Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Wrześniowe wyjazdy droższe niż przed rokiem
Średnia cena, zaplanowanych na początek września, wyjazdów turystycznych do większości kierunków była wyższa niż przed rokiem.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2021, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 5 sierpnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 lipca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 sierpnia 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 wzrosła o 30 złotych.
W minionym tygodniu zdecydowanie największy spadek cen wycieczek wystąpił w Tunezji Kontynentalnej, który wyniósł średnio 151 złotych, a znacząco mniejsze zniżki notowano na Sardynii (poprzednio był tam duży wzrost cen) i w tureckim regionie Dalaman - o 89 i 87 złotych.
Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Teneryfie, gdzie podniosły się średnio o 203 złotych, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce na greckich wyspach Kos i Zakynthos - o 174 i 106 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 59 i wzrosły o 41 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, miały miejsce jedynie wzrosty cen wycieczek. Zdecydowanie najmniejszy z nich miał miejsce w Turcji i wyniósł jedynie 3 złote. Większy miał miejsce w Egipcie - o średnio 32 złote, jeszcze większe na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 59 i 71 złotych, a największy odnotowano tym razem w Bułgarii- o średnio 91 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 177 złotych.
Największy roczny spadek cen odnotowano w Maroku gdzie obniżyły się one o 541 złotych. Wyraźnie mniejsze były roczne spadki cen wycieczek w Marsa Alam i na Synaju, które wyniosły 282 i 202 złote. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na kanaryjskiej Gran Canarii - o średnio 634 złote oraz w Albanii i na Fuerteventurze - o 482 i 477 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 129 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,75 zł/litr wobec 1,77 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty drugi z rzędu roczny wzrost, tym razem o 55,4 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 46,7 procent, a przed dwoma o 50,5 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy w tygodniach wcześniejszych sytuacja w tym względzie była często odwrotna. Dla rocznych uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 3,1 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 3,4 procent, a przed dwoma o 2,4 procent.
W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzydziesty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w nowym rekordowym w tym sezonie przedziale +200/+210 złotych, podczas gdy poprzednio było to +195/+205, a przed dwoma tygodniami +180/+190 złotych.
Znaczny spadek cen ropy naftowej jaki wystąpił w ostatnich dniach na rynkach światowych daje nadzieję na adekwatną zniżkę cen paliwa lotniczego, co powinno przełożyć się na niższe koszty organizacji wycieczek.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Wśród wiodących kierunków jedyne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 182 złote wobec cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w umiarkowanym i dość podobnym stopniu w Grecji i Bułgarii - o średnio 157 i 161 złotych, w większym w Turcji - o 214 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 500 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek miał miejsce w Maroku - o 541 złotych, a znacznie już mniejszy w Hiszpanii kontynentalnej - o 65 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny rosły - w stopniu najmniejszym w Tunezji i na Malcie - o średnio 110 i 112 złotych, w większym we Włoszech, na Majorce i w Portugalii - o 263, 319 i 323 złote, a w największym na Cyprze i w Albanii - o średnio 435 i 482 złote.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) ceny spadły jedynie w Egipcie i to o zaledwie 7 złotych, Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu dwuletnim rosły - stosunkowo niewiele w Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio po 30 złotych, a znacząco więcej w Grecji i Turcji - o 133 i 143 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków jedyne spadki cen wycieczek w tym ujęciu wystąpiły w Maroku i na Malcie - o średnio 11 i 431 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny się podniosły, przy czym w bardzo niewielkim stopniu w Albanii i na Cyprze - o 5 i 16 złotych, w nieco większym w Portugalii - o średnio 36 złotych, a największym w Tunezji i na Majorce - o 143 i 176 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów obniżyły się one jedynie w biurach Sun & Fun, Coral Travel i Rainbow - o około 100, 75 i 40 złotych, przy czym duży roczny spadek w pierwszym biurze wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla Egiptu i Tunezji kontynentalnej, w której obniżający wpływ na ceny ma bardzo wysoki stopień zainfekowania tego kierunku. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 30 (Exim Tours) do nawet 540 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 34 ofert (poprzednio 40 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 30 ofert).
Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow z liczbą 30 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 23 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 10 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miało biuro Coral Travel - 5 ofert oraz biura Rainbow i Exim Tours - po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowało biura Rainbow i TUI Poland - 6 i 5 ofert oraz biura Grecos, Coral Travel, Exim Tours i Neckera -wszystkie po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura Itaka i TUI Poland - po 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Exim Tours - 5 ofert oraz Coral Travel i Sun & Fun - po 3 oferty, a w Bułgarii biura Best Reisen i Ecco Holiday - po 2 oferty.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i w Turcji, biuro Rainbow w Egipcie i Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie, na wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym dziewiątym zestawieniu w tym sezonie letnim w składzie pierwszej piątki organizatorów nastąpiły znaczne zmiany. Na pozycję drugą i trzecią weszły do niej biura Grecos (z czternastej) i Exim Tours (z szóstej), a tabelę opuściły poprzedni lider Mouzenidis Travel i Nekera. Poza tym wewnątrz pierwszej piątki na pozycję lidera (z drugiej) awansowało biuro Coral Travel, a z trzeciej na piątą przesunęło się biuro Sun & Fun.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Starsze aktualności:
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Wielkanocny spadek sprzedaży w biurach podróży?
TFP zacznie wypłacać pieniądze, zamiast je pożyczać?
Czarnogóra przywraca część ograniczeń
Niezadowolona turystka na własną rękę zmieniła hotel - sprawa trafiła do sądu
Malejące przeceny powinny niedługo pozwolić odetchnąć touroperatorom
Jakie kierunki najpopularniejsze w Neckermannie?
Ile zarobił Orbis w pierwszym półroczu?
Polacy coraz chętniej sięgają po wina z wyższej półki
Cyfryzacja przyszłością turystyki?
Wyjazdy na Sycylię i Korfu tańsze niż przed tygodniem
Jesienne wyjazdy we własnym zakresie
Restauracja w Renaissance Warsaw Airport Hotel najlepsza w sieci Renaissance
Brussels Airlines pomoże zwolnionym w szukaniu tymczasowej pracy
Organizacje branżowe domagają się regulacji mających ograniczyć strajki