynosił -95/-105 złotych.

Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika w dużej mierze ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro w okresie ostatnich 7 tygodni i w konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie względną stabilność), co może wynikać z kolejnych dyskusji pomiędzy Republikanami, a Demokratami o skali kolejnego wsparcia amerykańskiej gospodarki, co z powodu zwiększania podaży pieniądza często łączy się z tendencją do spadku jego kursu wymiany.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.





W minionym tygodniu kierunkiem o zdecydowanie wyższych cenach wycieczek rok do roku z wylotem w pierwszym tygodniu października był Egipt, który był droższy o średnio 257 złotych. Również droższa, ale w znacznie mniejszej skali była Turcja, w której średnie ceny wycieczek wzrosły o 31 złotych. Na pozostałych kierunkach, czyli w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich ceny w porównaniach rocznych były znacznie niższe. W tym pierwszym kraju spadły one o średnio 259 złotych, a na Wyspach o średnio 254 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii, na Maltę i na Cypr - o odpowiednio 487, 485 i 465 złotych. W znacznie mniejszej skali spadły ceny wyjazdów na Majorkę - o średnio 152 złote, a na pozostałych kierunkach ceny były wyższe niż przed rokiem, przy czym znaczący wzrost odnotowano w Maroku - o 185 złotych, a zdecydowanie najbardziej w okresie roku wzrosły ceny w Tunezji - o średnio 300 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) w największym stopniu zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu i do Tunezji - o średnio 428 i 395 złotych. W nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji - o średnio o 272 złote, a na pozostałych kierunkach w okresie ostatnich dwóch lat ceny spadły. Mniejszych zniżek doświadczyła Grecja - o średnio 44 złote, a tradycyjnie już w tym sezonie najgłębsze spadki cen miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 179 złotych.

Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen miały miejsce w Portugalii i na Malcie - o średnio 496 i 481 złotych, nieco mniejsze na Majorce - o 330 złotych, a jeszcze mniejsze na Cyprze - o średnio 49 złotych. Jedynym spośród tych kierunków, na którym ceny w tym ujęciu stały się wyższe było Maroko - o średnio 468 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów w największym stopniu obniżyły się ceny w biurze TUI Poland - o średnio 645 złotych do czego przyczyniła się znaczna obniżka cen w ostatnim tygodniu. Już tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty w biurach ETI oraz Exim Tours - o około 480 i 385 złotych, a w niedużej skali w biurach Coral Travel i Best Reisen - o około 40 i 35 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 15 (biuro Prima Holiday) do 270 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem pod tym względem nadal pozostawało było biuro TUI Poland z liczbą 32 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 25 ofert). Wyprzedziło ono biura Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 22 oferty) oraz Exim Tours z liczbą 19 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 17 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow - 5 i 3 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 11 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 10 ofert oraz Rainbow i Itaka - 6 i 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowały biuro Exim Tours - 5 oraz Coral Travel i Sun & Fun - po 3 oferty, natomiast wycieczek do Bułgarii już nie oferowano.

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Exim Tours w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Grecji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

Czterdzieste zestawienie dla sezonu letniego 2020 obejmuje już sytuację w zakresie cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu września. Mimo to w składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły jedynie umiarkowane zmiany. Do tabeli na pozycję trzecią z poprzedniej dziewiątej weszło biuro Best Reisen, a na czwartą z poprzedniej siódmej biuro Exim Tours. Tabelę tym razem opuściły biura Grecos i Exim Tours. Liderem, co jest już niemal regułą w tym sezonie letnim, nadal pozostaje biuro TUI Poland.







Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży wyjazd cena traveldata exim tui itaka




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję