Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Co chorwaccy kwaterodawcy sądzą o polskich turystach?
Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje w Chorwacji. Jakie wrażenie po sobie zostawiają? Co sądzą o nich chorwaccy kwaterodawcy?
Przedstawiciele lokalnych obiektów noclegowych cenią ich głównie za wysoką kulturę i otwartość, a nieco gorzej oceniana jest skłonność Polaków do wydawania pieniędzy - wynika z badania "Polscy turyści w Chorwacji 2017", które przeprowadził portal Noclegowo. Z badania wynika też, że Polacy rezerwują miejsca noclegowe najczęściej przez internet.
Chorwacja należy obecnie do głównych kierunków podróży Polaków, które mają na celu wypoczynek, rekreację albo wakacje. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 r. takich wyjazdów było łącznie nieco ponad 6,3 mln, a dużą ich część stanowiły właśnie podróże do Chorwacji. Najczęściej wybierano Włochy (717 tys.), Chorwację (643,1 tys.) oraz Grecję (583,1 tys.). Wyraźnie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się m.in. Bułgaria (209,1 tys.), Egipt (98,1 tys.) i Tunezja (39,1 tys.).
Szacunki chorwackiego Ministerstwa Turystyki pokazują wyraźnie, że z roku na roku do tego kraju przyjeżdża coraz więcej Polaków. W ostatnich latach notowano kilkuprocentowe wzrosty rok do roku. Pod względem liczby turystów wybierających Chorwację Polska zajmuje 5. miejsce. Przewiduje się, że w 2017 r. liczba polskich turystów będzie jeszcze większa niż rok wcześniej.
Turystyka to bardzo istotne źródło przychodów dla chorwackiej gospodarki. Znaczenie tej branży widać już w samym fakcie, że kraj ten zdecydował się na utworzenie odpowiedniego resortu. Chorwacji sprzyja oczywiście sytuacja geopolityczna. Wiele popularnych wcześniej kierunków podróży jest aktualnie uznawanych za mało bezpieczne. Pod tym kątem Chorwacja prezentuje się jako kraj mało problematyczny. Przy tym wszystkim podstawowe znaczenie ma też atrakcyjność turystyczna państwa, które kusi m.in. wybrzeżem Adriatyku. Rosnącą rolę Chorwacji - jako miejsca coraz częściej wybieranego przez polskich turystów - dobrze pokazuje również przeprowadzone przez nas badanie - mówi ekspert portalu Noclegowo, Mateusz Goliat.
Badanie "Polscy turyści w Chorwacji 2017", które zostało przeprowadzone w lipcu 2017 r. przez portal Noclegowo, miało na celu zbadanie kwestii dotyczących Polaków wyjeżdżających do Chorwacji w celach turystycznych. W internetowej ankiecie udział wzięło w sumie 2775 właścicieli różnego rodzaju obiektów noclegowych, głównie kwater prywatnych, apartamentów, pensjonatów oraz ośrodków wypoczynkowych. Jak zaznacza Mateusz Goliat, nowe badanie to pierwsza tego typu ankieta przeprowadzona wśród przedstawicieli chorwackiej branży turystycznej.
Ankietowanych zapytano o to, jak dużą część ich gości stanowią aktualnie Polacy. Okazuje się, że w przypadku ponad połowy obiektów noclegowych (53,3 proc.) odpowiadają oni za mniej niż 5 proc. ogółu gości. W przedziałach 5-20 oraz 21-50 proc. polscy turyści stanowili już jednak odpowiednio 30,4 oraz 11,3 proc. ogółu. Próg 50 proc. gości Polacy przekraczają w odniesieniu do 4,9 proc. obiektów.
Rezerwacje głównie przez internet
Uczestnicy badania odpowiedzieli również na pytanie dotyczące tego, w jaki sposób turyści z Polski mogą znaleźć dany obiekt. Jak się okazuje, chorwacka branża najczęściej decyduje się na współpracę z internetowymi systemami rezerwacji (64,9 proc.). Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się własna strona internetowa i/lub profil w mediach społecznościowych (45,5 proc.), a także ogłoszenia na innych stronach internetowych (44,5 proc.) Proporcjonalnie mniejsze znaczenie odgrywa współpraca z organizatorami wycieczek czy biurami turystycznymi - z takich możliwości korzysta tylko 23,5 proc. badanych. Odpowiedź "inne formy" wskazało 18,4 proc. badanych.
Odpowiedzi ankietowanych wyraźnie potwierdzają, w jakim kierunku zmierza cała turystyka. Trend ten nie ma oczywiście charakteru tylko lokalnego, bo jest to zjawisko globalne. Coraz większe znaczenie odgrywają internetowe kanały komunikacji, spychając powoli bardziej tradycyjne formy na drugi plan. Kolejne lata powinny przynieść dalsze pogłębienie tego zjawiska. Znaczenie kanałów online potwierdzają także odpowiedzi na pytanie w sprawie sposobów dokonywania rezerwacji przez polskich turystów - wskazuje Mateusz Goliat.
Chorwacką branżę turystyczną zapytano o to, jak Polacy dokonują rezerwacji miejsc noclegowych. Zdecydowanie największy odsetek wskazań dotyczył internetowych systemów rezerwacji (65,3 proc.). Często odbywa się to również przez telefon lub pocztę e-mail (52,7 proc.). Wyraźnie rzadziej wskazywano natomiast rezerwacje "na miejscu" (13,5 proc.) oraz inne formy rezerwacji (14,4 proc.).
Goście kulturalni i raczej oszczędni
W badaniu sprawdzono ponadto postrzeganie polskich turystów przez chorwacką branżę turystyczną. Właściciele obiektów noclegowych dokonali oceny kilku różnych kwestii. W ankiecie użyto skali 1-5 pkt, gdzie najwyższa wartość oznacza najbardziej pozytywną ocenę.
Bardzo pozytywnie oceniana jest "postawa względem personelu" - w tym przypadku średnia wyniosła aż 4,41 pkt. Zbliżony, choć nieco mniejszy, wynik dotyczy "zachowania na terenie obiektu" (4,29 pkt). Gorzej odbierana jest natomiast "skłonność do wydawania pieniędzy". W tym ostatnim przypadku przeciętny wynik wyniósł tylko 3,55 pkt.
Ankietowani mieli także możliwość tzw. wolnej wypowiedzi, czyli własnego komentarza. Co ważne, zdecydowana większość badanych ma pozytywne wspomnienia dotyczące polskich turystów. Najczęściej wskazywano, że Polacy zachowują się kulturalnie, szanują obiekt i jego personel, są otwarci i łatwo nawiązać z nimi kontakt. Zdecydowana większość opinii jest pozytywna, a tych negatywnych, które odnoszą się głównie do pieniędzy oraz nadużywania alkoholu, jest zdecydowanie mniej - tłumaczy ekspert portalu Noclegowo.
Jak wskazuje Mateusz Goliat, liczba opinii pozytywnych była wielokrotnie wyższa od tych mających raczej negatywne zabarwienie.
Przykładowe opinie pozytywne: "Bardzo mili goście, kulturalni, skromni, respektujący zasady. Są mile widziani"; "Doskonale się rozumiemy"; "Bardzo otwarci i mili. Jestem zadowolony"; "W zeszłym roku nasz gość obdarował nas lokalnymi specjalnościami kulinarnymi"; "Gość z Polski naprawił klimatyzator, nie miał nam za złe tej usterki i cała sytuacja zakończyła się bardzo pozytywnie"; "Przyjemną niespodzianką był list z podziękowaniami"; "Niezwykle przyjaźni i mili".
Przykładowe opinie negatywne: "Piją za dużo alkoholu "; "Uwielbiają się targować i w wielu przypadkach zachowują się arogancko, chcą wiele za niewiele pieniędzy - to mi nie pasuje"; "Lubią pić, podróżują dużymi grupami".
Ogólne podejście chorwackiej branży turystycznej do gości z Polski dobrze obrazuje i jednocześnie podsumowuje to, że aż 95 proc. badanych zadeklarowało chęć pozyskania większej liczby polskich turystów.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział hotele, pensjonaty:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
ESky.pl: wzrosło zainteresowanie lotami na Zanzibar
Ceny uczestnictwa w New Trends in Tourism obniżone o 95 proc.
Kłopoty w niemieckim centrum kontroli lotów
Dwaj duzi przewoźnicy łączą siły
Wizz Air: 90 procent załogi po szczepieniu
Sekretarze stanu krajów Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali o nowym podejściu do turystyki
Trzęsienie ziemi w Chinach - są ofiary śmiertelne
Turystyka w Krakowie zasługuje na lepsze traktowanie
Costa Cruises zmienia identyfikację wizualną
Na których lotniskach zanotowano najwięcej opóźnień?
Osiołki na Santorini nie będą dźwigać ciężkich turystów?
Więcej greckich regionów objętych dodatkowymi środkami bezpieczeństwa
W Krakowie odbędzie się kongres turystyki religijnej
Jak będzie rozwijał się rynek hotelowy w Polsce?
Hotelarze: tarcza antykryzysowa to żadna pomoc
MSZ aktualizuje ostrzeżenie dotyczące Turcji
Utracone zyski trzeba dokładnie udokumentować
LOT Metropolia Lublin wydała nowy informator turystyczny
Społeczność podróżników olneo.pl