Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Średnia cena letnich wyjazdów niższa niż przed rokiem
Średnie ceny letnich wyjazdów spadają - wynika z opracowania przygotowanego przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Przygotowane przez Instytut Traveldata zestawienie obejmuje szesnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 lutego 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 18 lutego 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 lutego 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 19 złotych. W ostatnich zestawieniach ceny spadły o 17 i 8 złotych, a we wcześniejszych wzrosły o 2 i 19 złotych. W minionym tygodniu największe spadki cen wycieczek wystąpiły na Teneryfie - o średnio 85 złotych oraz na wyspach Korfu (poprzednio ceny tam znacznie wzrosły) i Sycylii - o 68 i 55 złotych.
Największe wzrosty cen wycieczek w minionym tygodniu odnotowano w Turcji Egejskiej - o średnio 33 złote oraz w Maroku (poprzednio ceny tam znacząco spadły) i na Zakintos - o 29 i 28 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o odpowiednio 3 i 13 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym najbardziej spadły na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - w obu przypadkach o średnio 22 złote. Mniejszy był spadek cen wyjazdów do Grecji - o 8 złotych, a w niewielkim stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o przeciętnie 4 złote. Najbardziej w minionym tygodniu podniosły się średnie ceny wycieczek do Turcji - o 21 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 68 złotych. W ostatnich siedmiu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano na Malcie - o 342 złote, a znacznie już mniejsze i w podobnej do siebie wielkości w Maroku i na Kanaryjskiej wyspie Lanzarote - o 205 i 203 złote. Najbardziej w skali rocznej i to po raz ósmy z rzędu zdrożały ceny wyjazdów do Portugalii - o średnio 191 złotych oraz ponownie na wyspę Kos i do Albanii - o średnio 145 i 75 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 32 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz ósmy z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,37 zł/litr wobec 2,42 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 2,1 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 3,3 procent, a przed dwoma o 5,5 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz dwudziesty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem ponownie w mniejszej skali (o około 2,1 procent) niż przed tygodniem (o 3,5 procent) i przed dwoma tygodniami (o 2,9 procent).
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dziewiąty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu korzystnych tygodni - nie sprzyjał już organizatorom i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +30/+40 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +55/+65 oraz +35/+45 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 133 i 128 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala roczne przecen w Grecji i Turcji, która w obu przypadkach wyniosła po 36 złotych. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 32 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce na Malcie - o średnio 342 złote, a również znaczne w Maroku i na Majorce, na których wyniosły one odpowiednio 205 i 190 złotych. Wyraźnie mniejsze były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Cypr - o średnio 84 i 49 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ósmy raz z rzędu miały miejsce w Portugalii - o 191 złote, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 75 złotych.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), istotnie podniosły się jedynie średnie ceny wycieczek do Bułgarii - o 43 złote, a w stopniu nieznacznym do Egiptu - o zaledwie 2 złote. Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów w tym ujęciu spadły - umiarkowanie do Turcji i Grecji - o średnio 24 i 40 złotych, a w istotniejszym stopniu na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 76 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu kolejny raz miał miejsce na Malcie - o średnio 686 złotych. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem w Maroka i Majorki - o średnio 228 i 138 złotych, a na pozostałych kierunkach wystąpiły wzrosty cen wycieczek. Stosunkowo niewielkie w Albanii i na Cyprze - o 16 i 21 złotych, a umiarkowane w Tunezji i Portugalii - o 65 i 136 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Exim Tours i Rainbow - o około 280 i 260 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze Coral Travel - o około 175 złotych, a w mniejszej skali w biurach Sun & Fun i TUI Poland - o około 120 i 70 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od blisko 65 złotych do ponad 210 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 56, przed rokiem 42, a przed dwoma laty 32 oferty). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio też 35 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 28 ofert (poprzednio też 28 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 20 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 6 i 5 ofert oraz Coral Travel - 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland - po 9 i 8 ofert, przed biurem Coral Travel - 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 9 ofert oraz Rainbow i Itaka - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Polandi Coral Travel - po 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, w Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Grecji i Tunezji, a biuro Coral Travel w Tunezji, Turcji i Bułgarii.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W szesnastym zestawieniu w tym sezonie letnim po raz trzeci z rzędu miała miejsce rzadka dotychczas sytuacja, bowiem zarówno skład czołowej piątki jak również kolejność organizatorów pozostała taka sama sam jak poprzednio. Warto jednakże zwrócić uwagę, że dzięki niedużej obniżce cen wycieczek w ostatnim tygodniu biuro Coral Travel nieco zwiększyło przewagę pod względem wielkości ujemnego odchylenia od poziomu rynkowej referencyjnej ceny ofertowej nad kolejnymi na liście biurami TUI Poland i Exim Tours.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Przyzwyczajenia młodszych podróżnych pozwolą zmniejszyć sezonowość w turystyce?
Polskie miasta promują się wśród miast hanzeatyckich
W Oksfordzie mają dość turystów
Dokąd wyjeżdżają polscy turyści?
Polskie Hotele Niezależne rozpoczynają współpracę z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą
Pomimo unijnej rekomendacji, Grecja nie zamknie granic przed amerykańskimi turystami
Wydłuża się lista przewoźników z zakazem lotów do UE
Turyści coraz częściej przyjeżdżają do Niemiec pociągami i autobusami
Nowy minister turystyki w Grecji
Koniunktura sprzyja hotelom, ale inwestycji wciąż jest niewiele
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie 2024
Gault&Millau wybrał najlepszych szefów kuchni w centralnej Polsce
Nadpłaty na TFP będzie można zaliczyć na poczet kolejnych zobowiązań z tego tytułu
Jest porozumienie kontrolerów lotów z PAŻP
Rada Europejska przyznała Ukrainie i Gruzji status krajów kandydujących do UE
Najstarsza kopalnia soli w Polsce, aktualnym kierunkiem udanych wycieczek dla grup zorganizowanych
Więcej turystów wybiera majówkę z biurami?
Więcej czasu na rozliczenie Tarczy PFR 2.0
Wjazd do Wenecji będzie drogi, albo bardzo drogi