Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
Dni Twierdzy Poznań rozpoczynają swoją drugą dekadę
Dni Twierdzy Poznań, czyli święto miłośników fortyfikacji i historii odbędzie się w weekend 26-27 sierpnia 2023 roku. Wydarzenie rozpoczyna swoją drugą dekadę, ponieważ będzie to jego 11 edycja. W programie znalazło się blisko trzydzieści pozycji.
Dni Twierdzy Poznań od ponad dziesięciu lat przekonują, że poznańskie forty, schrony, podziemia i zabytki to nie są niszowe miejsca dla koneserów, ale atrakcje dla całych rodzin. Jednocześnie ta jedna z największych tego typu imprez w Polsce jest tworzona właśnie przez prawdziwych pasjonatów, którzy w historycznych mundurach oprowadzają po unikatowych i ciągle mało znanych miejscach.
Poznańska pruska twierdza obchodzi w tym roku swoje 195 urodziny, a związane z nią obiekty militarne są największymi atrakcjami imprezy. W tym roku będzie można odwiedzić Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort V, Fort Va, Fort VI, Fort VII, a także Fort Winiary, czyli Cytadelę, na której czekają muzea i spacery. Każdego roku w programie można znaleźć nowości. To między innymi świetnie zachowany Schron J2VIa przy ul. Pilickiej (będzie można go zwiedzać również w piątek i poniedziałek), a także unikatowy nocny spacer po okolicach Poznania Głównego, drugiego największego dworca w Polsce pod względem liczby pasażerów. Od początku istnienia pełnił strategicznie bardzo istotną rolę. Trudno się zatem dziwić, że można tam znaleźć sporo militarnych pamiątek. Poszukiwacze mocnych i nocnych wrażeń powinni koniecznie odwiedzić Schron przy ul. Babimojskiej, który zaproponował ścieżkę grozy.
Forty Va i VI zapraszają między innymi na premiery replik działek rewolwerowych. Które będzie bardziej rewolwerowe? O tym trzeba się przekonać samemu. W Forcie VI będzie można także skosztować żołędziowej kawy w kawiarni z czasów okupacji.
W tym roku przypada 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Do tego jubileuszu nawiązuje program zaproponowany przez Fort Ia na Starołęce, który odbędzie się pod hasłem "Obok orła znak Pogoni - udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863". Wszyscy, którzy będą chcieli pogłębić wiedzę na temat tego ciągle zbyt słabo pamiętanego wątku, będą mogli to również zrobić w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę, 26.08.2023, o godzinie 17 odbędzie się tam spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki "Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik".
Kto wolałby odetchnąć nieco od pruskiego drylu, może się udać na Ostrów Tumski. Tam dzięki bogatemu programowi Rezerwatu Archeologicznego Genius loci można zanurzyć się w swojskie piastowskie klimaty, pobawić w archeologicznej piaskownicy, albo po prostu odpocząć w strefie relaksu. W sąsiedztwie czeka także Galeria Śluza, która ma swą siedzibę w Śluzie Katedralnej z 1838 roku i Brama Poznania, która zaprasza na spacer śladami umocnień katedralnej wyspy.
Poznańskie fortyfikacje to idealna propozycja na wycieczkę rowerową. Dodatkową zachętą będzie rajd rowerowy. Osoby, które na dwóch kółkach odwiedzą w czasie Dni Twierdzy Poznań przynajmniej pięć obiektów i zrobią sobie tam zdjęcia na swoich "bicyklach", mają szansę na nagrody.
Podczas ostatniego sierpniowego weekendu będzie można odwiedzić zabytki militarne od średniowiecza, przez okres XIX wieku, aż po czas I i II wojny światowej (można będzie zajrzeć do schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej), a w końcu zimną wojnę. Szczególną pamiątką tej ostatniej jest Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania, który będzie dostępny w sobotę.
Program imprezy zawiera 28 pozycji. Wiele z nich jest bezpłatnych. W takich przypadkach mile widziany jest dobrowolny datek, który będzie przeznaczony na opiekę nad zabytkami fortyfikacyjnymi Poznania.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział dla turystów:
Grecja spodziewa się rekordowych zysków z
Bułgaria i Rumunia wchodzą do strefy
Listopad trochę rozczarował, a grudzień nie wygląda
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Turyści będą mogli ubiegać się o zwrot VAT drogą cyfrową?
Nowe połączenia Ryanair z polskich lotnisk
IGHP: W hotelach brakuje pracowników
Niemiecka turystyka wyjazdowa przekroczy przedpandemiczne poziomy w ciągu 2 lat?
Nowy portal turystyczny wchodzi na rynek
Linie Emirates wesprą tajlandzką turystykę
UNESCO chce wpisania Wenecji na listę zagrożonego dziedzictwa
Na wrocławskim lotnisku zostanie otwarty punkt testów na COVID19
Włochy najmocniej narażone na brak rąk do pracy w turystyce
Kampery przy Dolinie Kościeliskiej?
3/4 Polaków ma plany na wakacje
Co przygotowali organizatorzy TT Warsaw?
Wizz Air podnosi opłaty za bagaż
Premier zapowiedział m.in. otwarcie restauracji
Niewielki spadek liczby pasażerów na tureckich lotniskach
Nowe Muzeum Tyskich Browarów Książęcych już otwarte
Islandia otworzy granice dla wszystkich zaszczepionych
Polska zniesie kwarantannę wjazdową i żegna obowiązkowe maseczki
Wyjazdy turystyczne droższe niż przed tygodniem