Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Cena jesienny wyjazdów w górę
Ciąg dalszy wzrostu cen - choć tanieje Dżerba, to wyraźnie drożeje Portugalia i Albania.
Niniejsze zestawienie obejmuje pięćdziesiąte pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia października, czyli od 2 do 8 października 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 21 września 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 14 września 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 22 września 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 października 2023, wzrosła o 91 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 427 złotych oraz na Cyprze i Korfu - o 75 i 39 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Portugalii i Albanii - o 370 i 368 złotych oraz na Lanzarote - o 274 złote.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 61 i 3 złote.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej mapki.
W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2- 8 października 2023 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków za wyjątkiem Bułgarii gdzie spadły o średnio 16 złotych. Mniej znaczące wzrosty odnotowano w Grecji i Turcji - o 38 i 90 złotych, a nieco więcej podniosły się ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o 107 i 159 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 89 złotych.
Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim i w Portugalii - o średnio 1224 i 1073 złote, a wyraźnie mniejszy wzrost miał miejsce na Fuerteventurze - o 485 złotych. Największe spadki cen odnotowano w tureckim rejonie Dalaman - o 1186 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i wyspie Korfu - o średnio 812 i 625 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1034 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dwudziesty ósmy od ponad dwóch lat była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, ale skala tych korzyści uległa w minionym tygodniu znacznemu zmniejszeniu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,62 zł/litr wobec 4,77 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty ósmy od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem jedynie o 3,1 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 9,2 procent, a przed dwoma o 19,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal silniejsza niż przed rokiem, tym razem o około 4,1 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,3 procent, a przed dwoma o około 3,9 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty ósmy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nieco niższych cen paliwa i dość silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu nieco mniejsza niż wcześniej i zawierała się w przedziale -120/-130 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -140/-150 złotych, a przed dwoma tygodniami -230/-240 złotych.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej mapki.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich oraz w Bułgarii i Grecji - o 252, 147 i 119 złotych, a bardzo obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu i Turcji - o średnio 84 i 315 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o średnio 1073 złotych, mniejsze na Malcie i Majorce - o średnio 386 i 280 złotych, a spadki nastąpiły na Cyprze, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i Tunezji - o 8, 43, 143 i 254 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, do Egiptu, Grecji i Turcji - o średnio 1338, 1182, 1129 i 1084 złotych, a w znacznie mniejszej skali zdrożały wycieczki do Bułgarii - o średnio 667 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii i na Malcie - o 2170 i 1556 złotych oraz w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i Majorce - o 985, 977, 973 złotych. Najmniejsze ponownie były zwyżki cen wycieczek we Włoszech i w Tunezji - o średnio 647 i 497 złote.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów spadek cen wyjazdów październikowych odnotowano jedynie w biurach ETI i Nekera - o około 1200 (sic!) i 130 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 30 złotych (biuro Itaka) do około 430 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio 54 oferty, przed rokiem 42, a przed dwoma laty 34 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 44 ofert (poprzednio 40 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 41 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 15 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na uwadze, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą. Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Itaka i Join Up - po 4 oferty oraz Anex i Sun& Fun - po 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Best Reisen - po 8 i 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - po 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich Itaka i TUI Poland - 10 i 9 ofert, a na tureckich biura Itaka - 6 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland - po 4 oferty. Rainbow. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland oraz Itaka - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro Exim Tours - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Turcji i Tunezji,a biuro Itaka w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W pięćdziesiątym pierwszym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 (a trzecim dla wyjazdów październikowych) skład czołowej piątki biur podróży w tabeli nie uległ żadnym zmianom, ale przesunięciu z miejsca trzeciego na drugie uległo biuro Itaka, a ruch odwrotny wykonało biuro TUI Poland.
Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Coral Travel, TUI Poland i Sun & Fun. W tym sezonie do pierwszej piątki weszło jedynie biuro Join Up (na pozycję lidera), a biuro Itaka przesunęło się z miejsca piątego na drugie, a opuściło tabelę biuro Best Reisen.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Fundacja Hotele dla Medyków podsumowuje pierwszy miesiąc działalności
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego: Nowa pożyczka dla przedsiębiorców turystycznych
Grecja coraz popularniejsza, także przed sezonem
TFG: pierwsze półrocze 2022 dwa razy lepsze niż w 2021
Ateny też korzystają na wzroście liczby turystów?
Nowy międzynarodowy touroperator wchodzi do Polski
Gdzie na weekend w okolicach Wrocławia?
200 milionów złotych na pożyczki dla firm turystycznych i nowe zasady ich udzielania
Rzecznik MŚP o projekcie najnowszej tarczy dla przedsiębiorców
Szansa na przełamanie impasu w Modlinie?
Ministerstwo Turystyki Izraela ogłasza konkurs
Polacy aktywniejsi na urlopach
Ryanair wstrzymuje działanie strony internetowej i aplikacji
Słowacka kwarantanna dla niezaszczepionych niezgodna z prawem?
Turyści w Emiratach nie napiją się alkoholu pod koniec przyszłego tygodnia
Na rynku hotelarskim dalej widać chęć do inwestowania
Surowe kary za zakupy podróbek na włoskich plażach?
Wybrano zarząd Związku Regionalnych Portów Lotniczych na nową kadencję
Komisja Europejska zatwierdziła niemiecki program pomocy portom lotniczym
30 krajów zgłosiło się do sieci stworzonej przez UNWTO i ETC
otwieram biuro podrózy, pomózcie!