Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
W październiku wyraźnie taniej
Wyjazd w październiku to dobry pomysł dla kogoś kto chce zaoszczędzić i skorzystać ze słońca przed zimą.
Zestawienie Wczasopedii obejmuje czterdzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2022, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia października, czyli od 3 do 9 października 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 września 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 1 września, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 9 września 2021 roku.
Jest to jednocześnie pierwszy materiał w tym roku obejmujący ceny wycieczek dla wylotów w pierwszym tygodniu października, czyli w okresie od 3 do 9 października 2022.
Średnie ceny dla tego okresu są zdecydowanie niższe od cen dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich ogólna średnia obniżyła się z 4999 do 3693, czyli o 26,1 procent.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 października 2022, spadła o 11 złotych.
W minionym tygodniu zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku, a sporo mniejsze były zniżki cen na wyspach Gran Canaria i Kos - o 172 i 169 złotych. Największe wzrosty cen ponownie miały miejsce w Portugalii - o średnio 286 złotych, a nieco mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Teneryfę i Cypr - o 256 i 184 złote.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 21 i 33 złote.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 3-9 października 2022 obniżyły się na większości najważniejszych kierunkach. Największe były spadki średnich cen w Egipcie - o 67 złotych, nieco mniejsze w Grecji i Turcji - o średnio 51 i 38 złotych, a wzrosty cen odnotowano na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o 19 i 46 złotych.
2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 808 złotych.
Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów do Maroka - o średnio aż 1837 złotych, natomiast mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek do tureckiego regionu Dalaman i na Synaj - o średnio 1461 i 1304 złote. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków nie zanotowano spadków cen.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 105 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz osiemdziesiąty trzeci z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,17 zł/litr wobec 2,71 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 90,8 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 104,1 procent, a przed dwoma o 92,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu w takim samym stopniu słabsza jak w poprzednim tygodniu, czyli o 9,0 procent, podczas gdy przed dwoma tygodniami było to około 7,6 procent.
W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu głównie z powodu tańszego paliwa lotniczego była tym razem istotnie mniejsza. Tym razem zawierał się on w przedziale +510/+520 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to rekordowe +605/+615 złotych, a przed dwoma tygodniami +560/+570 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Egipcie - o średnio 1122 złotych, mniejsze były zwyżki ich cen w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 862, 783 i 699 złotych, a zdecydowanie najskromniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii - o zaledwie 309 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku - o 1837, natomiast istotnie mniejsze były zwyżki ich cen w Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1032, 900 i 898 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Tunezji i na Cypr - o 633, 585 i 541 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Włoch - o średnio 196 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) na głównych kierunkach najbardziej i w bardzo podobnej skali zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 988, 987 i 971 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Grecji - o 834 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1212, 1093 i 1070 złotych. Mniejsze były dwuletnie zwyżki cen na Cyprze i Malcie - o średnio 905 i 761 złotych, a najmniejsze miały miejsce w Tunezji - o 563 złote.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w październiku 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach TUI Poland, Itaka i Best Reisen - o około 680, 720 i 750 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 790 złotych (biura Grecos i Coral Travel) do ponad 2100 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 43 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 21 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 19 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 16 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 7 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Rainbow - 10 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland- 8 i 4 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Sun & Fun i Rainbow - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i Nekera - po 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji oraz na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Exim Tours zyskało na atrakcyjności na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W czterdziestym pierwszym zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie pierwszym dla października odnotowano znaczną liczbę zmian. W skład pierwszej piątki weszło z pozycji siódmej na trzecią biuro Best Reisen, z pozycji ósmej na czwartą biuro Exim Tours, a z miejsca szóstego na piąte biuro Sun & Fun. Nowym liderem zestawienia zostało biuro Coral Travel awansując z pozycji drugiej, a tabelę opuściły biura Itaka, Grecos i Rainbow.
Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, wobec którego skład obecnej pierwszej piątki organizatorów uległ jednej zmianie, gdyż tabelę sprzed roku opuściło biuro Grecos (spadek z pozycji drugiej na szóstą), a weszły do nej biuro Best Reisen awansując z pozycji szóstej na trzecią.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Polski Holding Hotelowy blisko zakupu Geovity
Zjednoczone Emiraty Arabskie wyjęte spod zakazu lotów
Małopolska zapowiada program pomocy dla samozatrudnionych
LOT umożliwi loty do Azji z samym bagażem podręcznym
PKP szuka pieniędzy - powrót opłaty peronowej
Katastrofa na Odrze może się powtórzyć
Nowy przewoźnik na polskim rynku lotniczym?
Gromada podpisała porozumienie z POT
Sąsiedzi czekają na turystów z Polski?
FlixBus powiększa siatkę połączeń
ECK uruchamia kampanię promującą prawa pasażerów
Długi Weekend Czerwcowy na Mazurach
Travelist: sierpniowy długi weekend mniej popularny niż majówka
Czechy przechodzą na elektroniczne winiety
DZT szerzej wykorzystuje narzędzia cyfrowe w komunikacji
Giełda reaguje na brytyjski plan znoszenia obostrzeń
Koniec kolejek do kasy biletowej w TPN?
Ożywienie ruchu lotniczego w lutym