Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Dane GUS potwierdzają olbrzymie spadki w obiektach noclegowych
Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują skalę problemów, z jakimi zmaga się branża turystyczna.
W kwietniu br. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 86,4 tys. turystów, którym udzielono 326,2 tys. noclegów. W porównaniu z kwietniem 2019 r. było to mniej odpowiednio o 96,5% i o 94,5%. Spadek liczby turystów odnotowano również w maju. Według szacunków liczba osób korzystających z noclegów w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego była niższa o ok. 88,1% - wynika z danych GUS.
Ostateczne wyniki badania turystycznej bazy noclegowej w Polsce wykazały, że w kwietniu 2020 r. w obiektach noclegowych zatrzymało się 86,4 tys. turystów i było to o prawie 2,4 mln osób mniej niż w kwietniu 2019 r. W ogólnej liczbie turystów korzystających z noclegów turyści krajowi (74,6 tys.) stanowili 86,3% i w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku było ich mniej o 96,1%. Liczba turystów zagranicznych (11,8 tys.) w obiektach noclegowych w kwietniu br. zmniejszyła się o 97,9%. Spadek liczby osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych był wynikiem ograniczeń w prowadzeniu działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich, które zostały wprowadzone od 1 kwietnia 2020 r., w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.
W kwietniu br. spadek liczby turystów korzystających z noclegów odnotowano we wszystkich województwach. Największy wystąpił w obiektach noclegowych zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego (o 99,1%), zaś najmniejszy w obiektach położonych w województwie podlaskim (o 93,5%) i opolskim (o 93,6%).
Najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie dolnośląskim (13,7 tys.) i mazowieckim (12,1 tys.). W porównaniu z kwietniem 2019 r. było ich jednak znacznie mniej, odpowiednio o 95,2% i 97,1%. Najmniej turystów nocowało w obiektach zlokalizowanych w województwie świętokrzyskim (1,7 tys.) oraz warmińsko-mazurskim (1,9 tys.), a spadek ich liczby w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wyniósł odpowiednio 96,2% i 97,6%.
W turystycznych obiektach noclegowych w kwietniu 2020 r. udzielono 326,2 tys. noclegów (o 94,5% mniej niż w kwietniu 2019 r. - 6,0 mln), w tym turystom zagranicznym - 83,7 tys. (o 94,1% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - 1,4 mln). Największy spadek liczby udzielonych noclegów odnotowano na terenie województwa małopolskiego (o 98,9%) oraz warmińsko-mazurskiego (o 97,4%), natomiast najmniejszy w województwie lubuskim (o 83,7%). Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych w kwietniu 2020 r. wyniósł 7,5% i w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego był niższy o 28,3 p. proc.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r., od 4 maja jest dopuszczalne prowadzenie działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich. Z przeprowadzonego rozpoznania wynika, że część obiektów noclegowych nie podjęła jednak w maju działalności i planuje rozpocząć przyjmowanie turystów dopiero w kolejnych miesiącach br.
GUS szacuje, że w turystycznych obiektach noclegowych w maju 2020 r. z noclegów skorzystało prawie 210,8 tys. turystów, w tym 11,4 tys. turystów zagranicznych i 199,4 tys. krajowych. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, liczba turystów ogółem była nadal znacznie niższa - o 88,1%, przy czym liczba turystów zagranicznych zmniejszyła się o 96,9%, a gości krajowych o 85,8%.
Według wstępnych szacunków spadek liczby turystów w obiektach noclegowych w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w małopolskim (o 92,6%). Najmniejszy spadek zaobserwowano w województwie pomorskim (o 83,7%).
W maju 2020 r. turystom udzielono 980,2 tys. noclegów, tj. o 87,6% mniej niż przed rokiem. Turyści zagraniczni skorzystali z 112,9 tys. noclegów, natomiast turyści krajowi z 867,3 tys. i było to odpowiednio o 93,2% i o 86,1% mniej niż w maju 2019 r.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Olbrzymie spadki w hotelach
[2020-07-07 11:03 83.21.22.*]
przyszła do nas klientka, jej dziadek umarł na raka a ma wpisany covid , ilu osobom tak wpisano ??? odpowiedz »
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Australijskie linie segregują pasażerów
Wyjazdy turystyczne tanieją z tygodnia na tydzień
15 lat Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
Do Sejmu trafił projekt ustawy pomocowej dla turystyki
Użytkownicy Skytrax wybrali najlepsze linie lotnicze na świecie
Przedstawiciele branż: spotkań, hotelarskiej, gastronomicznej i fitness zgłaszają postulaty
Wizz Air: Wzrost opłat lotniskowych zaszkodzi rozwojowi gospodarczemu Polski
Hotel Kristoff dołącza do grupy Polskie Hotele Niezależne
Inflacja i rosnące koszty ograniczają podróże Polaków
ULC uziemił Boeingi 737-8 MAX i 737-9 MAX
Wielkanoc na lotniskach lepsza niż przed rokiem
Komisja Europejska bierze się za najem krótkoterminowy
Cztery miasta łączą siły by przyciągnąć turystów
Nie dla wszystkich udana majówka
Lotnisko w Modlinie uruchamia bramki biometryczne
Na półmetku sezonu więcej turystów wyjechało z biurami podróży
My Mercic w Turnuc Turcja 070708 jedzie ktoś?