Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
Letnie wyjazdy odrobinę tańsze niż tydzień temu
Ceny wyjazdów na lato 2021 są nieco tańsze niż przed tygodniem - wskazuje analiza cen przygotowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Zestawienie obejmuje drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 października 2020 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 10 października 2019 roku.
Zestawienia cen zostały uzupełnione o ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021, spadła o 31 złotych. W tygodniach poprzednich średnie ceny spadły o 12 i wzrosły o 28 złotych. W minionym tygodniu największa zniżka cen wystąpiła w Portugalii - o średnio 178 złotych, zaś mniejsze spadki wystąpiły na śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii i na wyspie Rodos - o 143 i 101 złotych. Największe i jednocześnie jedyne wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na półwyspie Chalcydyckim i na Cyprze - o średnio 152 i 118 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły i spadły o odpowiednio 4 i 13 złotych.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały większe zmiany niż w poprzednim zestawieniu, choć i tak były bardziej stabilne w relacji z dynamicznie zmieniającymi się cenami last minute z października i września lata 2020. Najwyraźniejszy spadek wykazały ceny turystycznych imprez do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 39 i 32 złote, w mniejszym stopniu obniżyły się ceny wycieczek Grecji i Turcji - 21 i 18 złotych, zaś najmniejsze spadki cen odnotowały tym razem kierunki egipskie - o średnio 9 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 54 złote. W zestawieniu poprzednim roczny wzrost cen wyniósł 66 złotych. Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Lanzarote - o 272 złotych, a bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce Korfu i Cyprze- o średnio 227 i 211 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano natomiast na Majorce i Malcie - o 139 i 113 złotych oraz na Rodos - o 46 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 207 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty szósty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści nadal była bardzo istotna.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,70 zł/litr wobec 2,69 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 36,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 40,8 procent, a przed dwoma o 39,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz czwarty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o około 1,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 1,9 procent, a przed dwoma tygodniami o około 0,9 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -95/-105 złotych, a zatem jedynie nieco mniej korzystnym niż przed jednym i dwoma tygodniami, gdy wynosił -115/-125 oraz -125/-135 złotych.
Ostatnio cena ropy wzrosła o prawie 4 dolary i była bliska 43 dolarom za baryłkę, co mogło być skutkiem huraganów w Zatoce Meksykańskiej i strajków na gazowo-naftowych platformach norweskich. Ustąpienie obu tych czynników powinno spowodować powrót do niższych cen tego surowca.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka.
Wśród wiodących kierunków - podobnie jak w poprzednim zestawieniu - sytuacja w zakresie rocznych zmian cen lata 2021 była znacząco inna niż w przypadku cen last minute dla sezonu 2020 sprzedawanych we wrześniu i październiku. Ponownie największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 117 i 105 złotych, a więc na tych kierunkach, na których dla lata 2020 ceny w ujęciu rocznym zniżkowały w kilku ostatnich miesiącach najbardziej. W mniejszym stopniu wzrosły roczne ceny wyjazdów do Bułgarii i Turcji - o średnio 54 i 30 złotych, zaś ceny wycieczek do Egiptu w ujęciu rocznym spadły o 18 złotych, a więc również była to sytuacja odwrotna niż w kilku ostatnich miesiącach sprzedaży sezonu lato 2020.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i w Portugalii - o średnio 211 i 204 złote, a mniej znaczące były zwyżki średnich cen w Albanii i w Tunezji- o średnio 80 i 54 złote. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym spadły - nieznacznie w Maroku, czyli o 11 złotych, a dość wyraźnie na Malcie i Majorce - o 113 i 139 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji i Turcji - o 345 i 294 złote, a w niewiele mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o średnio 260 i 230 złotych. W relatywnie najmniejszym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Bułgarii - o średnio 168 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek miały miejsce w Portugalii - o średnio 600 złotych, mniejsze, ale również znaczne były zwyżki średnich cen na Cyprze i Malcie - o 397 i 291 złotych. Jeszcze mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Albanii, Maroka i Tunezji - o odpowiednio 228, 176 i 174 złotych, zaś jedynym kierunkiem, na którym ceny w tym ujęciu spadły (o średnio 42 złote) była Majorka.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 ponownie w znaczącym stopniu obniżyły się w biurach Rainbow i Coral Travel - o około 150 i 140 złotych. Średnie ceny pozostałych biur podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 25 (biuro Grecos) do ponad 470 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to tym razem na pozycji zdecydowanego lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (przed rokiem też 53, a przed dwoma laty 44 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Rainbow z liczbą 35 ofert (przed rokiem 19, a przed dwoma laty 33 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 20 ofert (przed rokiem 16, a przed dwoma laty 11 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Rainbow - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Coral Travel - 10 i 9 ofert, przed biurami Grecos i Rainbow - po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 11 ofert oraz Rainbow i Itaka - 7 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i Rainbow - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 6 ofert, a w Bułgarii również biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, Rainbow w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Coral Travel w Grecji i w Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
Na czele drugiego w tym sezonie letnim zestawienia widnieje biuro TUI Poland ponownie posiadające jedynie umiarkowaną przewagę nad następnymi, czyli tymi samymi co przed dwoma tygodniami, biurami Coral Travel i Rainbow, a także specjalizującym się w kierunkach greckich (plus Cypr) biurem Grecos. Wymienieni organizatorzy w odróżnieniu od dość mocno zdywersyfikowanych lidera zestawienia oraz trzeciego biura Rainbow, zawdzięczają swoje wysokie pozycje w dużej mierze korzystnym ofertom na kierunkach greckich (Coral Travel, Grecos) i tureckich (Coral Travel).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Tydzień promocji Black Friday w Ryanair
Unia zmieni przepisy dot. akcyzy na alkohol
Polska Rada Winiarstwa: rynek win musujących będzie wzrastał
Koniec działalności lotniska Atatürk
Wkrótce ruszą centra testów na koronawirusa na tureckich lotniskach
Wenecja: nie dla nowych lokali z jedzeniem na wynos
Gdańsk Airport zbuduje kompleks biurowo-hotelowo-gastronomiczny
Otwarto pierwszy podziemny hotel na świecie
Spółka, przed którą ostrzega UOKiK zmienia nazwę
Ponownie otwarto jedno z międzynarodowych lotnisk
Nowa marka w portfolio Grupy Orbis
Zakopiańscy fiakrzy skazani za znęcanie się nad zwierzętami
Światowa Organizacja Zdrowia krytykuje zawieszanie lotów z południowej Afryki
Komisja Europejska uruchamia platformę mającą pomóc we wznowieniu turystyki
Rząd zapowiada rekompensaty dla przedsiębiorców dotkniętych stanem wyjątkowym
Turyści rozczarowują w Zakopanem
Praga i Czechy - baza hoteli i hosteli