Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
TFG: pierwsze półrocze 2022 dwa razy lepsze niż w 2021
Jak wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, organizatorzy turystyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku wysłali na wczasy blisko 3,2 mln osób. W analogicznym okresie 2021 roku podróżnych było zaledwie 1,6 mln. Po okresie kryzysu, wywołanego pandemią, branża turystyczna w ekspresowym tempie odrabia straty.
Od stycznia do czerwca 2022 roku organizatorzy turystyki zawarli ponad 1,1 mln umów o imprezy turystyczne obejmujących niemal 3,2 mln podróżnych. To nadal o milion mniej niż w I półroczu 2019 roku (ostatnim przed pandemią). Można jednak zauważyć, że z miesiąca na miesiąc popyt wraca do normy. O ile jeszcze w I kwartale był dużo niższy (1,1 mln podróżnych w 2022 w porównaniu do 2 mln w 2019), o tyle w II kwartale praktycznie dorównał czasom sprzed pandemii. Był to najlepszy kwartał dla branży od niemal 3 lat (liczba klientów biur podróży przekroczyła 2 mln na kwartał po raz pierwszy od III kwartału 2019 roku).
Minione półrocze z pewnością trudno nazwać spokojnym i sprzyjającym odpoczynkowi. Wybuch wojny na Ukrainie czy wysoka inflacja były źródłem niepokoju dla większości Polaków. Mimo to nie zrezygnowali oni z wyjazdów. W dużej mierze przyczynił się do tego efekt tzw. odroczonego popytu. Wiele osób odkładało wyjazd przez ostatnie dwa lata z obawy o zdrowie oraz niedogodności związane z obostrzeniami mówi Marek Niechciał, członek zarządu Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego odpowiedzialny za obszar turystyki.
Połowa turystów objętych umowami z biurami podróży w pierwszym półroczu 2022 roku wybrała wczasy zagraniczne (w Europie lub poza nią) z przelotem czarterowym - na taką opcję zdecydowało się ponad 1,6 mln osób. Na drugim miejscu znalazły się wycieczki na terenie Polski bądź do krajów ościennych (ok. 1 mln osób). Z kolei ponad 300 tys. klientów przedsiębiorców turystycznych wybrało wyjazd do jednego z krajów europejskich wraz z transportem, jednak innym niż lot czarterowy (np. autokarem).
Zanim wyjedziesz - sprawdź organizatora
Rady dla turystów trzeba powtarzać w kółko - zanim zdecydujemy się wykupić imprezę turystyczną powinniśmy sprawdzić jej organizatora, np. na stronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (tfg.ufg.pl), gdzie znajdziemy ewidencję przedsiębiorców turystycznych (zakładka "Ewidencja"). Dowiemy się z niej, czy podmiot, z usług którego chcemy skorzystać, działa zgodnie z prawem, tj. uzyskał wpis do odpowiedniego rejestru oraz posiada zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 4400 organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Nie warto decydować się na oferty podmiotów, które nie przestrzegają przepisów. Ich klienci nie są bowiem objęci gwarancjami funduszy turystycznych. W razie problemów takiego organizatora turyści mogą być zmuszeni do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej mówi Marek Niechciał.
Przypomnijmy, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, zarządzany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zapewnia podróżnym wsparcie w przypadku niewypłacalności organizatora imprezy turystycznej - pokrywa koszty powrotu do kraju, kontynuacji wycieczki lub zwrotu 100% środków osobom, które opłaciły wycieczkę, ale nie zdążyły na nią wyjechać. TFG uruchamiany jest w sytuacji, gdy podstawowe zabezpieczenie posiadane przez organizatora (np. gwarancja ubezpieczeniowa) nie pokryje wszystkich kosztów. Dodatkowo, UFG obsługuje również Turystyczny Fundusz Pomocowy, który zapewnia zwrot 100% środków w przypadku odwołania wycieczki z przyczyn niezależnych od organizatora (jak np. kataklizm, wojna etc.).
Więcej informacji na temat rynku turystycznego, w tym liczby podróżnych czy zawartych umów w poszczególnych okresach, dostępne są na stronie w Biuletynie informacyjnym TFG: tfg.ufg.pl
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział aktualności dnia:
Wakacje.pl doceniają
Grecja spodziewa się rekordowych zysków z
Bułgaria i Rumunia wchodzą do strefy
Listopad trochę rozczarował, a grudzień nie wygląda
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Ministerstwo Turystyki Izraela ogłasza konkurs
Polacy aktywniejsi na urlopach
Ryanair wstrzymuje działanie strony internetowej i aplikacji
Słowacka kwarantanna dla niezaszczepionych niezgodna z prawem?
Przyzwyczajenia młodszych podróżnych pozwolą zmniejszyć sezonowość w turystyce?
Polskie miasta promują się wśród miast hanzeatyckich
W Oksfordzie mają dość turystów
Wybrano zarząd Związku Regionalnych Portów Lotniczych na nową kadencję
Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki program pomocy portom lotniczym
30 krajów zgłosiło się do sieci stworzonej przez UNWTO i ETC
Grupa Emirates podaje wyniki za pierwsze półrocze
Turyści coraz częściej przyjeżdżają do Niemiec pociągami i autobusami
Nowy minister turystyki w Grecji
Koniunktura sprzyja hotelom, ale inwestycji wciąż jest niewiele
Ateny też korzystają na wzroście liczby turystów?
Nowy międzynarodowy touroperator wchodzi do Polski
Średnia cena letnich wyjazdów niższa niż przed rokiem
Rada Europejska przyznała Ukrainie i Gruzji status krajów kandydujących do UE
Najstarsza kopalnia soli w Polsce, aktualnym kierunkiem udanych wycieczek dla grup zorganizowanych