Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Zobacz także
Turyści zastosowali się do instrukcji touroperatora, ale nie zostali wpuszczeni na pokład
Tatry odwiedzane częściej niż rok temu
Pobyty turystów wyraźnie dłuższe niż rok temu
eSky reklamuje się, że taniej niż u touroperatora
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu krótkoterminowego
Warto znać przepisy dotyczące turystów, także z innym niż polskie obywatelstwem
Sprzedając wycieczki warto znać przepisy wizowe dotyczące nie tylko obywateli Polski. Świadczy o tym przykład pary turystów, która zakupiła w biurze agencyjnym wycieczkę do Maroka, gdzie chcieli świętować swoją rocznicę, oraz Walentynki.
Na przeszkodzie stanął fakt, iż turystka posiadała obywatelstwo białoruskie i nie została wpuszczona do Maroka bez wizy i musiała wrócić do Polski najbliższym lotem czarterowym.
Turysta wniósł do touroperatora reklamację, wskazując, że powodowie nie zostali poinformowani o obowiązku wizowym dla obywateli Białorusi przez agencję turystyczną, w następstwie czego powódka nie została wpuszczona na terytorium Maroka. W odpowiedzi pozwany odmówił uznania roszczeń powodów, podnosząc, że powodowie nie poinformowali agentki, że powódka posiada obywatelstwo białoruskie, a podpisując umowę powód potwierdził, że powódka posiada polskie obywatelstwo.
W ocenie Sądu powodowie wykazali, że wskutek nienależytego wykonania umowy o usługę turystyczną przez osobę, którą pozwany posługiwał się przy zawarciu umowy, ponieśli szkodę niemajątkową w postaci tzw. zmarnowanego urlopu, co spowodowało naruszenie ich dóbr osobistych. Bezsporne w sprawie było, że wskutek braku wizy turystycznej powódka, będąca obywatelką Białorusi nie została wpuszczona na terytorium Maroka i nie mogła spędzić wspólnie z mężem wcześniej zaplanowanego urlopu.
Sąd podkreślił, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 9 i 10 ustawy o usługach turystycznych organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, który proponuje klientom imprezy turystyczne lub usługi turystyczne, udostępniając im odpowiednie informacje pisemne, a w szczególności broszury, foldery, katalogi, jest zobowiązany do wskazania w tych materiałach w sposób dokładny i zrozumiały podstawy prawne umowy i konsekwencje prawne wynikające z umowy, a także ogólne informacje o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych dotyczących udziału w imprezie turystycznej.
Z kolei, stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy, organizator turystyki lub pośrednik turystyczny jest obowiązany podać klientowi, przed zawarciem umowy: ogólne informacje o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych, w szczególności o terminach oczekiwania na wydanie paszportu i wizy oraz o wymaganiach zdrowotnych dotyczących udziału w imprezie turystycznej. W myśl ust. 3a przedmiotowe informacje powinny być podane klientowi na piśmie. W ocenie sądu agentka, która w imieniu pozwanego zawierała z powodami przedmiotową umowę nie sprostała powyższym obowiązkom ustawowym.
Sąd wskazał, że przed podpisaniem umowy agent nie zwracał się do powodów o podanie jakichkolwiek informacji dotyczących ich obywatelstwa, mimo że w formularzu umowy znajdowała się rubryka dotycząca obywatelstwa uczestników imprezy turystycznej. Jak wynikało z korespondencji stron agentka zwróciła się jedynie o podanie dokładnych imion i nazwisk powodów, ich dat urodzenia, numerów paszportów oraz adresu zamieszkania. Następnie, agentka samodzielnie wypełniła formularz umowy, wpisując, że powódka posiada polskie obywatelstwo, co nie odpowiadało prawdzie. W konsekwencji agentka nie udzieliła powodom informacji, że obywatele Białorusi podlegają w Maroku obowiązkowi wizowemu.
W ocenie Sądu w okolicznościach niniejszej sprawy uznać należało, że agentka dysponowała informacjami dotyczącymi obywatelstwa powódki. Z zeznań powodów wynikało, że wcześniej kilkukrotnie korzystali oni z usług tej agencji turystyczne, kupując bilety lotnicze i zawierając umowy dotyczące organizacji wycieczek m.in. do Tunezji. W żadnym z poprzednich przypadków powódka nie została zawrócona z lotniska, mimo że powodowie podróżowali do krajów, gdzie dla obywateli Białorusi istnieje obowiązek uzyskania wizy turystycznej. Z załączonej do akt sprawy korespondencji e - mailowej wynika m.in., że agentka była informowana o białoruskim obywatelstwie córki powódki, a na podstawie zeznań powodów można stwierdzić, że znajomość powodów i agentki wykraczała poza ramy działalności turystycznej. Strony posiadały wspólnych znajomych, a powód jako ambasador RP w Grecji pomagał agentce w sprawie uzyskania alimentów od byłego męża mającego greckie obywatelstwo.
Według sądu, nawet, gdyby w tych okolicznościach agentka nie miała pewności co do posiadanego przez powódkę obywatelstwa, to powinna kwestię tę wyjaśnić np. na podstawie paszportu. Tymczasem bezspornie agentka nie zwracała się okazanie tego dokumentu, czym dopuściła się niedbalstwa. Sąd wskazał, że już sama pisownia imienia i nazwiska powódki powinna wzbudzić u profesjonalnej agentki wątpliwości co do posiadanego przez powódkę obywatelstwa.
Niezależnie od powyższego wątpliwości może budzić, czy agentka przed podpisaniem umowy zweryfikowała informacje dotyczące obowiązku wizowego. W przesłanym do powódki smsie agentka sugerowała bowiem uzyskanie wizy na lotnisku. Wobec podniesionych powyżej okoliczności Sąd uznał, że zaniechanie agentki skutkowało odmową wpuszczenia powódki na terytorium Królestwa Maroka. W świetle poczynionych powyżej rozważań należało uznać, że nie zachodzi żadna z przesłanek wyłączających odpowiedzialność touroperatora.
Zdaniem Sądu powodowie wykazali w toku niniejszego postępowania, że w następstwie powyższego zaniechania agentki, powodowie ponieśli uszczerbek w postaci szkody niemajątkowej, co spowodowało naruszenie ich dóbr osobistych w postaci godności. W świetle zeznań powodów nie ulega wątpliwości, że wycieczka do Maroka miała stanowić formę uczczenia kolejnej rocznicy znajomości powodów, a także świętowania Walentynek. Odmowa wpuszczenia powódki na terytorium Maroka uniemożliwiło osiągnięcie powyższego celu. Powódka nie posiadając wizy turystycznej zmuszona była powrócić do Polski najbliższym samolotem, zaś powód pozostał w Maroku sam, nie mogąc celebrować rocznicy i Walentynek wspólnie z żoną. W ten sposób oboje powodowie zostali pozbawieni atrakcji, za którą zapłacili. Zamiast wspólnego świętowania, każde z powodów musiało spędzić rocznicę samotnie, co stanowiło dla każdego z powodów źródło przykrości i było powodem dyskomfortu psychicznego. Jak podnosi się w judykaturze prawo człowieka do poszanowania godności, wyrażającej się w poczuciu własnej wartości i oczekiwaniu szacunku ze strony innych ludzi, dotyczy wszystkich aspektów życia osobistego człowieka. Godność osobista to między innymi oczekiwanie szacunku ze strony innych ludzi. Oczekiwanie szacunku, to również oczekiwanie na zapewnienie odpowiednich, godziwych warunków wypoczynku, a więc warunków zapewniających spokój i umożliwiających swobodne i pełne korzystanie z oferowanych przez pozwaną świadczeń (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2013r., VI ACa 1357/12, LEX). Zdaniem Sądu niemożność świętowania rocznicy znajomości z osobą najbliższą oraz wspólnego dzielenia przyjemności z urlopu naruszało dobra osobiste powodów w postaci godności. Szczególnie dotkliwa krzywda spotkała powódkę, która została zatrzymana podczas odprawy przez służby graniczne, niczym osoba dopuszczająca się czynu zabronionego. Jak zeznała powódka była pilnowana przez oficera służby granicznej i nie mogła nawet skorzystać z toalety. Opisana sytuacja niewątpliwie była dla powódki stresująca, przykra i upokarzająca. W ocenie Sądu dochodzona przez powodów kwota tytułem zadośćuczynienia jest utrzymana w rozsądnych granicach, nie jest wygórowana i spełnia wszelkie określone w judykaturze przesłanki dotyczące wysokości świadczenia z tytułu naprawienia szkody niemajątkowej. - można przeczytać w uzasadnieniu wyroku o sygnaturze I C 559/17. Wyrok jest prawomocny, a z pełną treścią jego uzasadnienia można zapoznać się na stronie www.orzeczenia.ms.gov.pl
Sąd zasądził od pozwanego na rzecz każdego z powodów kwotę po 2.500 zł tytułem zadośćuczynienia, a także zwrot kosztów sądowych.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Zadośćuczynienie za niedopatrzenie agenta
[2019-05-29 10:05 89.250.198.*]
Sytuacja nieco kontrowersyjna, bo obowiązek wizowy dotyczy przede wszystkim samego zainteresowanego i we własnym interesie ma obowiązek na stronie swojego MSZ sprawdzić sytuację wjazdową.
Owszem widać zaniedbanie agenta w sprawie ustalenia obywatelstwa, ale przekładanie odpowiedzialności za swoją bezmyślność na cudzą bezmyślność jest conajmniej słabe.
Kooboo odpowiedz »Zadośćuczynienie za niedopatrzenie agenta
[2019-05-29 12:53 89.79.223.*]
W warunkach uczestnictwa biur podróży (a sa one integralną częścią umowy) jest zapis iż obcokrajowcy winni sami sprawdzić swoje obowiązki wizowe. Składanie na barki agenta obowiązku znajomości przepisów wjazdowych do wszystkich krajów świata dla obywateli wszystkich panstw to nadinterpretacja zapisów ustawy turystycznej.
Mam nadzieję iż agentki prawnik zlożyl odwołanie od wyroku.
Poza tym ambasador RP w Grecji mający partnerkę białoruskiego obywatelstwa podróżujący z nią nie raz i nie zna przepisów wjazdowych do innych państw? Coś tu nie pasuje. odpowiedz »Zadośćuczynienie za niedopatrzenie agenta
[2019-05-30 11:29 195.182.206.*]
Czyli mogę podpisać umowę z fałszywymi danymi a wina i tak lezy po stronie agenta bo powołam się na to że powinien pamietać jakie dane podawałem 3 lata temu? Super tego się teraz będe trzymać. Ciekawe czy można tak samo i na takiej podstawie wygrać z bankiem czy innymi usługodawcami? SZOK
Iza PE odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział prawo i podatki:
MSiT chce 10 strategii dla
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Efekt Świąt Wielkanocnych w biurach podróży
Ceny wyjazdów turystycznych u szczytu sezonu
Tysiące kandydatów na przewodników w Muzeum Polskiej Wódki
Rada Przedsiębiorczości: działania rządu opóźniają wejście w życie pomocy dla firm
Kolejne hiszpańskie miasto chce uregulować wynajem mieszkań turystom
Hotel Renaissance przyjmuje już pierwszych gości
Grecja: Tylko zaszczepieni będą obsługiwani wewnątrz lokali gastronomicznych
DZT: tendencja wzrostowa w deklaracjach wyjazdu Europejczyków otwiera dla nas perspektywy
Turystyka religijna jak koło zamachowe, które pomoże przyciągnąć turystów
Branża gastronomiczna ocenia rządowe wsparcie jako niewystarczające
Emirates i Aegean podpisują umowę code-share
Stocznia Gdańska może trafić na listę UNESCO
kurs menagera restauracji, czy cos daje?
Podróż samolotem z dzieckiem - co trzeba wiedzieć?
Hotele z 29% wzrostem liczby gości, ale wciąż poniżej poziomu sprzed pandemii
Twórcy Pokemon Go rozpoczynają współpracę z UNWTO
FlixBus otworzy nowe połączenie do Kijowa
Przewoźnicy autokarowi protestują
Airbnb inwestuje w indyjską sieć hoteli
Cabin Creew Wizz Air, rekrutacja