Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
Jak zmieniają się ceny lastów?
Jak zmieniają się ceny wyjazdów last minute?
Przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 23 lipca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 16 lipca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 25 lipca 2019 roku.
W obecnym okresie mamy już do czynienia z cenami last minute, gdyż do wylotu pozostało mniej więcej dwa tygodnie. Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba oferowanych obiektów uległa zmniejszeniu o ponad 40 procent. Dodatkowo wyjazdy jednego z wiodących touroperatorów TUI Poland stosującego zazwyczaj niskie ceny nie brały udziału w statystykach, gdyż na dzień badania nie oferował on wycieczek do Turcji, Egiptu i na Dżerbę, ponieważ według zapowiedzi zrezygnował z nich do końca sierpnia. Wymienione czynniki powodują, że porównania cen mogą być w takim wypadku nieco mniej adekwatne niż w okresach poprzednich.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 65 złotych. Poprzednio ceny spadły o 84 i 59 złotych, wcześniej wzrosły o 2 złote, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 28 i 56 złotych.
Największe zniżki średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu ponownie odnotowano w Portugalii - o średnio 700 złotych oraz na Lanzarote (też ponownie) i Gran Canarii - o 398 i 284 złote. Najbardziej podniosły się średnie ceny wyjazdów na Fuerteventurę (poprzednio notowano tam duży spadek cen) - o 174 złote oraz na Maltę i Synaj - o 136 i 124 złote.
W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 122 i 53 złote.
Czwarty tydzień lipca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przyniósł na najważniejszych kierunkach przewagę spadków cen wycieczek oferowanych przez biura podroży. Najłagodniej obniżyły się ceny wyjazdów do Bułgarii - średnio o tylko 13 złotych, wyraźnie większe były spadki cen na kierunkach greckich - o średnio 52 złote, a trzeci raz z rzędu największe przeceny imprez turystycznych odnotowano na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 106 złotych (poprzednio spadały o 218 i 205 złotych). Zasadniczy wpływ na taką sytuację miały znacznie atrakcyjniejsze ceny zaoferowane przez biuro Itaka i w pewnym stopniu przez Rainbow i TUI Poland. Wzrosły natomiast w umiarkowanej skali ceny wyjazdów do Turcji i Egiptu - o średnio 49 i 45 złotych.
W wyniku ostatniej fali obniżek wyjazdów last minute po raz drugi z rzędu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stały się mniej kosztowne niż do Grecji i równocześnie kolejny raz zdecydowanie najtańsze w tym sezonie. Taka sytuacja nie miała miejsca już od kilku lat. Średnia cena wyjazdów na kierunkach greckich również stała się najniższa w obecnym sezonie, ale skala spadku jest w tym wypadku nieporównywalnie mniejsza. Tanie stały się także wycieczki do Bułgarii, których ceny ponownie były najniższe od początku tego roku. Do kolejnej przeceny tego kierunku przyczyniły się znaczne zniżki cen w biurach Exim Tours i w mniejszym stopniu w biurze Itaka.
Z kolei średnie ceny wycieczek zarówno do Turcji, jak i Egiptu osiągnęły najwyższe poziomy w tym sezonie. Warto zauważyć, że również średnia cena wycieczek do Turcji stała się wyższa niż na Wyspy Kanaryjskie, co najprawdopodobniej nie miało jeszcze miejsca w historii polskiej zorganizowanej turystyki wyjazdowej.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 475 złotych, podczas gdy w tygodniach wcześniejszych była niższa o 317, 144, 74, 69 i 37 złotych, zaś przed sześcioma tygodniami roczna zmiana cen wyniosła jeszcze +51 złotych. Obecna roczna przecena o 475 złotych jest zdecydowanie największą w obecnym sezonie, zaś dotychczasowy największy roczny wzrost średnich cen wyjazdów wystąpił 32 tygodnie temu i wyniósł wtedy 224 złote.
Tak znaczny wzrost przeceny wycieczek w relacji z poprzednim tygodniem miał swoje źródło nie tylko w dużej bieżącej zniżce cenowej, ale również we wzroście średniej ceny (o 122 złote) w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
W minionym tygodniu zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek po raz kolejny odnotowano na Lanzarote - o średnio 1240 złotych, a również bardzo znaczne były obniżki na Gran Canarii i w Portugalii (ponownie) - o 1157 i 1108 złote. Największy roczny wzrost średnich cen wystąpił na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 403 złote, a także na kierunkach egipskich, przy czym najmocniejszy z nich miał miejsce na Synaju - o średnio 200 złotych, a nieco słabszy w Marsa Alam - o 133 złote.
Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek odpowiednio rosły o 282 i spadały o 140 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz szesnasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści w relacji z poprzednimi tygodniami wyraźnie wzrosła.
Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,82 zł/litr wobec 2,65 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 31,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 30,9 procent, a przed dwoma o 30,2 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta w ostatnim tygodniu była w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była słabsza, ale w wyraźnie mniejszym stopniu niż w poprzednich dwóch tygodniach, czyli o około 2,9 procent, wobec około 4,9 i 4,7 procent w dwóch zestawieniach wcześniejszych.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale -55/-65 złotych, a zatem w znacząco korzystniejszym stopniu w porównaniu z poprzednimi dwoma tygodniami, gdy było to jeszcze -15/-25 oraz -10/-20 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
W minionym tygodniu kolejny raz jedynym z wiodących kierunków o wyższych cenach wycieczek niż przed rokiem był Egipt - droższy tym razem o średnio 131 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych były zdecydowanie tańsze. W relatywnie dość zbliżonej skali obniżyły się one w Bułgarii, Turcji i Grecji - o odpowiednio średnio 422, 432 i 496 złotych, a w zdecydowanie większej, podobnie jak przed tygodniem, na Wyspach Kanaryjskich - o 881 złotych.
Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i na Maltę - o 1108 i 1104 złote. Bardzo znaczną roczną zniżkę cen odnotowano też na Majorce - o 705 złotych, a niewiele mniejsze na Cyprze i w Albanii - o 582 i 511 złotych. Bardzo niewielki spadek cen w skali rocznej odnotowano w Tunezji - o średnio tylko 22 złote, natomiast brak adekwatnych danych dla Maroka ponownie nie pozwolił na ustalenie rocznej skali wzrostu cen.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 473 złote. W zdecydowanie mniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Tunezji - o średnio 58 złotych, zaś na pozostałych kierunkach ceny w okresie ostatnich dwóch lat uległy obniżeniu. W Turcji i Grecji spadły o średnio 52 i 81 złotych, a w znacznie większym stopniu w Bułgarii - o 235 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich - o 705 złotych.
Wśród mniej masowych kierunków najmniejszy spadek średnich cen wycieczek w ujęciu dwuletnim wystąpił na Cyprze - o średnio 166 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny uległy z reguły znacznie większym przecenom. Mniejsza ich skala miała miejsce w Albanii i na Majorce - o 444 i 543 złote, a zdecydowanie większa w Portugalii i na Malcie - o 806 i 848 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów nadal w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach TUI Poland i Exim Tours - o około 850 i 760 złotych. Wzrost rozmiarów rocznej przeceny w obu tych biurach wobec ostatniego tygodnia wynikał w dużym stopniu ze znacznych wzrostów średnich cen wycieczek w tym czasie przed rokiem przy stabilizacji (TUI Poland) lub ich spadku (Exim Tours) w sezonie obecnym.
Znaczną skalę rocznych spadków cen prezentują też oferty biura Grecos - o około 360 złotych oraz biur Itaka i Prima Holiday - po około 300 złotych. Mniejsza była roczna skala przeceny w biurze Rainbow - o około 180 złotych, a u pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 90 do 290 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem pod tym względem w dalszym ciągu było biuro TUI Poland z liczbą 32 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 19 ofert). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 28 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem zaledwie 5, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Rainbow z liczbą 20 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 14 ofert).
Bardzo znaczny spadek liczby najatrakcyjniejszych ofert w biurze TUI Poland w porównaniu do okresu sprzed trzech tygodni (z 49 do 32) nie wynika ze zwyżek cen, ale z braku wyjazdów na kierunkach egipskich, tunezyjskich i tureckich, które zostały wtedy odwołane do końca sierpnia. Według ostatnich informacji biuro to zamierza przywrócić wyjazdy na tych kierunkach w pierwszej dekadzie nadchodzącego miesiąca.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biur Exim Tours i Sun & Fun - po 5 ofert, na kierunkach greckich biura TUI Poland - 12 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland - 11 ofert, a na tureckich biura Itaka i Rainbow - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowało biuro Exim Tours - 6 ofert, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen - po 2 oferty.
W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W trzydziestym piątym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 w składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły stosunkowo duże zmiany. Zestawienie opuściły biura ETI i Coral Travel. Pierwsze biuro nie oferowało wycieczek w dniu badania cen, zaś w drugim w ubiegłym tygodniu istotnie wzrosła średnia cena ofertowa. Ich miejsca zajęły biuro Best Reisen, które poprzez umiarkowaną zniżkę cen awansowało z pozycji ósmej (poza obrębem zestawienia) na trzecią oraz biuro Sun & Fun przesuwając się z pozycji siódmej na piątą. W ramach poprzedniego zestawienia o jedna pozycję w górę przesunęły się też biura Exim Tours (z pozycji 3 na 2) oraz Grecos (z pozycji 5 na 4).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Niemcy zaprezentują nowości w swojej ofercie turystycznej
Spotkanie w sprawie opłat na OZZ i abonamentu dla hotelarzy
Tunezja i ZEA na liście rajów podatkowych - będą konsekwencje dla przedsiębiorców?
Grecki minister zapowiada bezpieczne otwarcie turystyki
Otwarto trasy sezonowe na Wawelu
Powstaje Polska Rada Turystyki
Lotniska regionalne odzyskały ruch
Po majówce klienci częściej odwiedzą biura podróży?
Enter Air publikuje wyniki finansowe
Nowy europejski przewoźnik wystartuje tego lata
150 przedsiębiorców otrzymało certyfikat Małopolska - Bezpieczna Turystyka
Oświadczenie Światowego Komitetu Etyki w Turystyce w sprawie napaści na Ukrainę
Wizz Air: nowa baza, nowe połączenia, nowe procedury