Ogłoszenia
Ogłoszenia
- specjalista ds turystyki
- Anex - Pracownik Działu Obsługi Agencyjnej
- PILOCI POSZUKIWANI NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- PRODUCT MANAGER/OPIEKUN KLIENTA VIP
- Specialista ds. skarg w dziale Customer Service
- Wakacje.pl Poznań Galeria Panorama-specjalista...
- Pilot do Drezna - 1-4.05.2025
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- PRACOWNIK BIUROWY - OBSŁUGA KLIENTA
- Rezydent Turystyczny Turcja
Tunezja i ZEA na liście rajów podatkowych - będą konsekwencje dla przedsiębiorców?
Z początkiem grudnia Rada Unii Europejskiej przyjęła tzw. czarną listę rajów podatkowych. Wśród wymienionych na niej krajów, znalazły się dwa, które przyciągają dużą ilość turystów - Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Zapytaliśmy Krajową Administrację Skarbową, czy fakt, że kraje zostały uznane przez Unię Europejską za niechętne współpracy w zakresie podatkowym, może mieć jakieś konsekwencje, dla przedsiębiorców współpracujących z firmami, z tych krajów i czy można obawiać się np. kwestionowania wystawionych faktur. Poniżej publikujemy odpowiedź KAS na nasze pytanie.
Rada Unii Europejskiej przyjęła 5 grudnia 2017 r. konkluzje w sprawie unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych (dok. 15429/17). Celem unijnej listy jest promowanie w krajach trzecich zasad dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, w celu zapewnienia równych warunków działania. Chodzi o zapewnienie skutecznych mechanizmów ochrony służących walce z oszustwami podatkowymi, uchylaniem się od opodatkowania i unikaniem opodatkowania w państwach członkowskich, powodujących tzw. erozję podstaw opodatkowania.
Proces przeglądu prowadzony był przez Grupę ds. Kodeksu postępowania (opodatkowanie działalności gospodarczej) w oparciu o kryteria przejrzystości podatkowej, uczciwego opodatkowania i wdrożenia standardów dotyczących przeciwdziałania erozji podstaw opodatkowania i przenoszenia zysków (BEPS). Jurysdykcje, które podjęły konkretne zobowiązania co do przedsięwzięcia kroków koniecznych do rozwiązania kwestii, które zostały wskazane przez Grupę ds. kodeksu postępowania, w uzgodnionych terminach, nie zostały wpisane na listę.
Na unijnej liście znalazły się natomiast te jurysdykcje, które nie podjęły żadnych konkretnych działań w celu skutecznego zaradzenia brakom, ani nie nawiązały konstruktywnego dialogu w celu podjęcia takich zobowiązań.
W celu zapewnienia skutecznych mechanizmów ochrony służących walce z erozją podstaw opodatkowania w państwach członkowskich, przewidziane zostały środki ochronne wobec jurysdykcji umieszczonych na liście.
Na szczeblu unijnym przewidziano szereg środków w dziedzinie pozapodatkowej, które są powiązane z unijną listą. Natomiast państwa członkowskie mogą dodatkowo stosować środki podatkowe, zarówno te, które zostały wymienione w załączniku do konkluzji Rady, jak też wykraczające poza ten wykaz.
W kontekście powyższego kolejnym krokiem związanym z opublikowaniem unijnej listy będą działania mające na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego środków ochronnych, które zapewnią skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi, unikaniem i uchylaniem się od opodatkowania z wykorzystaniem szkodliwych reżimów podatkowych w jurysdykcjach umieszczonych na liście.
Badanie wykorzystywania przez podatników tzw. rajów podatkowych do uchylania się od obowiązków podatkowych odbywa się w procesie analizy wpływu transakcji z firmami z rajów podatkowych na efektywne obciążenia podatkowe oraz w toku działań kontrolnych prowadzonych przez organy celno-skarbowe. W toku ww. działań badaniu podlega min. czy wydatki zakwalifikowane, jako poniesione w celu uzyskania przychodów, zostały faktycznie poniesione oraz czy mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przez podatnika przychodu. Dopiero w przypadku ustalenia, że któryś z ww. warunków nie został spełniony dochodzi do kwestionowania takich wydatków jako kosztów uzyskania przychodów.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Accor pokazuje trendy w rezerwacjach na
Ecco Travel rozpoczyna WIELKĄ
Dział prawo i podatki:
TSUE: Tożsamość płciowa klienta nie należy do danych niezbędnych do zakupu
Modlin inwestuje i zwiększy
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Flixbus: 55 mln podróżnych w
Wakacje.pl rozszerzają
Turyści szukają
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy zadowoleni z ferii
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Enter Air publikuje wyniki finansowe
Nowy europejski przewoźnik wystartuje tego lata
150 przedsiębiorców otrzymało certyfikat Małopolska - Bezpieczna Turystyka
Oświadczenie Światowego Komitetu Etyki w Turystyce w sprawie napaści na Ukrainę
Wizz Air: nowa baza, nowe połączenia, nowe procedury
Warszawski InterContinental nagrodzony
Air France tworzy nowy alians lotniczy
Exim rozpoczyna sprzedaż lata 2024
Powracają poszukiwania historycznych pamiątek na Mazurach
Dwie internetowe wyszukiwarki turystyczne nawiążą współpracę
Liderzy polskiej branży lotniczej spotkają się w Rzeszowie
Czy zmiany w tureckiej konstytucji wpłyną na turystykę?
Egipscy przewodnicy zarobią więcej