Ogłoszenia
Ogłoszenia
- specjalista ds turystyki
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
- Pilot do Drezna - 1-4.05.2025
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- PRACOWNIK BIUROWY - OBSŁUGA KLIENTA
- Rezydent Turystyczny Turcja
Krakowscy urzędnicy przedstawili swoje propozycje dla hotelarzy
Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa spotkali się w piątek, 29 czerwca z krakowskimi hotelarzami i przekazać im swoje stanowisko w związku z przepisami dotyczącymi parku kulturowego i ograniczeniami dowozu gości hotelowych.
Urzędnicy przedstawili swoją interpretację przepisów. Radca prawny krakowskiego magistratu, mec. Piotr Symołon, posiłkując się ustawą o podatku VAT, oraz rozporządzenia wykonawczego Rady Europejskiej, w sprawie VAT, tłumaczył, że usługa dowiezienia gości do hotelu będzie traktowana nie jako usługa transportowa, ale jako część kompleksowej usługi hotelowej, co do których uchwała Rady Miasta nie ma zastosowania. Dojazdy do hotelowych kopert ma być traktowane jako dojazdy do własnej posesji. Wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Łukasz Franek deklarował, że ZIKiT (dopóki jeszcze istnieje) będzie niezwłocznie organizował nowe koperty, dla hoteli, które ich nie mają. Dodawał równocześnie, że nie zawsze będzie można stworzyć kopertę pod samym hotelem (np. w przypadku ul Kanoniczej, Floriańskiej, Grodzkiej czy Szewskiej). Dyrektor Franek zapowiedział też stworzenie 4 punktów typu kiss&ride na terenie pierwszej obwodnicy, na których będzie można wysadzić hotelowych gości.
Hotelarze pytali co z gośćmi, którzy wymagają specjalnego traktowania, płacąc za to duże pieniądze. Posłużono się przykładem Lenny'ego Krawitza, który niedawno gościł w hotelu Copernicus. Jak mam mu wytłumaczyć, że nie może podjechać pod wejście tylko musi przejść czasem kilkaset metrów - pytała dyrektor hotelu. Dyrektor Franek odpowiedział, że Lenny Kravitz też ma nogi i może przejść kilkadziesiąt metrów. Warto zauważyć, że goszcząc osoby z pierwszych stron gazet, z jednej strony mamy kwestię zapewnienia im bezpieczeństwa, a z drugiej tego, że bardzo często potrzebują one prywatności i nie chcą być widziane na ulicach, a tym bardziej nie chcą, aby pod ich hotelem zbierały się tłumy fanów, po ujawnieniu informacji o miejscu zakwaterowania idola. Kraków coraz częściej jest miejscem, w którym odbywają się koncerty gwiazd światowego formatu, zbudowano ICE, Tauron Arenę, a więc przestrzenie znakomicie nadające się do tego typu wydarzeń, trzeba też pamiętać, aby tym gwiazdom, śledzonym przez tysiące ludzi w mediach społecznościowych stworzyć najlepsze warunki. Jeden negatywny wpis na Twitterze, przykładowego Lenny'ego Krawitza, lub artysty tego formatu może oznaczać duże straty wizerunkowe miasta.
Wiceprezes Krakowskiej Izby Turystyki, Rafał Marek zaznaczył, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z 16 listopada 2011 r., zapewnienie miejsca postojowego na czas przyjazdu i odjazdu gości jest jednym z wymogów kategoryzacyjnych hotelu, niezależnie od ilości gwiazdek. Prezes Polish Prestige Hotels, Krzysztof Jędrocha nawoływał do większej współpracy miedzy hotelarzami i do większego egzekwowania prawa. Przekonywał, że hotelarze, zwłaszcza ci, którzy znajdują się blisko sobie mogłyby starać się o wspólne koperty, dzieląc się kosztami.
Hotelarze podnosili zarzuty braku egzekwowania istniejącego prawa i nieskutecznej walce z szarą strefą, skarżyli się na to, że ich koperty są zastawiane, co spotyka się z biernością ze strony Straży Miejskiej. Pojawiały się propozycje montowania automatycznych systemów blokujących wjazd na koperty.
Urzędnicy deklarowali chęć współpracy i rozwiązania problemów. Czas pokaże, w jakim stopniu te deklaracje zostaną dotrzymane.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Dział prawo i podatki:
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu
Modlin inwestuje i zwiększy
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
HanseMerkur rozpoczyna współpracę z siecią Wakacyjny Świat
Inspekcja Handlowa publikuje raport z kontroli lokali gastronomicznych
PKP Intercity: W wakacje przewieziemy co trzeciego mieszkańca Polski
Związki zawodowe poparły strajk generalny w LOT
Kto zostanie nowym ambasadorem Wizz Air?
KE podpisała umowę lotniczą z Japonią
Irlandczyk zatrzymany przez strażników Muzeum Auschwitz
Kogo uznano za Turystyczny Skarb Małopolski?
Dawid Lasek na czele Rady Ekspertów ds. Turystyki
Rekordowy, negatywny wpływ cen paliwa na ceny wyjazdów
Brexit: stowarzyszenie touroperatorów uspokaja turystów