Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
UNWTO: Początek roku przyniósł turystyce pewne ożywienie
W styczniu 2022 r. światowa turystyka kontynuowała ożywienie, osiągając znacznie lepsze wyniki w porównaniu ze słabym początkiem roku 2021 - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki.
Jednak inwazja Rosji na Ukrainę zwiększa istniejącą niepewność gospodarczą, co w połączeniu z wieloma ograniczeniami w podróżowaniu związanych z COVID-19, może wpłynąć na ogólne zaufanie i utrudnić ożywienie w turystyce.
Z danych UNWTO wynika, iż międzynarodowe przyjazdy turystyczne, w styczniu 2022 r., wzrosły ponad dwukrotnie (+130%), co w porównaniu z 2021 r. daje o 18 milionów turystów na całym świecie więcej.
Choć liczby te potwierdzają pozytywny trend, który rozpoczął się już w zeszłym roku, na tempo ożywienia w styczniu wpłynęły pojawienie się wariantu Omikron i ponowne wprowadzenie ograniczeń w podróżowaniu w kilku miejscach. Po spadku o 71% w 2021 r., liczba przyjazdów międzynarodowych w styczniu 2022 r. pozostała o 67% poniżej poziomu sprzed pandemii.
Wszystkie regiony odnotowały znaczne ożywienie w styczniu 2022 roku, choć w porównaniu do niskich poziomów odnotowanych na początku 2021 roku. Europa (+199%) i obie Ameryki (+97%) nadal odnotowywały najlepsze wyniki, przy czym liczba przyjazdów międzynarodowych nadal była o połowę niższa od poziomu sprzed pandemii (odpowiednio -53% i -52%).
Bliski Wschód (+89%) i Afryka (+51%) również odnotowały wzrost w styczniu 2022 r. w porównaniu z 2021 r., ale regiony te odnotowały spadek odpowiednio o 63% i 69% w porównaniu z 2019 r. Podczas gdy Azja i Pacyfik odnotowały wzrost o 44% rok do roku, kilka kierunków pozostało zamkniętych dla osób podróżujących w celach innych niż służbowe, co spowodowało największy spadek liczby przyjazdów międzynarodowych w porównaniu z rokiem 2019 (-93%).
W podziale na podregiony, najlepsze wyniki odnotowała Europa Zachodnia, rejestrując w styczniu 2022 roku cztery razy więcej przyjazdów niż w 2021 roku, ale o 58% mniej niż w 2019 roku. Ponadto Karaiby (-38%) oraz Europa Południowa i Śródziemnomorska (-41%) wykazały najszybsze tempo powrotu do poziomu z 2019 roku. Kilka wysp na Karaibach oraz w Azji i na Pacyfiku, a także niektóre mniejsze kierunki w Europie i Ameryce Środkowej odnotowały najmniejsze straty w porównaniu z rokiem 2019: Seszele (-27%), Bułgaria i Curaçao (-20%), Salwador (-19%), Serbia i Malediwy (-13%), Dominikana (-11%), Albania (-7%) i Andora (-3%).
Bośnia i Hercegowina (+2%) przekroczyła nawet poziom sprzed pandemii. Wśród głównych kierunków Turcja i Meksyk odnotowały spadki odpowiednio o 16% i 24% w porównaniu z rokiem 2019.
Po bezprecedensowym spadku w latach 2020 i 2021 UNWTO spodziewa się, że w 2022 r. turystyka międzynarodowa będzie nadal stopniowo odbudowywać swoją pozycję. Według stanu na dzień 24 marca w 12 miejscach docelowych nie obowiązywały ograniczenia związane z COVID-19, a coraz więcej miejsc łagodziło lub znosiło ograniczenia w podróżowaniu, co przyczynia się do uwolnienia nagromadzonego popytu.
Wojna na Ukrainie stawia nowe wyzwania przed światowym środowiskiem gospodarczym i może utrudnić powrót zaufania do podróżowania po świecie. Szczególnie dotknięte mogą być rynki amerykańskie i azjatyckie, które zaczęły się otwierać, zwłaszcza jeśli chodzi o podróże do Europy, ponieważ rynki te historycznie wykazują większą awersję do ryzyka.
Zamknięcie ukraińskiej i rosyjskiej przestrzeni powietrznej, a także zakaz działalności rosyjskich przewoźników w wielu krajach europejskich ma wpływ na podróże wewnątrzeuropejskie. Powoduje to również opóźnienia w lotach długodystansowych między Europą a Azją Wschodnią, co przekłada się na dłuższe loty i wyższe koszty.
Na Rosję i Ukrainę przypadało łącznie 3% światowych wydatków na turystykę międzynarodową w 2020 r., a w przypadku przedłużającego się konfliktu może dojść do utraty co najmniej 14 mld USD wpływów z turystyki na całym świecie. Znaczenie obu rynków jest istotne nie tylko dla krajów sąsiednich, ale także dla europejskich kierunków słonecznych i morskich. W czasie pandemii rynek rosyjski znacznie zyskał na znaczeniu w przypadku kierunków długodystansowych, takich jak Malediwy, Seszele czy Sri Lanka. Jako cele podróży Rosja i Ukraina stanowiły 4% wszystkich międzynarodowych przyjazdów do Europy, ale tylko 1% europejskich wpływów z turystyki międzynarodowej w 2020 roku.
Mimo że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić skutki inwazji, wyszukiwania i rezerwacje biletów lotniczych w różnych kanałach wykazały spowolnienie w tygodniu po inwazji, ale na początku marca zaczęły ponownie rosnąć.
Nie ulega wątpliwości, że ofensywa zwiększy presję na już i tak trudne warunki gospodarcze, osłabiając zaufanie konsumentów i zwiększając niepewność inwestycyjną. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że światowy wzrost gospodarczy może być w tym roku o ponad 1% niższy niż wcześniej przewidywano, a inflacja, która już na początku roku była wysoka, może wzrosnąć o co najmniej kolejne 2,5%. Niedawny wzrost cen ropy (ropa Brent osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat) oraz rosnąca inflacja sprawiają, że zakwaterowanie i usługi transportowe stają się droższe, co wywiera dodatkową presję na przedsiębiorstwa, siłę nabywczą konsumentów i oszczędności,
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział hotele, pensjonaty:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Nastroje wśród kwaterodawców nie
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Pyszne.pl wprowadza kartę debetową dla klientów korporacyjnych
Nowoczesna technologia znajdzie szersze zastosowanie w turystyce?
Egipt przywraca widokowe loty balonem
Turyści będą mogli ubiegać się o zwrot VAT drogą cyfrową?
Nowe połączenia Ryanair z polskich lotnisk
IGHP: W hotelach brakuje pracowników
Niemiecka turystyka wyjazdowa przekroczy przedpandemiczne poziomy w ciągu 2 lat?
Sąd UE rozpatrywał skargę Wizz Air
PIT prosi Rzecznika MŚP o interwencję w sprawie Tarczy Finansowej
Touroperator ogłosił niewypłacalność
Na wrocławskim lotnisku zostanie otwarty punkt testów na COVID19
Włochy najmocniej narażone na brak rąk do pracy w turystyce
Kampery przy Dolinie Kościeliskiej?
3/4 Polaków ma plany na wakacje
ITD podsumowuje akcję`Bezpieczny Autokar`
LHG inwestuje w sieć hoteli butikowych
Dni Twierdzy Poznań rozpoczynają swoją drugą dekadę
Niewielki spadek liczby pasażerów na tureckich lotniskach
Nowe Muzeum Tyskich Browarów Książęcych już otwarte
dane statystyczne krajów Azji Poludniowo - wschoniej dotyczące turystyki