UNESCO dodaje kolejne wpisy do Listy Światowego Dziedzictwa
2021-07-29Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dodał kolejne obiekty do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedno rozszerzenie do istniejącego ponadnarodowego obiektu przyrodniczego w Europie.
r e k l a m a
Te dodatki zostały dokonane podczas rozszerzonej 44 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbyła się online i przewodniczyła z Fuzhou (Chiny), która bada nominacje zarówno z roku 2020, jak i 2021.
Na Listę Światowego Dziedzictwa trafiły Portyki Bolońskie (Włochy), dzieła Joze Plecnika w Lublanie (Słowenia), Krajobraz łupkowy północno-zachodniej Walii, Petroglify z jeziora Onega i Morza Białego (Rosja), Park Narodowy Ivindo (Gabon), Starożytne miasto Dholavira (Indie), Krajobraz kulturowy Hawraman/Uramanat (Iran), stanowisko archeologiczne Jomon (Japonia), krajobraz górniczy Rosia Montana (Rumunia), As Salt jako miejsce tolerancji i miejskiej gościnności (Jordania), meczety w Tengrela, Kouto, Sorobango, Samatiguila, M'Bengue, Kong i Kaouara (Wybrzeże Kości Słoniowej), Nicea "Zimowy kurort Riwiery" (Francja), Sitio Roberto Burle Marxa (Brazylia), Obserwatorium Słoneczne Chankillo (Peru), Kościół Atlantida z jego dzwonnica i podziemnym baptysterium w Estacion (Urugwaj), Osadnictwo i sztuczna mumifikacja kultury Chinchorro w regionie Arica i Parinacota (Chile), Franciszkański Zespół Klasztoru i Katedry Matki Bożej Wniebowziętej w Tlaxcala (rozszerzenie wpisu "Najwcześniejsze 16 klasztorów na zboczach Popocatepetl", wpisany w 1994 roku, Meksyk), Granice Imperium Rzymskiego - Limes Dolnogermański (Niemcy/Holandia), obiekty żydowskiego dziedzictwa w Speyer, Wormacji i Moguncji (Żydowski Dwór Speyer, ze strukturami synagogi, archeologiczne ślady jesziwy, dziedziniec i nadal nienaruszone podziemnej mykwy (łaźnia rytualna), który zachował swoją wysoką jakość architektoniczną i budowlaną. Wpis obejmuje również kompleks synagogi w Wormacji, z powojenną rekonstrukcją in situ synagogi z XII w. z babińcem z XIII w., salą gminną (Dom Rasziego) oraz monumentalną mykwą z XII w. W skład wpisu wchodzi również Stary Cmentarz Żydowski w Wormacji oraz Stary Cmentarz Żydowski w Moguncji, Niemcy).
Na Liście Naturalnego Dziedzictwa rozszerzono międzynarodowy wpis "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy" o dziesięć krajów europejskich: Bośnię i Hercegowinę, Czechy, Francję, Włochy, Czarnogórę, Macedonię Północną, Polskę, Serbię, Słowację i Szwajcarię. Polskę w tym projekcie reprezentują pierwotne lasy bukowe Bieszczad.
O wcześniejszych wpisach, dokonanych podczas zakończonego 28 lipca posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO pisaliśmy w aktualności Nowe wpisy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Uwaga! Serwis nie bierze odpowiedzialności za wypowiedzi na forum. Ewentualne naruszenia regulaminu serwisu prosimy zgłaszać Administratorowi po przez stronę Kontakt
Nowe wpisy na liście UNESCO
[2021-08-03 15:25 46.76.120.*]
... w Speyer, Wormacji i Moguncji... Albo piszemy wszystkie trzy miejscowości w polskim brzmieniu, czyli Spira, Wormacja i Moguncja, albo w niemieckim - Speyer, Worms, Mainz. Tak albo tak, ale konsekwentnie. Tylko który z "produktów polskiego systemu oświaty" wie, że Speyer to po polsku Spira? A przecież nie mówimy w języku polskim Leipzig, Dresden czy Kiel, tylko Lipsk, Drezno, Kilonia. odpowiedz »
r e k l a m a
Dział biura turystyczne:
Uhonorowano nowych Ambasadorów Kongresów
UE podpisuje umowę z Kanadą w sprawie danych
Dział aktualności dnia:
Dział przewodnicy i piloci:
MSiT rozpoczęło prace nad uporządkowaniem systemu szlaków
GUS: liczba turystów w Polsce
Ogłoszono datę otwarcia Wielkiego Muzeum
ECTAA: Projekt reformy dyrektywy turystycznej oderwany od
Starsze aktualności:
McDonald`s przegrał przed Sądem
Czego boją się Polacy na
Jakich wakacji szukano w
Dofinansowania wycieczek dla szkół za 70 mln
Nowe kierunki w ofercie EXIM
Wenecja idzie dalej z
Prezes Polskiej Grupy Lotniczej
Grecja próbuje odzyskać marmury z
Duży touroperator
Światowe Forum Ekonomiczne o rozwoju sektora
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
PKP Intercity: W wakacje przewieziemy co trzeciego mieszkańca Polski
Związki zawodowe poparły strajk generalny w LOT
Organizatorzy targów apelują do premiera
Przedsiębiorcy turystyczni gotowi na RODO?
Irlandczyk zatrzymany przez strażników Muzeum Auschwitz
Kogo uznano za Turystyczny Skarb Małopolski?
Dawid Lasek na czele Rady Ekspertów ds. Turystyki
Rekordowy, negatywny wpływ cen paliwa na ceny wyjazdów
Brexit: stowarzyszenie touroperatorów uspokaja turystów
Nocowanie.pl: obiekty akceptujące bony turystyczne mają więcej zapytań o noclegi
Wizz Air wprowadza zmiany w polityce bagażowej