Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
IATA: Projektowi Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej grozi załamanie
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ostrzega, że projektowi Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES), mającemu zreformować europejski system zarządzania ruchem lotniczym, grozi załamanie, jeśli państwa europejskie nie poprą propozycji Komisji Europejskiej, mających na celu ponowne uruchomienie przeciągającej się inicjatywy.
Komisja Europejska od początku XXI wieku stara się zapewnić korzyści płynące z SES. Jednak bezczynność państw sprawiła, że żaden z jej celów nie został osiągnięty. Nowe prawodawstwo, zaproponowane przez Komisję, jest jedynym sposobem na wymuszenie reform i ulepszeń, które są rozpaczliwie potrzebne. Jednak nieprzejednana postawa i egoizm kluczowych państw UE i ich instytucji zarządzających ruchem lotniczym grozi załamaniem wysiłków Komisji - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.
SES ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznego, zrównoważonego i wydajnego europejskiego sektora transportu lotniczego. Jak przekonuje IATA, system ten może dziesięciokrotnie poprawić wyniki w zakresie bezpieczeństwa, poprawić przepustowość i zmniejszyć liczbę opóźnień, co od 2035 r. ma przynieść wzrost europejskiego PKB o 245 mld euro i milion dodatkowych miejsc pracy rocznie. Zdaniem Stowarzyszenia, system przyczyni się również do zmniejszenia emisji spalin generowanych przez samoloty w UE o 10%, co przyczyni się do realizacji postulatów europejskiego zielonego ładu.
Kryzys COVID-19 sprawia, że wzrost efektywności SES jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Kryzys klimatyczny sprawia, że korzyści związane ze zrównoważonym rozwojem stają się niezbędne. Europa dobrze mówi o znaczeniu zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności. Nadszedł czas, aby za tymi słowami kryły się działania w ramach SES. Jeśli łączny ciężar kryzysu klimatycznego i kryzysu COVID-19 nie jest wystarczająco przekonującym bodźcem dla SES, to nie wiadomo, co mogłoby nim być - powiedział Walsh.
Inicjatywa nie powiodła się do tej pory, ponieważ, zdaniem IATA instytucje kontroli ruchu lotniczego miały nieodpowiednie cele i niewystarczający niezależny nadzór. Wniosek Komisji przewiduje rozwiązanie tego problemu poprzez przyznanie organom regulacyjnym uprawnień do egzekwowania celów w zakresie skuteczności działania. IATA zdecydowanie popiera wysiłki Komisji i niektórych państw nastawionych na reformy w ramach pakietu, który obejmuje stworzenie silnych, niezależnych krajowych regulatorów gospodarczych oraz ogólnounijnej agencji regulacyjnej oraz wzmocnienie ogólnoeuropejskiego systemu zarządzania siecią w celu poprawy wydajności, co pomoże zmniejszyć opóźnienia i emisje.
Kontrola ruchu lotniczego jest działalnością monopolistyczną. W każdym innym sektorze biznesu monopolistyczni dostawcy podlegają silnej, niezależnej regulacji - ale nie w kontroli ruchu lotniczego. Państwa europejskie wygłaszają górnolotne oświadczenia o działaniach na rzecz klimatu, ale odmawiają wsparcia zdroworozsądkowych reform, które zmusiłyby instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej do zwiększenia wydajności. A nieświadome 27 miliardów euro strat poniesionych w zeszłym roku przez europejskie linie lotnicze, instytucje kontroli ruchu lotniczego domagają się dalszych podwyżek cen. To czyste szaleństwo. Zamiast szukać rozwiązań w tym krytycznym momencie, wiele państw ustawia się w pozycji blokującej reformy, co grozi nam cofnięciem się w rozwoju - powiedział Walsh.
Ewentualne niepowodzenie wniosku Komisji wymagałoby lat, aby się z tego otrząsnąć. Stracilibyśmy prawdziwą szansę na zmianę w momencie, gdy jest ona niezwykle potrzebna. Wysoką cenę za to zapłacą środowisko i gospodarka europejska, a także podróżni i linie lotnicze. Nadszedł czas, aby państwa zakończyły lata krótkowzrocznych manewrów politycznych i paraliżu administracyjnego i poparły wniosek Komisji, aby wreszcie stworzyć Jednolitą Europejską Przestrzeń Powietrzną - powiedział Walsh.
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział transport:
Gdzie chcieliby polecieć
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Przyspieszenie greckiej turystyki
Będzie można zwiedzać Kopiec Kościuszki także wieczorem
Weryfikacja zaszczepionych problemem dla przedsiębiorców
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do dziś!
Itaka przywraca siatkę połączeń
Polregio wprowadza nową kategorię pociągów
Hotelarz odpowiada na zarzuty dziennikarki
Lotnisko Chopina zapowiada usprawnienie kontroli bezpieczeństwa
Czy podróże kosmiczne będą możliwe?
Alarm bombowy w samolocie lecącym z Gruzji do Warszawy
Dwa nowe połączenia od PLL LOT
Touroperator ogłosił niewypłacalność
TFG wypłacił pierwsze pieniądze
Hiszpańska wyspa apeluje o ograniczenie liczby przyjezdnych
Olkusz dołączy do Małopolskiej Organizacji Turystycznej
Rynku condohoteli coraz bardziej nasycony
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do bezpieczeństwa
Cypryjskie Biuro Tursytyczne CTBA - uważajcie!!!